pon, 16 cze 2025, 18:33 CEST, NY 12:33, Londyn 17:33, Tokio 1:33, ^SPX +1.01%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Dorożała: projekt dot. wycinki drzew na prywatnej działce - wstrzymany
PAP - Biznes
17 maj 2025, 14:25


17.05.2025, Warszawa (PAP) - Deregulacyjny projekt dot. wycinki drzew na terenie prywatnym został zdjęty z planu prac komitetu stałego Rady Ministrów - poinformował w sobotę wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Wg niego proponowane przepisy "mogłyby otworzyć furtkę deweloperom".

Dorożała zapowiedział przygotowanie nowego projektu we współpracy z samorządowcami.

"STOP Lex Szyszko II. Procedowanie projektu dot. wycinki drzew wstrzymane" - napisał Dorożała na portalu X. Jak dodał, Państwowa Rada Ochrony Przyrody ostrzega, że nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dotycząca wycinki drzew "może stworzyć korupcjogenną lukę prawną i prowadzić do wymuszania tzw. milczącej zgody (jeśli urząd szybko nie odpowie, oznaczać to będzie zgodę)".

Wyjaśnił, że projekt jest elementem pakietu deregulacyjnego. "Niestety w stu procentach zgadzam się z opinią PROP i uważam, że proponowane przepisy otwierają furtkę deweloperom" - przekazał Dorożała na X.

W jego ocenie schemat działania będzie następujący: "najpierw osoba fizyczna wycina drzewa, bo urząd przymknął oko i nie zareagował w terminie. Następnie deweloper przejmuje teren, a na pozbawionej działce drzew powstaje budynek".

"Jak to będzie wyglądać? A np. tak, jak ostatnio w Zakopanem, tylko bez problemów dla dewelopera. Czy tego właśnie chcemy? Wnioskowaliśmy w czwartek do komitetu stałego Rady Ministrów o zdjęcie tego punktu z dalszego procedowania w tym kształcie. Został zdjęty. To pozorna deregulacja, o możliwie niebezpiecznych skutkach dla środowiska" - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska i zarazem Główny Konserwator Przyrody.

Zaznaczył, że teraz należy zaproponować "bezpieczne przepisy, faktycznie służące udrożnieniu decyzji administracyjnych, które nie odbiją się masakrą drzew".

Dorożała poinformował, że w piątek zostały wysłane pisma między innymi do Związku Miast Polskich, Związku Województw, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, z prośbą do samorządowców o sugestie, z punktu widzenia ich codziennej praktyki, np. w kwestii czasu na oględziny czy skutecznego niedopuszczenia do możliwości blokowania przez wnioskodawcę wejścia na posesję celem dokonania oględzin.

Projekt MKiŚ opublikowany przed tygodniem na stronie Rządowego Centrum Legislacji przewiduje możliwość wycięcia drzewa znajdującego się na prywatnej działce, jeśli w ciągu 35 dni po zgłoszeniu takiego zamiaru odpowiedni organ nie wyrazi sprzeciwu. "Zmiana ma pozwolić na zabezpieczenie wnioskodawców przed ewentualnym przewlekłym prowadzeniem postępowań, które w dotychczasowym stanie prawnym może się zdarzyć w związku z nieprzestrzeganiem terminu na przeprowadzenie oględzin drzewa, którego dotyczy zgłoszenie" - podkreślili autorzy projektu.

Zgodnie z obecnymi przepisami organ, do którego zgłoszono zamiar usunięcia drzewa (wójt, burmistrz, prezydent miasta, wojewódzki konserwator zabytków) może wnieść sprzeciw, najpierw jednak musi przeprowadzić oględziny. Po dokonaniu oględzin może sprzeciwić się w terminie 14 dni. Jeżeli zatem oględziny nie zostały przeprowadzone, to termin 14 dni na wniesienie sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. "To zaś może spowodować, że postępowania dotyczące usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą się nadmiernie przedłużać" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W związku z tym projektowana nowela zakłada wprowadzenie 35-dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu od zamiaru usunięcia drzewa przez organ, któremu zgłoszono ten zamiar. Projektowany 35-dniowy termin jest sumą terminów na oględziny i sprzeciw, co miałoby zdyscyplinować organy do przeprowadzenia oględzin w terminie i zabezpieczyć wnioskodawców, zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzje i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. (PAP)

malk/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Rzecznik SN: już 3 tys. protestów przeciw wyborowi prezydenta; ale na pewno będzie ich więcej
18:32 - PAP
Szef MON: Wojsko Polskie w każdej chwili gotowe do ewakuacji Polaków z Izraela
17:01 - PAP
Marszałek Sejmu przekazał flagę RP 3. Batalionowi Radiotechnicznemu
16:36 - PAP
Szef MON: Polska powinna być hubem gospodarczym w regionie
15:41 - PAP
Min. Siemoniak: Służby specjalne wesprą ewakuację z Izraela
13:45 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Prezydent Chorzowa: podparcie estakady jest niemożliwe
pon, 18:24 - PAP
Izrael: mimo rozbudowanej sieci schronów w irańskich nalotach zginęły już 24 osoby
pon, 18:24 - PAP
Wielkopolskie - W Liskowie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności
pon, 18:02 - PAP
Cavatina Holding wyemituje obligacje serii P2025A i częściowo odkupi obligacje serii P2022A - P2022C
pon, 18:02 - PAP
Izrael: armia wzywa do ewakuacji północnego Teheranu i ostrzega przed kolejnymi atakami
pon, 17:55 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq