nie, 20 kwi 2025, 9:17 CEST, NY 3:17, Londyn 8:17, Tokio 16:17, ^SPX +0.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Moody's Ratings zakończył okresowy przegląd ratingów Polski, rating nadal na poziomie A2
ISBnews - Biznes
21 mar 2025, 23:00


Warszawa, 21.03.2025 (ISBnews) - Moody's Ratings zakończył okresowy przegląd ratingów Polski, nie podejmując działań w zakresie ratingu kredytowego, podała agencja.

"Przegląd został przeprowadzony przez komitet ratingowy, który odbył się 18 marca 2025 r., w którym ponownie oceniliśmy adekwatność ratingów w kontekście odpowiednich głównych metod i ostatnich wydarzeń. Niniejsza publikacja nie stanowi ogłoszenia działań w zakresie ratingu kredytowego i nie stanowi wskazania, czy podjęcie działań w zakresie ratingu kredytowego jest prawdopodobne w najbliższej przyszłości" - czytamy w komunikacie.

Ratingi Polski, w tym długoterminowy rating emitenta na poziomie A2, są wspierane przez dynamiczną gospodarkę, poprawę stosunków z Unią Europejską (UE, Aaa stabilna), która odblokowała znaczne fundusze inwestycyjne, oraz silny, choć pogarszający się bilans rządowy, wskazano w informacji.

"Pojawiły się sygnały o potencjalnym wycofaniu się Stanów Zjednoczonych (Aaa negatywne) z Europy, ale wysokie wydatki na obronność Polski (4,1% PKB w 2024 r.) oraz skuteczny wzrost i modernizacja polskich sił zbrojnych od 2014 r. stanowią ważny środek łagodzący. Niekorzystne trendy demograficzne zaczną ciążyć na potencjalnym wzroście Polski od końca lat 2020-ych i zwiększą koszty fiskalne związane ze starzeniem się społeczeństwa" - czytamy dalej.

"Stabilna perspektywa odzwierciedla naszą opinię, że wysoka podatność na zagrożenia geopolityczne, w szczególności zagrożenia dla bezpieczeństwa, jest łagodzona przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone możliwości samoobrony. Jest to również wspierane przez poprawę stosunków z UE od czasu zmiany rządu w grudniu 2023 r., co uwolniło duże fundusze, które będą wspierać inwestycje w latach 2025-2028" - napisano też w komunikacie.

Stabilna perspektywa odzwierciedla również pogląd agencji, według któego wpływ prognozowanego wzrostu obciążenia długiem publicznym i osłabienia przystępności zadłużenia jest równoważony przez solidne perspektywy wzrostu gospodarczego Polski i silne zaangażowanie w redukcję deficytu fiskalnego do poziomu poniżej 3% PKB w ciągu najbliższych pięciu lat, co ustabilizuje obciążenie długiem na poziomie około 60% PKB do 2030 r.

(ISBnews)

  RSS  
Najświeższe niusy
Sztab Nawrockiego na finiszu kampanii zintensyfikuje aktywność w internecie i spotkania z wyborcami
9:02 - PAP
Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
8:52 - PAP
Ekspertka: w wyborach startują kandydaci motywowani różnymi, czasami niejasnymi celami
8:44 - PAP
Prof. Rowiński: w dyskusji o reformie PAN skupiamy się na didaskaliach, a nie na pryncypiach
8:13 - PAP
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę
7:59 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
pią, 18 kwi - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na wtorek
pią, 18 kwi - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
pią, 18 kwi - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech
pią, 18 kwi - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE i e-mobilności
pią, 18 kwi - ISBnews

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq