pon, 16 cze 2025, 18:33 CEST, NY 12:33, Londyn 17:33, Tokio 1:33, ^SPX +1.01%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Ekspert: rekordowe notowania WIG-u efektem wcześniejszego niedoszacowania polskiej giełdy
PAP - Biznes
17 maj 2025, 13:45


17.05.2025, Warszawa (PAP) - Warszawski Indeks Giełdowy przekracza 100 tys. punktów i od początku 2025 r. zyskał niemal 30 proc. To efekt długotrwałego niedoszacowania polskiej giełdy - ocenił Hubert Stojanowski z Polskiej Sieci Ekonomii i Domu Inwestycyjnego Xelion, komentując publikację w "Economist".

Autorzy tekstu zamieszczonego w najnowszym wydaniu tygodnika "Economist" zwrócili uwagę na ponadprzeciętne wyniki europejskich giełd w 2025 r., ze szczególnym uwzględnieniem polskiego rynku kapitałowego. Wskazali, że wartość indeksu giełdowego europejskich akcji Stoxx 600 liczona w dolarach wzrosła od początku roku o 16 proc., przy zaledwie 3 proc. wzroście wartości indeksu MSCI World (globalny indeks giełdowy obejmujący około 1500 dużych i średnich spółek z 23 krajów rozwiniętych), co świadczy o rosnącym zainteresowaniu inwestorów zagranicznych aktywami europejskimi.

Według tygodnika najwyższą dynamikę w regionie odnotowała Warszawska Giełda Papierów Wartościowych - indeks WIG wzrósł o ponad 40 proc. od dołka z 2022 r.

"Od początku bieżącego roku WIG wykazuje się ekstremalną siłą na tle rynków bazowych. Wartość indeksu WIG wzrosła o 30 proc. od początku tego roku, a niemieckiego indeksu giełdowego DAX o 19,38 proc., przy wzroście wartości nowojorskiego indeksu giełdowego S&P 500 o 1,30 proc." - stwierdził ekspert Polskiej Sieci Ekonomii, dyrektor ds. inwestycji klientów w Domu Inwestycyjnym Xelion Hubert Stojanowski.

Jego zdaniem polski rynek kapitałowy był przez lata mocno niedoszacowany, zarówno w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, jak i wschodzącymi. "Przez długi czas marginalizowany, teraz nadrabia stracone lata - doszło do przesilenia, w którym ekstremalnie niskie wyceny znalazły swoje dno, a rynek gwałtownie odbił" - ocenił.

"Economist" wskazał na kilka czynników strukturalnych i politycznych, które zwiększyły atrakcyjność polskiego rynku. Po pierwsze, w Polsce doszło do politycznej rekonfiguracji. Tygodnik zauważył, że w wyniku wyborów parlamentarnych w 2023 r. odsunięto od władzy "populistyczną, interwencjonistyczną i antyunijną partię Prawo i Sprawiedliwość", która "została zastąpiona przez rząd koalicyjny pod przewodnictwem Donalda Tuska, co skutkowało m.in. odblokowaniem środków z Funduszu Odbudowy UE (21 mld euro)".

"Historycznie polski rynek cierpiał na niską płynność i upolitycznienie spółek skarbu państwa. Dodatkowo był podatny na decyzje polityczne - jak np. podatek od kopalin wymierzony w KGHM czy manipulacje kapitałem zakładowym dużych firm. To wszystko osłabiało zaufanie inwestorów, zwłaszcza zagranicznych" - stwierdził Stojanowski.

"Economist" zauważył, że Polska notuje wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego, a według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB per capita (PPP) w 2025 r. ma przekroczyć poziom Japonii. Dziennikarze tygodnika podkreślili także konsekwentny wzrost wydatków obronnych (do 4,7 proc. PKB), przy równoległym rozwoju krajowego zaplecza produkcyjnego i serwisowego, co może mieć efekt mnożnikowy dla gospodarki.

W artykule zwrócono również uwagę, że kapitalizacja WIG wynosi 520 mld dol., przy czym około 40 proc. indeksu stanowią instytucje finansowe. Zauważono, że relacja cen akcji do oczekiwanych zysków (forward P/E) pozostaje niska - na poziomie 10, w porównaniu do 15 w Europie i 22 w USA. W konkluzji autorzy artykuły zasugerowali, że dotychczasowe niedoszacowanie polskiego rynku może zostać skorygowane wraz z napływem nowego kapitału i rosnącym zainteresowaniem inwestorów międzynarodowych.

Rozmówca PAP ocenił, że zainteresowanie akcjami wzrosło m.in. dzięki solidnym fundamentom - dane o PKB pokazują wzrost 3,2 proc. rok do roku (dane z I kwartału bieżącego roku), powyżej prognoz. "Gospodarka jest silna, a jednym z głównych motorów wzrostu pozostaje konsumpcja krajowa, która - mimo że często niedoceniana - odgrywa kluczową rolę w stymulowaniu zdrowej gospodarki rynkowej" - ocenił ekonomista.

"Patrząc na WIG z lokalnej perspektywy, przez lata kapitał prywatny omijał giełdę, preferując inwestycje w nieruchomości. Rynek mieszkaniowy był znacznie atrakcyjniejszy dla posiadaczy oszczędności. Ale dziś możliwe, że następuje zmiana paradygmatu - giełda, jako narzędzie finansowania rozwoju biznesu, zaczyna zyskiwać na znaczeniu" - podsumował Stojanowski.

Ostatnią, piątkową sesję WIG zakończył spadkiem o 0,08 proc. do poziomu na 103 150,46 pkt.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych WIG to najstarszy indeks warszawskiego parkietu, wyliczany od pierwszej sesji giełdowej, czyli od 16 kwietnia 1991 r. Obejmuje on akcje niemal wszystkich spółek, notowanych na parkiecie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, początkowy poziom indeksu z dnia 16 kwietnia 1994 r. wyniósł 1000 punktów.

Wojciech Łobodziński (PAP)

wal/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Więcej wiadomości dla symbolu WIG...
AQ
ON | OFF
Kwotowania
WIG
WIG99583.40+218.54 (+0.22%)17:09

Pozostałe skojarzone
KGHM Polska Miedź SA
KGH125.15+1.30 (+1.05%)17:04
DAX Index - Germany
^DAX23691.69+175.46 (+0.75%)17:31
S&P 500 - U.S.
^SPX6037.28+60.31 (+1.01%)18:32
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Szef MON: Wojsko Polskie w każdej chwili gotowe do ewakuacji Polaków z Izraela
17:01 - PAP
Marszałek Sejmu przekazał flagę RP 3. Batalionowi Radiotechnicznemu
16:36 - PAP
Szef MON: Polska powinna być hubem gospodarczym w regionie
15:41 - PAP
Min. Siemoniak: Służby specjalne wesprą ewakuację z Izraela
13:45 - PAP
MSZ: ewakuacja ok. 200 polskich obywateli z Izraela przez Amman w ciągu kilkudziesięciu godzin
13:30 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Prezydent Chorzowa: podparcie estakady jest niemożliwe
pon, 18:24 - PAP
Izrael: mimo rozbudowanej sieci schronów w irańskich nalotach zginęły już 24 osoby
pon, 18:24 - PAP
Wielkopolskie - W Liskowie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności
pon, 18:02 - PAP
Cavatina Holding wyemituje obligacje serii P2025A i częściowo odkupi obligacje serii P2022A - P2022C
pon, 18:02 - PAP
Izrael: armia wzywa do ewakuacji północnego Teheranu i ostrzega przed kolejnymi atakami
pon, 17:55 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq