pią, 13 cze 2025, 9:18 CEST, NY 3:18, Londyn 8:18, Tokio 16:18, WIG20 -1.45%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Portugalia: rekordowy napływ turystów do regionu Fatimy; większość to pielgrzymi
PAP - Świat
17 maj 2025, 9:10


17.05.2025, Warszawa (PAP) - Rozszerzająca się na świecie sława sanktuarium maryjnego w Fatimie sprzyja masowemu napływowi pielgrzymów z całego świata do położonego na środkowym zachodzie Portugalii regionu. W minionym roku w miejscowych hotelach zanotowano rekordową liczbę zarezerwowanych noclegów - 1,3 mln.

Jak wynika z szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w 2024 r. nastąpił w hotelach Fatimy ponad 73-procentowy wzrost liczby nocujących tam turystów w porównaniu do wcześniejszego roku.

"Napływający do placówek hotelarskich w regionie Fatimy przybysze to w zdecydowanej większości pielgrzymi, którzy chcą odwiedzić znajdujące się tam sanktuarium Matki Bożej Różańcowej", powiedział w rozmowie z PAP lizboński ekspert ds. nieruchomości i hotelarstwa Abel Monteiro.

Współwłaściciel firmy Adapt prowadzącej m.in. wynajem placówek noclegowych na terenie Portugalii wskazał na nasilający się fenomen dłuższych wizyt pielgrzymów w Fatimie i jej okolicach.

"O ile w przeszłości docierający do sanktuarium pątnicy zazwyczaj zostawali tam na kilka godzin, to dziś ich pobyt jest kilkudniowy. Przyczyną tego zjawiska jest szybko rozrastająca się w rejonie sanktuarium baza hotelowa", dodał Monteiro, przypominając, że bez stale obecnych pielgrzymów Fatima byłaby "tylko małą miejscowością, liczącą zaledwie 12 tys. mieszkańców".

Z opinią tą zgadza się Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, potwierdzając zmiany zachowań pątników napływających do tego portugalskiego miejsca kultu maryjnego.

"W przeszłości pielgrzymi docierający do Fatimy zazwyczaj nocowali tu rzadko. Z reguły docierali autokarami na kilka godzin, będąc zakwaterowanymi w dużych portugalskich miastach, takich jak Lizbona, Coimbra czy Porto. Dziś zostają tu dłużej", powiedziała PAP Duarte.

Odnotowała, że wśród ponad 6,2 mln pielgrzymów, którzy w ubiegłym roku dotarli do Fatimy było 24,2 tys. pątników z Polski. To rekordowe grono polskich pątników w tym portugalskim sanktuarium.

"Polaków było tu zapewne więcej, gdyż nasze sanktuarium nie jest w stanie policzyć pielgrzymów docierających tu indywidualnie bądź w małych grupach. W tym roku nie ustaje masowy napływ Polaków do Fatimy. Podobnie, jak w minionym roku stanowią oni tu drugą po Hiszpanach najliczniejszą nację z zagranicy", dodała Duarte.

Wśród pielgrzymów, którzy nie zostali uwzględnieni w statystykach portugalskiego sanktuarium jest Piotr Kucharski z Warszawy, który kilkakrotnie w ostatnich latach docierał do Fatimy w małych grupach z przyjaciółmi.

"Za każdym razem podczas pobytu w Fatimie spotykam tu naszych rodaków. Kiedy pierwszy raz, przed blisko 20 laty dotarłem tutaj, to rzadko kto z Polski nocował w miejscowych hotelach. Zwykle Polacy dojeżdżali z Lizbony. Dziś nie jestem odosobniony wśród polskich pątników, którzy zostają w Fatimie przez kilka dni", powiedział PAP Kucharski.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. i trwały przez pół roku. Co miesiąc trójce dzieci miejscowych rolników objawiała się Matka Boża przekazując im przesłanie o konieczności nawrócenia ludzkości i zachętę do modlitwy o pokój na świecie.

Objawienia w Fatimie są jednymi z kilkunastu uznanych przez Kościół katolicki objawień maryjnych oraz miejscem częstych wizyt papieży. Od czasu pierwszej wizyty w sanktuarium Pawła VI przybywali tam inni przywódcy Kościoła: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek.

Najczęściej, trzykrotnie odwiedzał portugalskie sanktuarium św. Jan Paweł II. Pochodzący z Polski papież docierał do Fatimy w 1982 r., 1991 r. i 2000 r. Za każdym razem podczas swoich wizyt przypominał, że jego sentyment związany z tym miejscem wynika z przeżycia rzymskiego zamachu z 13 maja 1981 r. Cudowne, jak twierdził uratowanie, pomimo odniesionych ran od kul przypisywał wstawiennictwu Matki Boskiej Fatimskiej, której wspomnienie było obchodzone w dniu zamachu.

Z Fatimy Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
DZIEŃ NA FX - FI: Wzrost globalnej awersji do ryzyka może ciążyć złotemu
9:16 - PAP
Zbiory zbóż w 2025 roku w Polsce wyniosą 34,09 mln ton - COCERAL
9:13 - PAP
Główne indeksy spadają, WIG20 idzie w dół o 1,7 proc.
9:09 - PAP
Cordia Polska i Zeit Development wnioskują do UOKiK ws. wspólnej inwestycji w Warszawie
9:07 - ISBnews
Selena Industrial Technologies wnioskuje do UOKiK o zgodę na przejęcie Izolacji Jarocin
9:01 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Prezydent Chorzowa: odwołamy się od decyzji ws. wzmocnienia estakady, należy ją rozebrać
pią, 8:48 - PAP
Szef MON o ataku Izraela na Iran: wojsko jest gotowe wesprzeć ewakuację Polaków, jeśli będzie taka potrzeba
pią, 8:43 - PAP
Sikorski: nasza placówka w Teheranie i jej personel są bezpieczni
pią, 8:40 - PAP
Scanway uzgodnił z ESA warunki kontraktu na przetwarzanie zdjęć satelitarnych Księżyca
pią, 8:40 - PAP
DZIEŃ NA GPW: Otwarcie notowań będzie spadkowe; kluczowy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie
pią, 8:30 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq