nie, 20 kwi 2025, 14:18 CEST, NY 8:18, Londyn 13:18, Tokio 21:18, ^SPX +0.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

24.03.2025, Warszawa (PAP) - Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (P) i posłanka Anna Krupka (L) podczas konferencji prasowej w Warszawie, 24 bm. (fot. Marcin Obara)
Błaszczak: trzeba zrobić wszystko, żeby pakt migracyjny nie wszedł w życie
PAP - Kraj
24 mar 2025, 11:10


24.03.2025, Warszawa (PAP) - Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w poniedziałek, że wejście w życie paktu migracyjnego doprowadzi do pogorszenia bezpieczeństwa w kraju, dlatego - jak mówił - trzeba zrobić wszystko, żeby nie wszedł on w życie. Przypomniał, że PiS zbiera podpisy pod referendum w tej sprawie.

Błaszczak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ocenił, że m.in. w Warszawie obniżył się poziom bezpieczeństwa i że wprowadzenie paktu migracyjnego jeszcze pogorszy sytuację.

"Trzeba zrobić wszystko, żeby pakt migracyjny nie wszedł w życie, żeby nie obowiązywał, bo wejście w życie paktu migracyjnego tylko spotęguje zagrożenie" - powiedział szef klubu PiS.

Przypomniał też, że PiS zbiera podpisy pod referendum ws. wypowiedzenia paktu migracyjnego. Dodał, że podpisy są zbierane w biurach poselskich parlamentarzystów PiS w całym kraju.

Nawiązując do sytuacji w Warszawie Błaszczak stwierdził, że w stołecznej policji jest "ponad 10 tys. wakatów" "A co robi MSWiA, MS? Powołali specjalny zespół, który analizuje interwencje policyjne za czasów rządów PiS, dodatkowo zniechęcając młodych ludzi do służby w policji" - ocenił Błaszczak. Według niego, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, kandydat KO w tegorocznych wyborach prezydenckich, w ciągu ostatnich lat na wsparcie dla policji przeznaczył 20 mln zł, a - jak dodał - "na wsparcie środowiska LGBT 40 mln zł".

Prezydent Warszawy odnosząc się w ostatnim czasie do kwestii bezpieczeństwa w mieście przypominał m.in. podczas lutowej konferencji, o wprowadzonym w stolicy programie "Warszawa chroni". W kontekście doniesień o wzroście przestępczości wśród migrantów, mówił, że władze miasta mają tego świadomość i przeciwdziałają temu wraz z MSWiA. Trzaskowski zaznaczył wówczas, że policja otrzymuje dopłaty do dodatkowych patroli, a funkcjonariusze dostają nowy sprzęt, wzmacniane jest centrum monitoringu i centrum bezpieczeństwa. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek mówił w styczniu PAP, że w policji jest "blisko 13,5 tys. wakatów" w skali kraju.

Pakt migracyjny ma rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Unijni ministrowie zatwierdzili przepisy w maju ubiegłego roku, mimo sprzeciwu Polski, Słowacji i Węgier. W pierwszej połowie marca rzecznik KE Markus Lammert przypomniał, że pakt migracyjny wejdzie w życie w połowie 2026 r. i będzie wiążący dla wszystkich państw UE, a wobec tych, które go nie wdrożą, Komisja podejmie "odpowiednie działania".

Polska jest jednym z państw, które nie złożyły w Brukseli swojego planu wdrożenia przepisów. Rządzący wielokrotnie deklarowali, że Polska nie zamierza wdrażać zapisów paktu. W lutym premier Tusk podczas spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen powiedział, że "Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który by spowodował dodatkowe, jakiekolwiek kwoty migrantów w Polsce".

11 marca na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu KE przedstawiła propozycję nowych, unijnych zasad powrotów migrantów. Chodzi o stworzenie wspólnego dla wszystkich państw członkowskich systemu odsyłania migrantów, którzy nie posiadają prawa pobytu na terytorium UE. Nowe rozporządzenie ma uzupełnić pakt migracyjny. Zgodnie z nim wnioski o azyl mają być rozpatrywane szybciej i skuteczniej, ale żeby cały system mógł działać sprawnie należało wprowadzić także zasady umożliwiające odsyłanie migrantów w sytuacji, kiedy decyzja azylowa będzie odmowna. (PAP)

rbk/ mok/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Nie żyje motocyklista, który potrącił dwie osoby w Marysinie Wawerskim
14:16 - PAP
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego najważniejszym świętem w Kościele katolickim
13:55 - PAP
Prymas: Wielkanoc to święto nadziei
11:25 - PAP
Kalendarz wyborów prezydenckich - terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu
11:19 - PAP
Sztab Nawrockiego na finiszu kampanii zintensyfikuje aktywność w internecie i spotkania z wyborcami
9:02 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Papież: niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat
nie, 13:48 - PAP
Zełenski: Rosja nasila ataki pomimo rozejmu wielkanocnego
nie, 13:43 - PAP
Turcja: szef wywiadu rozmawiał z przedstawicielami Hamasu o pomocy dla Strefy Gazy
nie, 13:37 - PAP
SkyNews: Putin próbuje przedstawić się jako zwolennik pokoju
nie, 11:09 - PAP
Proboszcz z Kijowa: modlimy się i marzymy, aby nastał sprawiedliwy pokój
nie, 10:42 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq