nie, 27 kwi 2025, 2:36 CEST, NY 20:36, Londyn 1:36, Tokio 9:36, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

18.03.2025, Warszawa (PAP) - Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Poseł Konfederacji, kandydat ugrupowania w wyborach na prezydenta RP Sławomir Mentzen podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 18 bm. (fot. Szymon Pulcyn)
Eksperci o sondażowym sukcesie Mentzena: internetowe badania trzeba traktować z dystansem
PAP - Kraj
19 mar 2025, 22:42


19.03.2025, Warszawa (PAP) - Internetowe badania trzeba traktować z dystansem - podkreśla politolog prof. Tomasz Słomka odnosząc się do ostatnich sondaży prezydenckich, w których kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen zajmuje drugie miejsce. Te sondaże zostały przeprowadzone metodą internetową, co zmniejsza ich wiarygodność - dodał.

Po koniec lutego ukazał się sondaż przeprowadzony przez SW Research dla "Wprost", w którym Sławomir Mentzen osiągnął wynik 18,9 proc. i po raz pierwszy wyprzedził kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego (16,5 proc.). Rafał Trzaskowski (KO) utrzymał pozycję lidera. Sondaż ten został zrealizowany metodą CAWI.

W połowie marca Instytut Badań Pollster opublikował sondaż na zlecenie "Super Expressu", w którym pierwsze miejsce także zajmuje kandydat KO Rafał Trzaskowski (37 proc.), a drugie - Sławomir Mentzen (22 proc.), wyprzedzając Nawrockiego (21 proc.). Badanie te także zrealizowano metodą CAWI.

Najczęściej stosowane metody badawcze przez ośrodki przeprowadzające sondaże to: CAWI - wywiady realizowane internetowo, CATI - wywiady realizowane telefonicznie i CAPI, czyli bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tomasz Słomka odnosząc się do sondaży dla "Wprost" oraz Super Expressu" ocenił, że należy "traktować je z dystansem". Ponieważ jak wskazał, "zostały one przeprowadzone metodą internetową, co zmniejsza ich wiarygodność."

Jego zdaniem, najdokładniejsze wyniki przynoszą te badania, w których "łączy się kilka metod badawczych", ponieważ "gwarantują, że próba badawcza będzie lepiej dobrana".

Prof. Słomka podkreślił, że w nauce gorzej postrzega się wiarygodność sondaży przeprowadzonych tylko w internecie, niż tych przeprowadzonych metodą internetową i telefoniczną. "Najlepiej wypadają badania realizowane w sposób mieszany, który wykorzystuje obie metody jednocześnie" - uważa ekspert. Dlatego, jak wskazał, "metodologia jest kluczowym elementem" w przygotowaniu i odbiorze badań opinii publicznej.

Zauważył, że wpływ na wyniki badań ma również "kwestia doboru próby badawczej", czyli odpowiedniego dobrania grup respondentów, w taki sposób, by badana grupa była reprezentatywna i zgodna z naukowymi standardami przeprowadzania badań.

Podobnego zdania jest dr hab. Bartłomiej Biskup z UW, który zauważył, że metoda CAWI skrzywia obraz badania poprzez nadreprezentację niektórych grup respondentów. "Badania internetowe dają nadreprezentatywność osób z młodszych grup wiekowych i lepiej wykształconych" - podkreślił ekspert.

Zwrócił też uwagę, że w sondażach przeprowadzanych tą metodą, grupy badanych często wybierane są z wcześniej przygotowanych paneli: grup osób, które stale udzielają odpowiedzi na pytania konkretnych ośrodków badawczych. "To znaczy, że grupa respondentów była losowana z panelu, czyli z tej samej puli" - zaznaczył ekspert.

Biskup dodał, że taką metodologię można stosować, ale "na dzisiaj te badania na panelach są mniej dokładne dlatego, że mamy tę samą grupę respondentów z której losujemy, a nie cały przekrój społeczeństwa".

Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Flis wskazał, że elementem który "skrzywia obraz" we wszystkich badaniach opinii publicznej, jest postępujące zjawisko przenoszenia się badań na platformy internetowe.

"Kiedyś podchodziło się do domu (respondenta) według losowego PESEL-u i proponowało mu się badanie. Teraz to niespecjalnie działa" - podkreślił Flis. Jak dodał, obecnie "w związku z rozwojem natrętnego marketingu, coraz trudniej się dodzwonić do ludzi, dlatego agencje badawcze przenoszą swoją działalność do internetu".

Według socjologa, obywatele wykazują mniejszą chęć do brania udziału w badaniach telefonicznych, również dlatego, że "spadło zaufanie do klasy politycznej", z tego względu "na sondaże trzeba patrzeć z lekką rezerwą".

Badaniami opinii publicznej w Polsce zajmują się m.in. agencje badawcze takie jak IPSOS, CBOS, IBRiS United Surveys, OGB, Opinia 24, Pollster, SW Research czy Research Partner.(PAP)

pab/ sza/ par/ lm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Duda: przyszły papież musi być przede wszystkim człowiekiem wielkiego ducha
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent: nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w Polsce źle się dzieje z wolnością słowa
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent o spotkaniu Trumpa i Zełenskiego: mam nadzieję, że duch miejsca natchnie do nowych rozwiązań
sob, 26 kwi - PAP
Szefernaker: Nawrocki weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja w Chicago
sob, 26 kwi - PAP
Hołownia: podczas pogrzebu papieża Franciszka zrobiłem dwa zdjęcia - żadnego selfie
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Macron: Ukraina jest gotowa do rozejmu, to Putin musi dowieść, że chce pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Iran: pięć ofiar śmiertelnych, ponad 700 rannych w eksplozji w porcie
sob, 26 kwi - PAP
W. Brytania: Starmer i Zełenski chcą "utrzymać dynamikę" w wysiłkach nad zapewnieniem pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Von der Leyen rozmawiała z Zełenskim: Ukraina może liczyć na wsparcie UE
sob, 26 kwi - PAP
Meloni rozmawiała z Zełenskim: wsparcie dla wysiłków Trumpa
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq