czw, 17 kwi 2025, 17:25 CEST, NY 11:25, Londyn 16:25, Tokio 0:25, WIG20 +1.06%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

24.03.2025, Warszawa (PAP) - Marszałek sejmu Szymon Hołownia (C-dół) przemawia podczas inauguracji Konferencji Międzyparlamentarnej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, 24 bm. w Sejmie w Warszawie. (fot. Paweł Supernak)
Hołownia: najwyższy czas, żeby Europa porzuciła mentalność wiecznego klienta
PAP - Kraj
24 mar 2025, 10:44


24.03.2025, Warszawa (PAP) - Najwyższy czas, żeby Europa porzuciła mentalność wiecznego klienta - mówił w poniedziałek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W kontekście wojny w Ukrainie podkreślał konieczność poważnej rozmowy o konfiskacie rosyjskich aktywów. Bandyta powinien odpowiedzieć ze swojego majątku, a nie z odsetek - podkreślił.

Hołownia wygłosił przemówienie otwierające Konferencję Międzyparlamentarną ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, która ze względu na sprawowaną przez Polskę prezydencję odbywa się w Warszawie. W skład gremium wchodzą delegacje właściwych komisji parlamentów narodowych państw członkowskich, tj. głównie komisji spraw zagranicznych i obrony oraz delegacja Parlamentu Europejskiego.

Marszałek Sejmu wskazał, że jeżeli Europa będzie myśleć o wydatkach na obronność w kategoriach "pewnej straty", to nigdy nie osiągnie swojego celu. "Dzisiaj musimy myśleć o tym jako o inwestycji, jako o pieniądzach, które zbudują naszą konkurencyjność" - zauważył.

"Jest co robić, bo 78 proc. pieniędzy, które Europa wydaje na obronność, wydawane jest poza budżetami naszych krajów, z czego 60 proc. jest wydawanych w USA. To jest naprawdę najwyższy czas, żeby Europa przestała pielęgnować w sobie tę mentalność wiecznego klienta, zapatrzonego w inne światy. (...) To my mamy być tym sklepem, do którego inni przychodzą, żeby wydawać swoje budżety narodowe" - przekonywał Hołownia.

Odnosząc się do sytuacji Polski, Hołownia podkreślił, że pod względem wydatków na obronność jesteśmy 15. państwem na świecie. Jego zdaniem kolejne wydatki powinny odbywać się według klucza, który określił mianem "50-10-50". Chodzi o to, by 50 proc. wydatków na obronność było wydawanych w kraju, by Polska awansowała do pierwszej dziesiątki krajów wydających najwięcej na obronność, zaś Polska Grupa Zbrojeniowa, która ostatnio znalazła się na 62. miejscu wśród największych firm zbrojeniowych na świecie, awansowała do pierwszej pięćdziesiątki.

Marszałek Sejmu ocenił również, że sprawa Ukrainy dla obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa jest "konfliktem zastępczym", jako że ten myśli o "Chinach, Iranie, Rosji".

"Dlatego my mamy krótsze podróże (niż te do USA - PAP) do odbycia. My musimy dziś jeździć do Paryża, do Berlina, do Brukseli i doprowadzić do tego, żebyśmy wreszcie na poważnie zaczęli rozmawiać o użyciu rosyjskich zasobów. Bo my dzisiaj - z lęku o stabilność europejskiej waluty, z lęku o to, czy dalej będzie walutą rezerwową, bezpieczną dla tych czy innych Putinów nawet czy innych dyktatorów - popełniamy podstawowy grzech. My płacimy dzisiaj, wspierając Ukrainę, za wojnę, którą wywołał Putin, zamiast sprawić, że to Putin będzie za to będzie płacił" - powiedział marszałek.

"Bandyta powinien być obciążony ze swojego majątku, a nie z odsetek od swojego majątku. (...) A Europa powinna dzisiaj skupić się na tym, jak wspomóc Ukrainę w tym, żeby te pieniądze mądrze i dobrze wykorzystała. I tu, moi drodzy, potrzebna jest odwaga, odwaga przywództwa w Europie, która dzisiaj, trzeba sobie uczciwie powiedzieć, jest towarem deficytowym" - stwierdził marszałek Sejmu.

UE wykorzystuje dochody z odsetek z zamrożonych środków rosyjskich do udzielania wsparcia Ukrainie, ale do tej pory nie zdecydowała się na konfiskatę samych aktywów. Sceptycy argumentują, że naruszałoby to zasadę nietykalności aktywów państwowych. Niektórzy obawiają się też, że taki krok może zniechęcić inwestorów z krajów takich jak Chiny czy Arabia Saudyjska do lokowania kapitału w strefie euro.(PAP)

sno/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Rosja grozi, że użycie Taurusów przez Ukrainę, będzie traktowane jako udział Niemiec w wojnie
17:09 - PAP
Francja: trwają rozmowy Macrona z Rubio i Witkoffem
14:23 - PAP
Szef dyplomacji Iranu: konsultujemy się z Moskwą w sprawach polityki nuklearnej
13:55 - PAP
Szef MSWiA do funkcjonariuszy: wasza służba jest potwierdzeniem, że jesteśmy gotowi dawać bezpieczeństwo innym narodom
13:12 - PAP
Szef MON: będzie więcej polskich żołnierzy na Łotwie
12:44 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Na rynkach mała aktywność; rentowności spadają po konferencji Lagarde
czw, 17:17 - PAP
Trigon DM podwyższył cenę docelową akcji Bioceltix do 134,5 zł; podtrzymał rekomendację "kupuj"
czw, 17:03 - PAP
EBC obniżył stopy proc. o 25 pb.; według prezes EBC wpływ ceł na inflację nie jest jeszcze jasny
czw, 16:59 - PAP
Dolnośląskie - Kolejne 57 mln zł na odbudowę po powodzi w powiecie kłodzkim
czw, 16:58 - PAP
Captor Therapeutics zakończy współpracę z Ono Pharmaceutical
czw, 16:31 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq