pon, 16 cze 2025, 7:57 CEST, NY 1:57, Londyn 6:57, Tokio 14:57, ^SPX -1.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Silny złoty w obliczu globalnych turbulencji i perspektywa obniżek stóp procentowych w Polsce
CMC Markets - Biznes
22 maj 2025, 13:45


Polski złoty utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, szczególnie w porównaniu do dolara amerykańskiego (DX.F, 97.650 -0.54%, News), który w ostatnim czasie traci na wartości. Osłabienie dolara można wiązać z decyzją agencji ratingowej Moody’s, która jako ostatnia z trzech głównych agencji obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych. To wydarzenie, w połączeniu z wyprzedażą amerykańskich obligacji skarbowych oraz słabym popytem na nie podczas ostatnich aukcji, może być interpretowane jako wyraz niezadowolenia inwestorów z dotychczasowej polityki gospodarczej USA. Negatywny sentyment wobec dolara został dodatkowo wzmocniony przez wcześniejsze kontrowersyjne wypowiedzi Donalda Trumpa, które wywołały falę krytyki i podkopały zaufanie do amerykańskiej waluty. Kolejne wydarzenia, takie jak spekulacje dotyczące dalszych problemów fiskalnych USA, tylko pogłębiły ten trend.

Zazwyczaj wzrost rentowności obligacji skarbowych danego kraju prowadzi do umocnienia jego waluty, ponieważ wyższe oprocentowanie przyciąga kapitał zagraniczny. Jednak w obecnej sytuacji kurs dolara "odkleił się" od tego schematu. Jednoczesny spadek wartości zarówno amerykańskich obligacji, jak i dolara, jest zjawiskiem nietypowym i niepokojącym dla największej gospodarki świata. Tego rodzaju sytuacja bardziej przypomina problemy rynków wschodzących niż stabilnej gospodarki USA. Warto przypomnieć podobny przypadek z Wielkiej Brytanii, gdzie w 2022 roku budżet zaproponowany przez premier Liz Truss wywołał gwałtowną wyprzedaż brytyjskich obligacji i waluty. Kryzys ten zagroził stabilności systemu emerytalnego na Wyspach, co zmusiło Bank Anglii do interwencji na rynku długu. W przypadku USA takie turbulencje mogą mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, zważywszy na globalną rolę dolara jako waluty rezerwowej.

W Polsce z kolei rynek finansowy koncentruje się na perspektywie obniżek stóp procentowych. Rynek zakłada, że Narodowy Bank Polski (NBP) może zdecydować się na przynajmniej jedną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych jeszcze do września 2025 roku. Na podstawie kontraktów FRA (Forward Rate Agreement), które odzwierciedlają oczekiwania rynku dotyczące przyszłych stóp procentowych, szacuje się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy stopy mogą spaść łącznie o 50 punktów bazowych. W perspektywie roku obniżki mogą sięgnąć nawet 100-125 punktów bazowych. Tego rodzaju polityka pieniężna zwykle wywiera presję na osłabienie waluty, ponieważ niższe stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność inwestycji w danym kraju. Jednak w obecnych warunkach złoty pozostaje odporny na te oczekiwania, co wynika z relatywnie słabej pozycji dolara.

Kluczowym czynnikiem wspierającym złotego jest być może wzrost premii za ryzyko związanej z inwestycjami w amerykańskie aktywa. Pogorszenie wizerunku USA wśród inwestorów sprawiło, że różnica w oczekiwanych stopach procentowych między Polską a USA nie przełożyła się na umocnienie dolara względem złotego. Innymi słowy, wyższa premia za ryzyko dla amerykańskich obligacji i dolara zrekompensowała potencjalne korzyści płynące z wyższych stóp procentowych w USA. Warto jednak zauważyć, że Stany Zjednoczone, ze względu na ogromne potrzeby pożyczkowe wynikające z wysokiego deficytu budżetowego, nie mogą pozwolić sobie na długotrwałe utrzymywanie tak wysokiej premii za ryzyko. Długoterminowe osłabienie zaufania do dolara mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak trudności w finansowaniu amerykańskiego długu publicznego.

W kontekście polskim warto również zwrócić uwagę na szersze uwarunkowania gospodarcze. Silny złoty może wspierać polskich konsumentów, obniżając koszty importu, ale jednocześnie stanowi wyzwanie dla eksporterów, dla których droższa waluta oznacza mniejszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Z kolei perspektywa obniżek stóp procentowych może stymulować wzrost gospodarczy poprzez tańsze kredyty, zwłaszcza jeśli złoty zacznie się osłabiać w odpowiedzi na bardziej łagodną politykę NBP. W najbliższych miesiącach kluczowe będzie, jak inwestorzy będą postrzegać zarówno polską gospodarkę, jak i globalne uwarunkowania, w tym stabilność dolara i amerykańskiego rynku długu.

(Daniel Kostecki - CMC Markets)

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq, CMC Markets oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody CMC Markets jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Kwotowania
U.S. Dollar Index - ICE
DX.F97.650-0.526 (-0.54%)7:57

Pozostałe skojarzone
Euro / Polish Zloty
EURPLN4.27032-0.00287 (-0.07%)7:57
PLN Index
PLN_I0.185088+0.000236 (+0.13%)7:57
U.S. Dollar / Polish Zloty
USDPLN3.69418-0.00552 (-0.15%)7:57
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Wypełnienie magazynów gazu w Polsce osiągnęło 55 proc.
7:56 - PAP
Proponowana cena maksymalna na aukcjach głównych dla dostaw energii w 2030 r. wynosi 187 zł/kW
7:52 - PAP
Tajwan - Władze ograniczyły sprzedaż zaawansowanych technologii chińskim gigantom
7:49 - PAP
Roczny koszt rynku mocy w 2024 roku wyniósł 7,65 mld zł - MKiŚ
7:35 - PAP
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w maju spadła o 1,14 proc. rdr - PSE
7:30 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z CMC Markets
Dolarowa płynność pod presją w drugiej połowie czerwca - sezon podatkowy i koniec kwartału wyssą set
pią, 13 cze - CMC Markets
Wystrzał cen ropy naftowej. Izrael atakuje Iran
pią, 13 cze - CMC Markets
Altseason na rynku metali szlachetnych 2025. Srebro i platyna w centrum uwagi
pon, 9 cze - CMC Markets
Ropa blisko wybicia oporu? Przegląd pozycjonowania spekulantów na rynkach futures
pon, 9 cze - CMC Markets
Pierwszy większy zwrot ETH/BTC. Czy okres dominacji bitcoina zakończy się?
pią, 6 cze - CMC Markets

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq