pon, 16 cze 2025, 18:19 CEST, NY 12:19, Londyn 17:19, Tokio 1:19, ^SPX +1.09%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki obliczanie średniej arytmetycznej i procentów
PAP - Kraj
14 maj 2025, 15:14


14.05.2025, Warszawa (PAP) - Uczniowie klas VIII, którzy pisali w środę egzamin z matematyki, musieli wykazać się m.in. umiejętnością obliczania procentów, średniej arytmetycznej i dzielenia z resztą. Na rozwiązanie 21 zadań mieli 125 minut. W czwartek napiszą ostatnią część egzaminu ósmoklasisty - z języka obcego nowożytnego.

Sprawdzian z matematyki to druga część egzaminu ósmoklasisty. To egzamin obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Po południu arkusz z matematyki opublikowano na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Zawierał on łącznie 21 zadań, w tym 15 zamkniętych, w których uczeń musiał wybrać jedną odpowiedź z kilku podanych oraz 6 otwartych, w których trzeba było samodzielnie sformułować odpowiedź.

Na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mieli 125 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, mógł on zostać przedłużony o 65 minut.

Tegoroczni ósmoklasiści musieli się wykazać m.in. umiejętnością obliczania procentów i dzielenia z resztą, a także znajomością figur i brył geometrycznych oraz ich właściwości.

Jedno z zadań zamkniętych brzmiało: "W pudełku znajdują się wyłącznie piłki białe, fioletowe i czarne. Piłek białych jest 4 razy więcej niż fioletowych i o 3 mniej niż czarnych. Liczbę piłek fioletowych oznaczymy przez x. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Łączną liczbę wszystkich piłek w pudełku opisuje wyrażenie: A. 9x + 3 B. 9x − 3 C. 6x + 3 D. 6x − 3".

W innym zadaniu uczniowie musieli obliczyć, w jakim czasie rowerzysta pokonał odcinek drogi o długości 100 metrów, jadąc z prędkością 5 m/s. Do wyboru mieli odpowiedzi: A. 50 sekund. B. 20 sekund. C. 500 sekund. D. 200 sekund.

Jeszcze inne zadanie zilustrowano osią liczbową, na której zaznaczono punkty A, B i C. Wskazano, że odcinek AC jest podzielony na 6 równych części. Na podstawie tych informacji zdający mieli ocenić prawdziwość dwóch podanych zdań dotyczących współrzędnych punktów C oraz B.

Uczniowie musieli też wyliczyć, ile wynosi pole powierzchni całkowitej przedstawionego na rysunku prostopadłościanu, gdy trzy krawędzie wychodzące z jednego wierzchołka prostopadłościanu mają długości: 5, 6, 7.

Aby zdobyć punkty za zadania otwarte, ósmoklasiści musieli m.in. obliczyć miary kątów DAB, BCD, CDA trapezu ABCD, w którym kąt ABC ma miarę 48 stopni, odcinek EC dzieli ten trapez na równoległobok AECD i trójkąt EBC, w którym kąt BCE ma miarę 57 stopni.

Inne zadanie otwarte brzmiało: "Troje przyjaciół - Andrzej, Basia i Marek - zbiera plakaty. Andrzej ma o 28 plakatów więcej od Basi, a Marek ma ich 3 razy mniej od Basi. Andrzej i Marek mają razem 2 razy więcej plakatów od Basi. Oblicz, ile plakatów ma każde z tych przyjaciół. Zapisz obliczenia".

W czwartek ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z języka obcego nowożytnego.

Jak poinformowała CKE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 940 uczniów z niemal 13 tys. szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. uczniów - obywateli Ukrainy z ok. 4 tys. szkół.

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać na egzaminie ósmoklasisty dlatego nie można go nie zdać. Jednak wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej - połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. (PAP)

pak/ agz/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
AC SA
ACG29.00.0 (0.00%)15:30
CDA SA
CDA22.7+0.5 (+2.25%)16:39
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Szef MON: Wojsko Polskie w każdej chwili gotowe do ewakuacji Polaków z Izraela
17:01 - PAP
Marszałek Sejmu przekazał flagę RP 3. Batalionowi Radiotechnicznemu
16:36 - PAP
Szef MON: Polska powinna być hubem gospodarczym w regionie
15:41 - PAP
Min. Siemoniak: Służby specjalne wesprą ewakuację z Izraela
13:45 - PAP
MSZ: ewakuacja ok. 200 polskich obywateli z Izraela przez Amman w ciągu kilkudziesięciu godzin
13:30 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Wielkopolskie - W Liskowie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności
pon, 18:02 - PAP
Cavatina Holding wyemituje obligacje serii P2025A i częściowo odkupi obligacje serii P2022A - P2022C
pon, 18:02 - PAP
Izrael: armia wzywa do ewakuacji północnego Teheranu i ostrzega przed kolejnymi atakami
pon, 17:55 - PAP
Minister finansów ogłosił nabór kandydatów na przewodniczącego Rady Fiskalnej
pon, 17:47 - PAP
Santander Bank Polska sprzeda 60 proc. akcji SCB do SCF za 3.105 mln zł
pon, 17:46 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq