pią, 25 kwi 2025, 5:08 CEST, NY 23:08, Londyn 4:08, Tokio 12:08, ^SPX +2.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Sejmowa komisja obrony przyjęła projekt uchwały ws. bezpieczeństwa RP
PAP - Kraj
20 mar 2025, 13:15


20.03.2025, Warszawa (PAP) - Sejmowa komisja obrony przyjęła w czwartek projekt uchwały ws. bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie podkreślono m.in., że Sejm uznaje za szczególnie istotny zapis rezolucji PE dotyczący programu Tarcza Wschód.

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowa komisja obrony narodowej zajmowała się dwoma projektami uchwał. Pierwszym z nich był projekt KO w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony, a drugim - projekt PiS w sprawie obrony polskiej suwerenności.

W trakcie dyskusji poseł Marcin Ociepa (PiS) powiedział, że rezolucja PE ma fundamentalne znaczenie, ponieważ znajdujące się w niej zapisy "są sprzeczne z polską racją stanu". W jego ocenie, punkt 10. rezolucji, który mówi o przekształceniu Unii Europejskiej w rzeczywistego gwaranta bezpieczeństwa, jak również podniesienie gotowości obronnej krajów członkowskich, dubluje kompetencje NATO oraz deprecjonuje udział USA w bezpieczeństwie Europy.

"Róbmy wszystko, żeby to NATO było naszym gwarantem bezpieczeństwa także w przyszłości" - powiedział poseł PiS. "Apeluję do naszych sojuszników - jeżeli chcecie większej roli UE w systemie odstraszania i w systemie obronnym, to afiliujcie więcej jednostek, brygad, batalionów, do systemu gotowości NATO" - dodał.

"To wprost wypychanie Stanów Zjednoczonych z Europy" - ocenił inny poseł PiS Adam Czartoryski. Jak mówił, takie działanie "jest wbrew NATO". Według posłów PiS, współpraca wojskowa krajów członkowskich UE sprawi, że Polska straci suwerenny nadzór nad własną armią.

Wiceprzewodniczący komisji Andrzej Szewiński (KO) w odpowiedzi na wątpliwości Ociepy i Czartoryskiego podkreślił, że rezolucja PE ma służyć wzmocnieniu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. "Europejskie skrzydło NATO będzie zdecydowanie na wyższym poziomie bezpieczeństwa w przypadku, jeżeli wszyscy będą jednogłośnie, jednomyślnie akceptować tę rezolucję. To też wychodzi naprzeciw oczekiwaniu administracji Stanów Zjednoczonych" - powiedział Szewiński.

"Jesteśmy członkami NATO i jesteśmy absolutnie zainteresowani tym, żeby NATO w pełni potrafiło Europę bronić" - powiedziała z kolei wiceprzewodnicząca komisji obrony Joanna Kluzik-Rostkowska (KO). "To naprawdę nie stoi w opozycji z budowaniem europejskich zdolności obronnych. Przypomnę, że sam Donald Trump mówił o tym wprost: +Europo, musisz się skupić na tym, żeby potrafić obronić się sama+" - podkreśliła.

Po dyskusji poseł Paweł Suski (KO) zgłosił wniosek o jej zakończenie i przejście do głosowania nad projektami. Wniosek ten, mimo sprzeciwu posła Ociepy został przez komisję przyjęty. Następnie szef komisji Andrzej Grzyb (PSL-TD) zamknął pierwsze czytanie projektów i zaproponował, by wybrać projekt wiodący. Poseł Suski zaproponował, by projektem wiodącym był projekt KO. Komisja w głosowaniu przychyliła się do wniosku Suskiego i projektem wiodącym został projekt uchwały złożony przez KO.

Posłowie w głosowaniu zdecydowali o zmianie tytułu uchwały na uchwałę ws. bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt uchwały został przyjęty stosunkiem głosów 15 do 1. Przeciw był Ociepa, który jako jedyny z posłów PiS do końca uczestniczył w posiedzeniu komisji; reszta posłów PiS opuściła posiedzenie.

Projekt uchwały zaproponowanej przez posłów KO zakłada pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 12 marca, dotyczącej przyszłości europejskiej obrony. Rezolucji nie poparli m.in. europosłowie PiS i Konfederacji. Uchwała podkreśla m.in., że Sejm uznaje za szczególnie istotny zapis rezolucji PE dotyczący programu Tarcza Wschód.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje za szczególnie istotny zapis rezolucji dotyczący programu Tarcza Wschód, który został uznany za flagowy projekt Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obrony" - wskazano. W treści projektu jest także m.in. wezwanie do wszystkich sił politycznych "do jedności, stanowczości i wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa narodowego i wzmocnienia zdolności do wspólnej obrony państw europejskich".

W projekcie złożonym przez posłów PiS wezwano rząd do wycofania poparcia dla rezolucji PE i podjęcia działań na rzecz wzmocnienia krajowej polityki obronnej, w tym ścisłej współpracy w ramach NATO.

Premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli ocenił, że PiS i Konfederacja zagłosowały w PE przeciwko projektowi, który w przyszłości będzie koszmarem Władimira Putina. Jego zdaniem, poparcie projektu sejmowej uchwały ws. Tarczy Wschód jest szansą na zmycie hańby dla tych, którzy nie poparli rezolucji PE. (PAP)

mk/ mrr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Siemoniak: dopóki trwa hybrydowa agresja, nie będzie normalności na granicy z Białorusią
czw, 24 kwi - PAP
Szef MON: polska armia będzie silna dronami; armia setek tysięcy dronów to nasza strategia
czw, 24 kwi - PAP
Prezydent: Solidarność jest związkiem zawodowym, który stoi na straży interesów ludzi pracy
czw, 24 kwi - PAP
Konieczny: przepisy nie regulują terminu przerwania ciąży, gdy zagrożone jest zdrowie kobiety
czw, 24 kwi - PAP
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ws. statusu sędziów z lat 2018-2025
czw, 24 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Walne zgromadzenie banku Pekao nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi Leszkowi Skibie
czw, 24 kwi - PAP
Francja: Macron zaapelował do Putina, aby ten przestał kłamać
czw, 24 kwi - PAP
USA - Wzrosty na Wall Street trzeci dzień z rzędu
czw, 24 kwi - PAP
Orban: gdy warunki poza UE będą lepsze niż wewnątrz niej, to trzeba będzie odejść
czw, 24 kwi - PAP
UE - Komisja PE za większą elastycznością uzupełniania magazynów gazu w krajach UE
czw, 24 kwi - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq