pią, 13 cze 2025, 13:08 CEST, NY 7:08, Londyn 12:08, Tokio 20:08, WIG20 -1.79%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Polscy i ukraińscy przedsiębiorcy przeciwko blokadom przejść granicznych z Ukrainą
PAP - Biznes
15 maj 2025, 12:08


15.05.2025, Lublin (PAP) - Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich w Ukrainie stanowczo sprzeciwiają się blokadom polsko-ukraińskich przejść granicznych. Odnoszą się do protestu polskich przewoźników w Dorohusku, którzy chcieli m.in. przywrócenia limitów na wjazd ukraińskich firm do Polski.

"Blokady utrudniają funkcjonowanie gospodarki Ukrainy, broniącej swojej niepodległości i bezpieczeństwa Europy. Taka forma protestu podważa też pozycję Polski jako hubu wsparcia Ukrainy - dziś hubu militarnego i humanitarnego, jutro hubu odbudowy" - napisali przedstawiciele PUIG i MSPPU w stanowisku w sprawie blokady przejścia granicznego w Dorohusku.

Według zarządów PUIG i MSPPU o interesy swojego środowiska "można zabiegać w sposób, który nie rujnuje reputacji Polski i Polaków". Ich zdaniem blokady przejść granicznych "przyniosły w przeszłości straty gospodarcze szacowane w setkach milionów dolarów".

Organizacje zaapelowały, by rozwiązywanie sporów odbywało się w drodze dialogu i negocjacji z poszanowaniem prawa oraz zasad współżycia społecznego i gospodarczego.

"Rozumiemy, że przedstawiciele różnych sektorów gospodarki mogą doświadczać trudności, jednak żadna grupa interesów nie powinna realizować swoich postulatów kosztem innych przedsiębiorców, konsumentów oraz obywateli, zwłaszcza w sytuacji toczącej się wojny za polską granicą" - argumentowali autorzy stanowiska.

PUIG i MSPPU wyraziły uznanie dla postawy wójta gminy Dorohusk Wojciecha Sawy i decyzji Sądu Apelacyjnego w Lublinie, w wyniku których protest został zakończony.

Od poniedziałku do środy przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie) protestowali przewoźnicy, którzy przepuszczali po jednej ciężarówce na godzinę w obu kierunkach. Na bieżąco przepuszczali pojazdy przewożące pomoc humanitarną, zaopatrzenie wojskowe, paliwa i materiały niebezpieczne, towary szybko psujące się.

Wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa wydał zakaz zgromadzenia. Argumentował, że miejsce protestu ujęte jest w wykazie obiektów infrastruktury krytycznej, a tworzące się kolejki ciężarówek mogą wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców, jak również na straty firm, agencji celnych.

Od rozstrzygnięcia wójta organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego w Lublinie, który w poniedziałek uchylił zakaz. Następnie Sawa odwołał się i tym razem Sąd Apelacyjny utrzymał zakaz w mocy. We wtorek wieczorem organizatorzy protestu poinformowali o zakończeniu zgromadzenia w Dorohusku.

Manifestujący domagali się m.in. przywrócenia limitu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na wjazd do Polski, zakazu rejestrowania firm transportowych z kapitałem spoza UE, wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki w systemie elektronicznym dla pustych samochodów ciężarowych jadących z Ukrainy do Polski.

Resort infrastruktury podkreślił, że działa, by zmienić przepisy, które obecnie są objęte Umową UE-UA o transporcie drogowym towarów. Minister wystąpił do Komisarza ds. transportu z informacją o negatywnych skutkach tej umowy dla polskiej branży transportu drogowego i skierował prośbę o analizę wpływu umowy na cały rynek przewozów drogowych UE.

Ministerstwo zapowiadało spotkania wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca z europosłami w Komisji TRAN, która opiniowała proces przedłużenia umowy między Unią Europejską a Ukrainą z czerwca 2022 r.

Resort wystąpił też do właściwych organów o opinię dotyczącą możliwości wprowadzenia odrębnej e-kolejki przeznaczonej dla ciężarówek przejeżdżających bez ładunku na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach.

MI przekazało, że postulat dotyczący wprowadzenia zakazu rejestrowania firm transportowych z kapitałem spoza UE w Polsce także będzie analizowany, ale - jak zaznaczono - takie działania mogą być trudne do realizacji z uwagi na obowiązujące zasady gospodarki wolnorynkowej.(PAP)

pin/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
SMEO pozyskało 20 mln zł z emisji obligacji, kolejną transzę planuje jesienią
13:06 - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji z sektora FMCG
13:04 - ISBnews
PIU: Składka przypisana brutto w bancassurance spadła o 24,8% r/r do 1,23 mld zł w I kw.
12:59 - ISBnews
Bumech: PG Silesia ma korzystne wyroki NSA w sporze z gminą Goczałkowice-Zdrój
12:59 - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora gamingowego
12:58 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Premier: na razie nie ma powodu do obaw o naszych dyplomatów w Teheranie
pią, 12:55 - PAP
Mesko będzie produkowało milion pocisków dziennie - premier
pią, 12:54 - PAP
Wyzwaniem dla rynku magazynowego geopolityka; deweloperzy ostrożni z rozpoczynaniem inwestycji
pią, 12:53 - PAP
Minister spraw zagranicznych Iranu: atak Izraela to deklaracja wojny
pią, 12:52 - PAP
Sekretarz generalny NATO o izraelskich atakach na Iran: pracujemy nad deeskalacją
pią, 12:45 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq