nie, 27 kwi 2025, 1:41 CEST, NY 19:41, Londyn 0:41, Tokio 8:41, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

19.03.2025, Grodzisk Mazowiecki (PAP) - Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przemawia na spotkaniu wyborczym z sympatykami w Grodzisku Mazowieckim, 19 bm. (fot. Leszek Szymański)
Trzaskowski: musimy trzymać USA jak najbliżej siebie, Rosję za gardło, a Europę w gotowości
PAP - Kraj
19 mar 2025, 19:21


19.03.2025, Warszawa (PAP) - Musimy trzymać Amerykanów jak najbliżej siebie, musimy trzymać Rosję za gardło, a Europejczyków i Europę w gotowości; Europa musi być dojrzała strategicznie - powiedział prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydent RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami w Grodzisku Mazowieckim.

Trzaskowski w ramach swojej kampanii wyborczej spotkał się w środę po południu z wyborcami w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Podczas swojego wystąpienia poruszał przede wszystkim kwestie polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej.

"Musimy trzymać Amerykanów jak najbliżej siebie, musimy trzymać Rosję za gardło, a Europejczyków i Europę w gotowości" - stwierdził Trzaskowski. "Musimy stawiać na bezpieczeństwo i przewidywalność, bo tylko na może nam zapewnić przyszłość, o której marzymy" - mówił.

Zdaniem Trzaskowskiego, poza utrzymywaniem "gotowości Europy" kluczowe jest utrzymywanie i wzmacnianie sojuszu europejsko-amerykańskiego. "Dzisiaj trudno sobie wyobrazić bezpieczeństwo i naszą aktywną rolę w stosunkach międzynarodowych, w dyplomacji, jeżeli nie będziemy tego robili" - mówił. Jak ocenił, obecnie Polska pełni w Europie "rolę przywódczą" i ma większy wpływ niż kiedykolwiek. "Jesteśmy liderem, państwem, do którego doświadczeń wszyscy się dzisiaj odwołują" - mówił.

Jak ocenił kandydat KO, obecna amerykańska administracja podchodzi do kwestii międzynarodowych w sposób merkantylny. "Oczywiście trzeba mieć jak najlepsze stosunki z nową administracją amerykańską. To nie jest łatwe, ale trzeba po prostu to robić, nie koncentrować się wyłącznie na ocenie tego, co się dzieje, ale mieć pomysł, jak rozmawiać z Amerykanami" - powiedział Trzaskowski.

"Mamy bardzo silne karty - wydajemy dużo pieniędzy na obronność, jak chcieliby tego Amerykanie. Po drugie - kupujemy amerykański sprzęt; po - trzecie, jesteśmy miejscem, gdzie amerykańskie firmy chętnie inwestują. Ale po czwarte - jesteśmy wiarygodnym i ważnym partnerem dla USA także dlatego, że odgrywamy rolę przywódczą rolę w UE" - stwierdził. Jak dodał, rolą Polski jest "zbliżanie USA i UE".

Według wiceszefa PO, dlatego ważne jest, by polski prezydent "był wpływowym politykiem europejskim". Trzaskowski wskazał, że Europa musi być "dojrzała strategicznie". "Skończyły się już czasy jazdy na gapę przez niektóre europejskie państwa, które poważnie kwestii bezpieczeństwa nie traktowały. Dzisiaj w Europie wszyscy muszą potraktować poważnie kwestę bezpieczeństwa, i to się dzieje" - mówił.

W tym kontekście kandydat na prezydent podkreślał też potrzebę budowy europejskiej autonomii, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy i przemysł obronny; wskazywał na potrzebę wspólnego inwestowania i zakupów europejskiego sprzętu, przy jednoczesnym odbudowywaniu i inwestowaniu w krajowy przemysł obronny.

Trzaskowski zwracał uwagę również na konieczność utrzymywania i zwiększania sankcji na Rosję, "by pokazać, że agresja nie popłaca". Odniósł się też do kwestii polityki wobec wschodnich sąsiadów Polski - w tym kontekście przypomniał wizję sformułowaną przez Jerzego Giedroycia, w której państwa takie jak Litwa, Białoruś czy Ukraina pełnią rolę buforu między Rosją a Polską. Podkreślił, że polska polityka powinna dążyć do tego, by te państwa były bezpieczne i w pełni włączone w struktury europejskie.

Podkreślił też znaczenie współpracy z państwami nadbałtyckimi i skandynawskimi w kwestiach bezpieczeństwa, jak mówił, państwa tego regionu "najlepiej wiedza, jakie jest zagrożenie ze strony Rosji".

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)

mml/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Duda: przyszły papież musi być przede wszystkim człowiekiem wielkiego ducha
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent: nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w Polsce źle się dzieje z wolnością słowa
sob, 26 kwi - PAP
Prezydent o spotkaniu Trumpa i Zełenskiego: mam nadzieję, że duch miejsca natchnie do nowych rozwiązań
sob, 26 kwi - PAP
Szefernaker: Nawrocki weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja w Chicago
sob, 26 kwi - PAP
Hołownia: podczas pogrzebu papieża Franciszka zrobiłem dwa zdjęcia - żadnego selfie
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Macron: Ukraina jest gotowa do rozejmu, to Putin musi dowieść, że chce pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Iran: pięć ofiar śmiertelnych, ponad 700 rannych w eksplozji w porcie
sob, 26 kwi - PAP
W. Brytania: Starmer i Zełenski chcą "utrzymać dynamikę" w wysiłkach nad zapewnieniem pokoju
sob, 26 kwi - PAP
Von der Leyen rozmawiała z Zełenskim: Ukraina może liczyć na wsparcie UE
sob, 26 kwi - PAP
Meloni rozmawiała z Zełenskim: wsparcie dla wysiłków Trumpa
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq