nie, 27 kwi 2025, 1:59 CEST, NY 19:59, Londyn 0:59, Tokio 8:59, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

19.03.2025, Warszawa (PAP) - Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka podczas konferencji prasowej posłów KP Polska 2050-TD w Sejmie w Warszawie, 19 bm. (fot. Marcin Obara)
Gramatyka: elektroniczne podpisy poparcia na listach kandydatów zamrożone przez podkomisję
PAP - Kraj
19 mar 2025, 19:41


19.03.2025, Warszawa (PAP) - Projekt nowelizacji umożliwiającej elektroniczne popieranie list kandydatów w wyborach będzie tematem wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. nowelizacji prawa wyborczego. Od pół roku projekt był w podkomisyjnej zamrażarce - powiedział PAP wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Projekt noweli Kodeksu wyborczego, którego celem jest zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii w wyborach powszechnych, Polska 2050-TD złożyła w Sejmie w czerwcu 2024 r. We wrześniu odbyło się pierwsze czytanie, po którym projekt trafił do Komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, a następnie do Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa wyborczego.

"Ten projekt czekał w podkomisji kodyfikacyjnej ponad pół roku po pierwszym czytaniu. Dopiero wczoraj wyznaczono mi termin posiedzenia na wtorek" - powiedział PAP wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka (Polska 2050 - TD). "Może komuś zależało na tym, żeby projekt ten spędził w komisyjnej zamrażarce jak najwięcej czasu?" - ocenił.

W środę minister napisał na portalu X, że "ma deklarację" Mariusza Witczaka (KO), przewodniczącego podkomisji, że we wtorek, 25 marca projekt "wchodzi pod obrady Podkomisji Kodyfikacyjnej".

W rozmowie z PAP wiceszef resortu cyfryzacji zauważył, że Polacy mają do dyspozycji wiele form elektronicznego podpisywania dokumentów: m.in. kwalifikowane podpisy elektroniczne, profil zaufany, podpis za pomocą aplikacji mObywatel. "Formy te są równoznaczne z podpisem własnoręcznym. Nie ma więc żadnej przyczyny, z powodu której nie możnaby podpisywać w ten sposób również list poparcia dla kandydatów w wyborach" - wyjaśnił.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że w obecnym stanie prawnym jedyną możliwością zbierania podpisów poparcia pod listami kandydatów w wyborach powszechnych jest forma papierowa z przekazywaniem papierowych wykazów do Państwowej Komisji Wyborczej. Według autorów projektu, w dobie cyfryzacji rozwiązanie to jest anachroniczne.

Jedną z propozycji jest utworzenie platformy dla komitetów wyborczych, która umożliwiłaby zbieranie cyfrowych podpisów poparcia równolegle z tymi tradycyjnymi. Zgodnie z projektem zmian Kodeksu wyborczego platforma taka zostałaby utworzona przy Państwowej Komisji Wyborczej; obsługę portalu miałoby zapewnić Krajowe Biuro Wyborcze. W portalu byłby zamieszczany przez dany komitet wyborczy formularz elektroniczny zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu.

"Chodzi o to, żeby komitety wyborcze mogły zbierać podpisy na wszystkie możliwe sposoby, tzn. podpis kwalifikowany, profil zaufany, przez mObywatela, podpis z dowodu, czy jakąkolwiek inną formę potwierdzenia tożsamości" - powiedział Gramatyka.

Informacje udostępniane przez obywateli na listach poparcia to m.in. imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Cyfryzacja list gwarantowałaby większe bezpieczeństwo danych i zwiekszyła kontrolę nad nimi, bo - jak powiedział minister - "są takie przypuszczenia, że niektórzy wykorzystują te same podpisy po kilka razy".

Na potrzebę wprowadzenia tego typu rozwiązań zwracali uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Państwowa Komisja Wyborcza.

Katarzyna Czarnecka (PAP)

ksc/ aba/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Duda: przyszły papież musi być przede wszystkim człowiekiem wielkiego ducha
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent: nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w Polsce źle się dzieje z wolnością słowa
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent o spotkaniu Trumpa i Zełenskiego: mam nadzieję, że duch miejsca natchnie do nowych rozwiązań
sob, 26 kwi - PAP
Szefernaker: Nawrocki weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja w Chicago
sob, 26 kwi - PAP
Hołownia: podczas pogrzebu papieża Franciszka zrobiłem dwa zdjęcia - żadnego selfie
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Macron: Ukraina jest gotowa do rozejmu, to Putin musi dowieść, że chce pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Iran: pięć ofiar śmiertelnych, ponad 700 rannych w eksplozji w porcie
sob, 26 kwi - PAP
W. Brytania: Starmer i Zełenski chcą "utrzymać dynamikę" w wysiłkach nad zapewnieniem pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Von der Leyen rozmawiała z Zełenskim: Ukraina może liczyć na wsparcie UE
sob, 26 kwi - PAP
Meloni rozmawiała z Zełenskim: wsparcie dla wysiłków Trumpa
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq