pią, 20 cze 2025, 7:14 CEST, NY 1:14, Londyn 6:14, Tokio 14:14, ^SPX -0.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Wybory prezydenckie: znak X przy jednym nazwisku - głos ważny
PAP - Kraj
16 maj 2025, 22:00


16.05.2025, Warszawa (PAP) - W niedzielę wyborca otrzyma w lokalu wyborczym kartę do głosowania z nazwiskami 13 kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata postawić znak X. Głosowanie odbywać się będzie w godz. 7.00-21.00.

Aby otrzymać kartę do głosowania musimy przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem. Wyborcy mają też możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel. PKW podkreśla, że członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą w razie wątpliwości korzystać z wszelkich dostępnych metod weryfikacji, a w razie braku możliwości weryfikacji, wyborcy komisja odmówi wydania karty do głosowania;

Jeśli wyborca znajduje się w spisie w danym obwodzie albo przedstawi zaświadczenie o prawie do głosowania, otrzyma kartę do głosowania. Jej odbiór potwierdza się podpisem w spisie wyborców. Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu).

W tegorocznych wyborach na karcie do głosowania będzie 13 kandydatów. Nazwiska umieszczane są w kolejności alfabetycznej.

Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata.

Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie więcej iż jednego kandydata, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką. Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej w taki sposób, aby zadrukowana strona była niewidoczna.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Wyborcy mogą sprawdzić swe miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka, a także w aplikacji mObywatel.

W dowolnie wybranej komisji obwodowej w kraju i za granicą można też oddać głos na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Ponieważ wyborca, który wystąpił o takie zaświadczenie, otrzyma je od razu zarówno na niedzielne głosowanie, jak i ewentualną II turę wyborów, trzeba pamiętać o zabraniu do lokalu wyborczego właściwego zaświadczenia. Trzeba tez pamiętać, że jeśli zgubi się takie zaświadczenie, albo zostanie ono skradzione, nie ma możliwości otrzymania kolejnego i nie będzie można zagłosować.

Przed komisją wyborczą trzeba się legitymować dokumentem ze zdjęciem, przy czym, nawet jeśli jest to nieważny dokument, ale umożliwia identyfikację wyborcy, można na jego podstawie oddać głos.

13 kandydatów, spośród których wybierać będzie można w niedzielę, to w porządku alfabetycznym: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem). (PAP)

nl/ mok/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
65 polskich obywateli ewakuowanych z Izraela przez Jordanię wylądowało w Warszawie
6:14 - PAP
Sroka: planujemy do końca roku zakończyć pracę komisji ds. Pegasusa; będą zawiadomienia
czw, 19 cze - PAP
B. szef MSZ: Karol Nawrocki wzmocni wzmocni pozycję rządu w relacji do UE
czw, 19 cze - PAP
Szef MON: 65 polskich obywateli ewakuowanych z Izraela przez Jordanię jest już w Polsce
czw, 19 cze - PAP
Sikorski: ewakuacja polskich obywateli z Bliskiego Wschodu pokazuje, że Polska działa sprawnie
czw, 19 cze - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Izraelska armia: przeprowadziliśmy ataki na cele w Iranie, w tym ośrodek badań nuklearnych
pią, 6:38 - PAP
Szef MSZ Węgier: strategiczna współpraca energetyczna z Moskwą będzie utrzymana
pią, 6:35 - PAP
BGK: samorządowcy i eksperci o bezpieczeństwie państwa
pią, 6:31 - PAP
Raport: zadłużenie producentów części motoryzacyjnych wzrosło w ciągu roku o 1400 proc.
pią, 6:30 - PAP
Napływ BIZ w do Polski w '24 spadł do 12,74 mld USD z 28,36 mld USD w 2023 roku - UNCTAD
pią, 6:24 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq