sob, 14 cze 2025, 3:44 CEST, NY 21:44, Londyn 2:44, Tokio 10:44, ^SPX -1.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Prezes Euracoal: potrzebujemy silnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali
PAP - Biznes
15 maj 2025, 11:20


15.05.2025, Jastrzębie Zdrój (PAP) - Regiony węglowe potrzebują silnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali m.in. na projekty dotyczące czystych technologii w byłych kopalniach węgla i elektrowniach - mówiła w czwartek podczas konferencji "Europejski węgiel w okresie transformacji" prezes stowarzyszenia Euracoal prof. Alicja Krzemień.

Konferencję "Europejski węgiel w okresie transformacji: od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości" współzorganizowały Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych. Gospodarzem została Jastrzębska Spółka Węglowa.

Celem wydarzenia jest unaocznienie wpływu projektów wspieranych przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali (RFCS) na sprawiedliwą transformację europejskich regionów węglowych i podniesienie świadomości nt. roli RFCS w regionalnej transformacji w kierunku celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Otwierając konferencję prezes Euracoal zwróciła uwagę m.in. na powszechność wykorzystywania RFCS przez współpracujące przy poszczególnych projektach spółki górnicze.

"Wspólne działania są tym bardziej istotne w okresie zmieniających się uwarunkowań prawnych, gdzie budowanie i wspieranie wspólnych inicjatyw jest jedyną drogą do zmiany, która w istotny sposób wesprze przemysł w tym trudnym okresie, w którym się znajdujemy" - wskazała ekspertka.

Przypomniała, że Parlament i Komisja Europejska pracują od końca ub. roku m.in. nad inicjatywami, które będą ważne dla przyszłości regionów górniczych. Jak zaznaczyła, Zielony Europejski Ład dąży do zerowej emisji netto do 2050 r., a już wkrótce przedmiotem debaty będą cele na 2040 r. (przy propozycji KE redukcji o 90 proc.).

"To naprawdę duże wyzwanie. Plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii i czysty ład przemysłowy zależą od technologii, jak przede wszystkim fotowoltaika, turbiny wiatrowe, elektrolizery, pompy ciepła, również technologia wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla. Ale przede wszystkim potrzebny nam jest rozwój w zakresie magazynowania energii" - stwierdziła przewodnicząca Euracoal.

"Przesuwanie granic dzięki projektom czystych technologii w byłych kopalniach węgla i elektrowniach to obszar, w którym RFCS może odgrywać i odgrywa dużą rolę, zwłaszcza w przypadku największych projektów. Jednocześnie Europa stoi w obliczu wyzwań związanych z konkurencją" - zastrzegła prof. Krzemień.

Przypomniała, że tzw. europejski kompas konkurencyjności opiera się o trzy filary, przede wszystkim budowę zdekarbonizowanego, konkurencyjnego społeczeństwa, likwidacji luki innowacyjnej w stosunku do Chin i Stanów Zjednoczonych oraz zmniejszanie zależności zewnętrznych, np. od zagranicznej energii i surowców krytycznych.

"Przemysł węglowy Unii Europejskiej i społeczność badawcza mogą odgrywać i odgrywają swoją rolę w rozwiązywaniu tych wyzwań, związanych z klimatem, konkurencyjnością i bezpieczeństwem" - zaakcentowała Krzemień.

"Przyszłość Jastrzębia Zdroju, Śląska i innych regionów górniczych zależy od przejścia na nowe technologie. Dlatego tak ważne jest wspieranie badań, aby mieć pewność, że zostaną one szybko opracowane i kolejnym etapie wdrożone - co często jest dużym wyzwaniem, szczególnie w sytuacji, kiedy zaczynamy rozmawiać z inwestorem, który musi podjąć decyzję o wyłożeniu własnych środków i zainwestować" - przyznała.

"Dla regionów węglowych oznacza to, że potrzebujemy silnego i prężnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali, który pozwala nam realizować takie działania" - dodała.

Zapewniła, że Euracoal przechodzi obecnie dużą transformację pod kątem form wsparcia swoich członków. "Szukamy niezawodnej energii, rekultywacji terenów pogórniczych, rozwiązań dla zmiany przeznaczenia terenów, redukcji metanu czy badań na przyszłość" - zadeklarowała Alicja Krzemień.

Dyrektor generalny KE ds. badań i innowacji Marc Lemaitre zaznaczył, że działający od 2003 r. RFCS pozostaje ważnym instrumentem finansowym UE, promując badania i innowacje i wspierając branże i regiony w dekarbonizacji oraz przejściu na neutralność klimatyczną.

"RFCS finansuje działalność badawczą i innowacyjną mającą na celu ponowne wykorzystanie kopalni węgla, redukcję emisji metanu, a także działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zamkniętych kopalń węgla. Mamy już obiecujące wyniki projektów, które sfinansowaliśmy. Na przykład elektrolizery wodoru w byłych elektrowniach węglowych w Niemczech lub ogromne +parki słoneczne+ w greckich lub węgierskich kopalniach węgla brunatnego" - wymieniał Lemaitre.

Wskazał, że Fundusz zapewnia dotacje na działalność badawczą w wysokości 1-3 mln euro, w latach 2021-24 finansując takie projekty na 36,6 mln euro (nowe nabory wniosków zostaną otwarte między czerwcem a wrześniem br.). RFCS finansuje również demonstratory i linie pilotażowe (dotacje 5-18 mln euro, w latach 2021-24: 36,6 mln euro).

Dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, która zarządca RFCS, Marc Tachelet zwrócił uwagę, że górnictwo węgla pozostaje motorem napędowym europejskiego programu przemysłowego i ekologicznego, a Fundusz - jako wieloletni program badawczy Unii Europejskiej - zapewnia wsparcie dla badań w sektorach węgla i stali na rzecz sprawiedliwej transformacji i zmniejszania wpływu na środowisko.

Tachelet podkreślił, że RFCS ma kluczową rolę w napędzaniu transformacji od węgla: obecnie jego portfolio związane z węglem obejmuje 30 projektów finansowanych od 2021 r. o łącznej wartości ok. 80 mln euro.

Czwartkowe wydarzenie objęto patronatami polskiej prezydencji oraz Ministerstwa Przemysłu. Wśród tematów paneli są projekty finansowane przez RFCS, szczególnie dotyczące redukcji emisji metanu i zmiany przeznaczenia kopalń węgla. Uczestniczy w nich m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa, która należy do Euracoal.

W czwartek prezes JSW Ryszard Janta przypomniał, że spółka wkrótce pozostanie jedynym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego, znajdującym się na liście 34 surowców krytycznych dla gospodarki UE. Janta podkreślił wagę zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw tego surowca dla przemysłu; zapewnił też o odpowiedzialności JSW w tym zakresie.

"Jednocześnie podejmujemy działania na rzecz ochrony środowiska. Największym wyzwaniem w tym zakresie jest metan, odpowiadający za blisko 75 proc. naszego śladu węglowego" - dodał prezes, przypominając o rozpisanym do 2027 r. programie zwiększenia efektywności odmetanowania do 50 proc. i wykorzystania wychwyconego metanu do 95 proc. Janta uznał, że program ten ma potencjał, aby wesprzeć też w zakresie metanu inne firmy górnicze na całym świecie.

Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal to organizacja skupiająca głównie europejskich producentów i importerów węgla - w sumie ponad 20 podmiotów z kilkunastu krajów. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Brukseli; prof. Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa - PIB kieruje nim od roku.(PAP)

mtb/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Jastrzębska Spółka Węglowa SA
JSW21.59-0.51 (-2.31%)06-13
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Katalonia wprowadza zakaz używania telefonów komórkowych i smartwatchy w szkołach
3:03 - PAP
USA - Na Wall Street mocne spadki w reakcji na konflikt Izrael-Iran
pią, 13 cze - PAP
Klimczak: zrobię wszystko, by pracownicy PKP Cargo nie stracili pracy
pią, 13 cze - PAP
Ekspert PISM: Izrael poszerzył skalę konfliktu z Iranem m.in. po to, by odwrócić uwagę od Strefy Gazy
pią, 13 cze - PAP
Premier Izraela do Irańczyków: powstańcie przeciwko opresyjnemu reżimowi
pią, 13 cze - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Spółka celowa Polenergii może uzyskać wsparcie 618,3 mln zł na budowę wytwórni wodoru
pią, 13 cze - PAP
Fox News: przed atakiem Izrael zwabił irańskich dowódców na spotkanie
pią, 13 cze - PAP
Iran dokonał odwetowego ataku na Izrael, co najmniej 40 osób rannych
pią, 13 cze - PAP
Prokuratura Krajowa: Dominik B. aresztowany na 3 miesiące w związku ze śledztwem ws. RARS
pią, 13 cze - PAP
Iran: w kierunku Izraela wystrzelona została trzecia seria rakiet
pią, 13 cze - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq