pią, 20 cze 2025, 15:44 CEST, NY 9:44, Londyn 14:44, Tokio 22:44, WIG20 +0.36%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Xelion)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Grupa MOL i MVM Group mają umowę dot. transportu ropy z regionu Morza Kaspijskiego
ISBnews - Biznes
22 maj 2025, 11:48


Warszawa, 22.05.2025 (ISBnews) - Grupa MOL i MVM Group zawarły umowę o współpracy przewidującą, że obie firmy będą transportować ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) do terminala Ceyhan w Turcji, skąd trafi ona na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej, na których działa MOL, podał MOL.

"Grupa MOL i MVM Group zawarły umowę o współpracy w zakresie dywersyfikacji dostaw ropy naftowej w regionie, w szczególności dla pozbawionych dostępu do morza Węgier i Słowacji. MOL zwiększy w ten sposób dostawy surowca z alternatywnych kierunków do swoich rafinerii o 160 tys. ton rocznie. Obie firmy będą transportować ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) do terminala Ceyhan w Turcji, skąd trafi ona na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej, na których działa MOL"

Grupa MOL w 2020 r. objęła udziały w polu naftowym Azeri-Chirag-Gunashli (ACG). W ubiegłym roku dostarczyła stamtąd na europejskie rynki 5 mln baryłek surowca. MVM jest z kolei obecna w Azerbejdżanie od ub.r., kiedy objęła 5% udziałów w produkcji ze złoża gazu i kondensatu ropy naftowej Shah Deniz, wskazano.

"W celu dalszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, MOL będzie co miesiąc sprowadzał średnio 100 tys. baryłek ropy pochodzącej z podwodnego złoża Shah Deniz w Azerbejdżanie" - czytamy dalej.

"W ostatnim czasie MVM Group podjęła szereg działań w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla Węgier oraz dla regionu. Jesteśmy dumni z tego, że możemy również przyczynić się do dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Objęcie udziałów w złożu Shah Deniz uzasadnia nie tylko ekonomia, ale też możliwość pośredniego wzmocnienia niezależności dostaw energii dla regionu. Część produkcji trafi bowiem na rynki Europy Środkowej. Partnerstwo pomiędzy MVM i MOL to przykład obustronnie korzystnej współpracy pomiędzy dwiema największymi węgierskimi firmami energetycznymi. Porozumienie to wpisuje się zarówno w dążenia Węgier do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i w strategię MVM Group 2035" - powiedział dyrektor ds. strategii i transakcji MVM Group Réka Martini, cytowany w komunikacie.

MOL podkreśla, że od lat inwestuje w dywersyfikację źródeł surowców energetycznych. Przed 2022 r. firma zainwestowała 170 mln USD w rozwój rurociągu adriatyckiego i powiązanej infrastruktury, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu dzięki zapewnieniu co najmniej dwóch możliwych tras dostaw. Od tamtej pory, MOL przetestował w swoich rafineriach 14 różnych alternatywnych gatunków ropy naftowej i wciąż pracuje nad zwiększenie technologicznej elastyczności swoich instalacji.

"Stanowisko MOL jest jasne - im więcej źródeł ropy naftowej możemy zapewnić krajom regionu pozbawionym dostępu do morza, tym większe bezpieczeństwo i dostępność cenowa dostaw. Od lat pracujemy nie tylko nad rozwojem technologii i infrastruktury naszych rafinerii, ale też zapewnieniem różnorodnych źródeł dostaw surowca. Umowa z MVM stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia przewidywalnego rozwiązania. Wciąż wiele pozostaje do zrobienia, a bezpieczeństwo energetyczne regionu wymaga co najmniej dwóch działających, konkurencyjnych rurociągów. Na dzień dzisiejszy, rurociągu adriatyckiego nie można uznać za w pełni rozwiniętą trasę dostaw" - powiedział wiceprezes wykonawczy segmentu downstream w Grupie MOL Gabriel Szabó.

Azerska ropa jest przetwarzana w rafineriach MOL od kilku lat. W 2023 r. transport 80-90 tys. ton lekkiej ropy naftowej ze złoża ACG w Azerbejdżanie trafił z portu Ceyhan w Turcji do rafinerii Slovnaft w Bratysławie rurociągiem adriatyckim.

"Chociaż już wcześniej, rafineria Slovnaft z sukcesem prowadziła testy przerobu różnych gatunków ropy z Bliskiego Wschodu i regionu Morza Kaspijskiego, jednak przerób ropy pochodzącej z własnego złoża otworzył nowy, istotny rozdział w historii firmy" - podsumowano w informacji.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 471 stacji na koniec 2024 r.

(ISBnews)

  RSS  
Więcej wiadomości dla symboli: CL.F, MOL
AQ
ON | OFF
Kwotowania

Ropa WTI Fut
CL.F72.99-0.89 (-1.20%)15:44
MOL Magyar Olaj-és Gázipari Részvénytársaság
MOL31.4000-0.1600 (-0.51%)15:10
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
15:43 - ISBnews
Ilie Bolojan mianowany nowym premierem Rumunii
15:36 - PAP
Kraje członkowskie za wejściem Bułgarii do strefy euro
15:33 - PAP
DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy lekko rosną; najsilniejsza branża odzieżowa
15:30 - PAP
SN na posiedzeniach jawnych 27 czerwca zajmie się protestami w związku z którymi weryfikowano karty
15:29 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
MF: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 0,6% m/m do 1 750,45 mld zł w kwietniu
pią, 15:20 - ISBnews
MF: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło szac. o 1,3% m/m do 1 772,5 mld zł w maju
pią, 15:14 - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech
pią, 15:03 - ISBnews
Grupa Azoty i Orlen planują zakończyć negocjacje ws. Polimerów Police do 14 lipca br.
pią, 14:58 - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji z sektora finansów i bankowości
pią, 14:46 - ISBnews

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq