sob, 14 cze 2025, 4:34 CEST, NY 22:34, Londyn 3:34, Tokio 11:34, ^SPX -1.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Krucha równowaga na rynku ropy
OANDA TMS - Biznes
16 maj 2025, 10:40


Cena ropy naftowej w czasie piatkowej sesji spadła po krótkotrwałym wzroście, który był następstwem rosnącej niepewności wokół negocjacji nuklearnych między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. W szczytowym momencie notowania ropy Brent przekroczyły 65 USD za baryłkę, jednak szybko powróciły poniżej tego poziomu. Ropa WTI utrzymywała się w okolicach 61 USD. Wzrost cen był napędzany głównie przez wypowiedź irańskiego ministra spraw zagranicznych, który publicznie skrytykował niespójność stanowiska Waszyngtonu w procesie negocjacyjnym. Reakcja rynku pokazała, jak silnie ceny ropy pozostają uzależnione od napięć geopolitycznych, szczególnie tych dotyczących krajów o dużym potencjale eksportowym.

Jednym z kluczowych elementów wpływających na wyceny surowca jest perspektywa ewentualnego porozumienia nuklearnego, które mogłoby otworzyć drogę do zwiększenia irańskiego eksportu ropy na rynki światowe. Eksperci szacują, że porozumienie to mogłoby przełożyć się na wzrost eksportu o 200-300 tys. baryłek dziennie. Mimo że liczby te wydają się istotne, wielu analityków podkreśla, że w szerszym kontekście globalnego rynku ropa z Iranu nie odegrałaby kluczowej roli, a jej wpływ na podaż byłby raczej ograniczony.

Znacznie większe znaczenie dla kształtowania się przyszłych cen mają prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), według których produkcja ropy - zarówno nowa, jak i ta wracająca na rynek z państw grupy OPEC+ - będzie rosła szybciej niż globalny popyt. Agencja przewiduje, że tempo wzrostu podaży w 2025 roku przewyższy tempo wzrostu konsumpcji, co w konsekwencji może doprowadzić do nadpodaży surowca i dalszego spadku jego wartości na rynku światowym. Taki scenariusz jest szczególnie prawdopodobny w sytuacji, gdy globalne ożywienie gospodarcze będzie postępować wolniej, niż wcześniej zakładano.

Pomimo krótkookresowego odbicia cen, w ujęciu tygodniowym notowania ropy wykazały jedynie niewielką zwyżkę. Była ona napędzana przede wszystkim przez rosnący optymizm co do przyszłego popytu, wynikający z postępów w łagodzeniu napięć handlowych między USA a Chinami. Niemniej jednak w szerszym horyzoncie czasowym sytuacja wygląda mniej optymistycznie. Od początku roku ropa naftowa (WTI: CL.F, 72.98 +7.26%, News, Brent: CB.F, 74.23 +7.02%, News) potaniała o ponad 10%, co jest efektem złożonej kombinacji czynników - w tym utrzymującej się niepewności na rynkach globalnych, spowolnienia gospodarczego w wielu krajach oraz dynamicznego wzrostu podaży, nie tylko z krajów OPEC+, ale również z niezależnych producentów, takich jak Stany Zjednoczone czy Brazylia.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że rynek ropy wciąż pozostaje niestabilny, a perspektywy cenowe są obarczone dużą niepewnością. W najbliższych miesiącach decydujące będą nie tylko wyniki rozmów nuklearnych między USA a Iranem, ale również tempo globalnego ożywienia gospodarczego, działania OPEC+ oraz zachowanie największych konsumentów i producentów ropy na świecie.

(Krzysztof Kamiński - OANDA TMS)

  RSS  
Więcej wiadomości dla symbolu CL.F...
AQ
ON | OFF
Kwotowania
Ropa WTI Fut
CL.F72.98+4.94 (+7.26%)06-13

Pozostałe skojarzone
Ropa Brent Fut
CB.F74.23+4.87 (+7.02%)06-13
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Katalonia wprowadza zakaz używania telefonów komórkowych i smartwatchy w szkołach
3:03 - PAP
USA - Na Wall Street mocne spadki w reakcji na konflikt Izrael-Iran
pią, 13 cze - PAP
Klimczak: zrobię wszystko, by pracownicy PKP Cargo nie stracili pracy
pią, 13 cze - PAP
Ekspert PISM: Izrael poszerzył skalę konfliktu z Iranem m.in. po to, by odwrócić uwagę od Strefy Gazy
pią, 13 cze - PAP
Premier Izraela do Irańczyków: powstańcie przeciwko opresyjnemu reżimowi
pią, 13 cze - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z OANDA TMS
Inflacja w USA słabnie, efektu taryf jeszcze nie widać
czw, 12 cze - OANDA TMS
Porozumienie handlowe USA-Chiny - wstępny przełom, ale kluczowe decyzje jeszcze przed nami
śro, 11 cze - OANDA TMS
Czego oczekiwać po raporcie NFP?
pią, 6 cze - OANDA TMS
EBC nie zaskoczy dziś
czw, 5 cze - OANDA TMS
Dane z rynku pracy umocniły dolara. Na jak długo?
śro, 4 cze - OANDA TMS

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq