sob, 26 kwi 2025, 16:25 CEST, NY 10:25, Londyn 15:25, Tokio 23:25, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Rząd przyjął projekt ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym
ISBnews - Biznes
21 mar 2025, 14:49


Warszawa, 21.03.2025 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła w drodze obiegowej projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - tzw. ustawy wiatrakowej - zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

"Rząd dąży do obniżenia cen prądu w Polsce. W tym celu wprowadzone zostały rozwiązania, które będą wspierać wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jednym z najtańszych OZE jest energia pochodząca z wiatru. Dlatego złagodzona została restrykcyjna zasada lokalizowania minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych - z obecnych 700 m do 500 m. Nowe rozwiązania przewidują także ułatwienia, jeśli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering)" - czytamy w komunikacie.

Ze względu na sytuację geopolityczną, związaną z uniezależnieniem się od paliw i surowców energetycznych z Rosji, Polska potrzebuje obecnie nowych i stabilnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie liczby nowoczesnych elektrowni wiatrowych.

"Wzrost energetyki wiatrowej, to także większy poziom dostępności mocy OZE dla przemysłu, co obniża koszty prowadzenia działalności. Ma to kluczowe znaczenie w przemyśle energochłonnym. Realizacja inwestycji związanych z energią wiatrową przyniesie również realne korzyści samorządom. Wpływy do budżetów gmin, dotyczące podatków od nieruchomości, będą stanowić dodatkowe źródło ich przychodów" - czytamy dalej.

Najważniejsze rozwiązania:

- Aby uzyskać więcej tańszej energii i odblokować potencjał projektów energetyki wiatrowej, konieczne jest odejście od tzw. zasady "10H" (10-krotność wysokości elektrowni) i określenie jej minimalnej odległości od budynków mieszkalnych na poziomie 500 m. W każdym przypadku, aby elektrownia mogła powstać, konieczna jest zgoda rady gminy i plan zagospodarowania przestrzennego.

- Rozwiązanie powinno przyczynić się do wzrostu zainstalowanej mocy w nowych projektach wiatrowych na lądzie, nawet o 60-70%.

- Inwestycje będą szansą na zwiększenie do 2030 roku potencjału wzrostu energii z elektrowni wiatrowych o ok. 6 gigawatów.

- Określone zostały zasady dotyczące minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od parków narodowych i obszarów Natura 2000.

- W przypadku parków narodowych będzie to odległość minimum 1500 m.

- Wprowadzona zostaje także zasada minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od określonych obszarów Natura 2000 – na poziomie 500 m.

- Zasada odległościowa obejmuje specjalne obszary ochrony siedlisk, w których ochronione są nietoperze oraz wszystkie obszary specjalnej ochrony ptaków.

- Odległość między elektrownią wiatrową a drogą krajową, ustalona została zasadniczo na poziomie "1H", czyli 1-krotność wysokości elektrowni.

- Wprowadzone zostały ułatwienia, jeśli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering).

- Pierwsze turbiny wiatrowe, które powstały w Polsce ok. 2005 r. kończą swoją 20-letnią pracę i będą niebawem demontowane. Mogą one zostać zastąpione nowoczesnymi instalacjami, które są bardziej ciche i wydajne. Taka modernizacja będzie oznaczać często nawet dwukrotny wzrost mocy, przy dwukrotnym zmniejszeniu liczby turbin wiatrowych.

- Nowe przepisy wprowadzają zachęty dla inwestorów, aby w miejsce starych turbin instalowali nowe. W tym celu obniżono im wysokość opłaty za przyłączenie do sieci, zwolniono z zaliczki na poczet tej opłaty oraz skrócono terminy wydania warunków przyłączenia.

- Rozbudowany został mechanizm, który polega na udostępnianiu przez inwestora co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom gminy, na terenie której stoi elektrownia (w ramach tzw. systemu prosumenta wirtualnego).

- Po zmianie, z mechanizmu będą mogli korzystać także mieszkańcy pobliskiej gminy.

- Rozszerzona została pomoc dotycząca wytwarzania paliw gazowych.

- Wprowadzony został system wsparcia dla większych biogazowni, w postaci aukcji dla instalacji OZE, które wytwarzają biometan o mocy większej niż 1 MW.

- Aby zwiększyć możliwości wykorzystania biogazu i biogazu rolniczego w innych miejscach niż miejsce ich wytworzenia, wprowadzone zostały ułatwienia dotyczące budowy gazociągu bezpośredniego, za pomocą którego dostarczany będzie biogaz lub biogaz rolniczy.

- Rozwiązanie umożliwi np. bezpośrednie połączenie biogazowni z przedsiębiorstwem. Ułatwi to korzystanie z niezależnych źródeł wytwarzania biogazu i biogazu rolniczego, który będzie zużytkowany na potrzeby danej firmy.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(ISBnews)

  RSS  
Najświeższe niusy
Łódzkie - Rogowska wąskotorówka zaczyna sezon, ŁKA wprowadza wspólny bilet
16:06 - PAP
Oświęcim - Do finału zbliża się budowa parkingu przy starówce
15:20 - PAP
Poznań - Ruszyła 16. edycja akcji "Odmień swoje podwórko"
14:55 - PAP
MS: obowiązek publikowania wpisów do KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - ma być zniesiony
13:43 - PAP
Serbia - Największy koncern naftowy kraju otrzymał trzecie zwolnienie od sankcji USA
12:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
pią, 25 kwi - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek
pią, 25 kwi - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
pią, 25 kwi - ISBnews
Newag miał 122,13 mln zł zysku netto, 210,8 mln zł zysku EBITDA w 2024 r.
pią, 25 kwi - ISBnews
Introl rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2024 rok
pią, 25 kwi - ISBnews

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq