pią, 20 cze 2025, 7:16 CEST, NY 1:16, Londyn 6:16, Tokio 14:16, ^SPX -0.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Świat)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Rzecznik studentów: młodzi ludzie idą na studia nie tyle po zawód, ale szeroko pojmowany rozwój
PAP - Kraj
17 maj 2025, 11:56


17.05.2025, Warszawa (PAP) - Innowacyjność uczelni, a także możliwość szeroko pojętego rozwoju, godzenia studiowania z pracą oraz przynależność do społeczności akademickiej - to główne czynniki, którymi kierują się młodzi ludzie przy wyborze uczelni, wymieniane przez Wojciecha Tomaszewicza z Parlamentu Studentów RP.

Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 w niektórych uczelniach już się rozpoczęła, a w innych ruszy lada moment. Ponad połowa studentów w Polsce (powyżej 60 proc.) rozpoczyna ten etap edukacji zaraz po maturze, czyli w wieku 18-19 lat - wynika z raportu Eurostudent z końca ub.r. Obecnie w ponad 350 uczelniach w Polsce studiuje ponad 1,2 mln osób.

O podejście do studiowania PAP zapytała rzecznika Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej Wojciecha Tomaszewicza. Wskazał on, że młodzi ludzie chcą studiować, choć mają nieco inne podejście niż wcześniejsze pokolenia.

"Zmieniła się sama definicja studiowania. Dzisiaj młodzi ludzie traktują studia bardziej jako narzędzie do rozwoju swoich kompetencji czy umiejętności miękkich niż jako drogę do zdobycia konkretnego zawodu. Dotyczy to szczególnie kierunków humanistycznych i społecznych. Innymi prawami rządzą się kierunki techniczne, prawo oraz medycyna, które głównie skupiają się wokół konkretnych wymaganych umiejętności" - podkreślił.

Pytany o to, czym się kierują przy wyborze uczelni, odpowiedział, że jednym z głównych czynników, na które zwracają uwagę, jest innowacyjność uczelni, rozumiana m.in. jako atrakcyjność kierunków czy dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb rynku czy współczesnych wyzwań cywilizacyjnych.

Kolejnym czynnikiem jest możliwość godzenia studiowania z pracą. "Kiedyś decyzja o podjęciu studiów oznaczała pełne zaangażowanie - uczelnia była centrum życia studenta. Dziś młodzi ludzie oczekują większej elastyczności. Nie chcą spędzać całych dni na zajęciach, bo coraz częściej łączą naukę z pracą zawodową. To właśnie jedna z głównych przyczyn rosnącej popularności uczelni niepublicznych - oferują one bardziej elastyczny plan zajęć, który pozwala studentom lepiej pogodzić różne obowiązki" - wskazał rzecznik.

"W ostatnich latach można też zauważyć, że polskie uczelnie coraz częściej budują wokół siebie społeczność - wzorując się na trendach ze Stanów Zjednoczonych. Przykładem może być sprzedaż ubrań i gadżetów z logo uczelni, które stają się nie tylko elementem identyfikacji, ale też sposobem na budowanie więzi między studentami a ich alma mater" - dodał.

Istotne dla młodych ludzi jest ponadto samo doświadczanie studiowania i sposób przeżycia tych kilku lat. "Największe polskie ośrodki, które wspierają akademickość na poziomie pozauczelnianym to między innymi Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków. W dzisiejszych czasach dużo osób chce się czuć częścią jakiejś społeczności lokalnej, dlatego jeśli ktoś ze znajomych odnalazł się w jakiejś wspólnocie w danym mieście, to kolejna osoba też się na to zdecyduje" - opowiadał rzecznik.

Pytany, który czynnik przeważa: poziom uczelni czy kultura akademicka danego ośrodka odpowiedział, że najczęściej to się łączy: dominujące ośrodki budują wokół siebie poczucie prestiżu przynależności do danej społeczności, "co zachęca młodych ludzi do utożsamiania się z uczelnią". "Najczęściej są to też ośrodki innowacyjne, gdzie słucha się głosu studentów" - mówił.

Jak zaznaczył Tomaszewicz, uczelnie coraz bardziej starają się słuchać głosu i potrzeb studentów. "Jednocześnie zmienia się też podejście do samych studentów - coraz częściej są postrzegani nie tylko jako klienci, ale jako partnerzy, z którymi uczelnia współtworzy swoją tożsamość i ofertę edukacyjną" - podkreślił.

Parlament Studentów RP jest niezależną ogólnopolską instytucją, będącą ustawowym reprezentantem wszystkich studentów w Polsce. Zrzesza samorządy studenckie ze wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych w kraju.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

akp/ bar/ lm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Izraelska armia: przeprowadziliśmy ataki na cele w Iranie, w tym ośrodek badań nuklearnych
6:38 - PAP
Szef MSZ Węgier: strategiczna współpraca energetyczna z Moskwą będzie utrzymana
6:35 - PAP
Prezydent Brazylii krytykuje wojnę Izraela przeciwko Iranowi
6:19 - PAP
Izraelska armia: kolejny atak rakietowy Iranu
6:12 - PAP
Szef brytyjskiego MSZ: jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne z Iranem
6:09 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
BGK: samorządowcy i eksperci o bezpieczeństwie państwa
pią, 6:31 - PAP
Raport: zadłużenie producentów części motoryzacyjnych wzrosło w ciągu roku o 1400 proc.
pią, 6:30 - PAP
Napływ BIZ w do Polski w '24 spadł do 12,74 mld USD z 28,36 mld USD w 2023 roku - UNCTAD
pią, 6:24 - PAP
65 polskich obywateli ewakuowanych z Izraela przez Jordanię wylądowało w Warszawie
pią, 6:14 - PAP
Włochy - Piątek dniem strajków w komunikacji miejskiej, kolejowej i lotniczej
czw, 19 cze - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq