pon, 28 kwi 2025, 18:11 CEST, NY 12:11, Londyn 17:11, Tokio 1:11, ^SPX -0.82%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

18.03.2025, Żagań (PAP) - Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (C) podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Stalagu na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, 18 bm. (fot. Lech Muszyński)
Hołownia: w środę ponownie złożymy projekt dot. wykluczenia polityków z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa
PAP - Kraj
18 mar 2025, 17:39


18.03.2025, Żagań (PAP) - Szymon Hołownia zapowiedział, że w środę posłowie Polski 2050-TD ponownie złożą do Sejmu projekt dot. wykluczenia polityków z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zapowiedział też, że kopia projektu zostanie dostarczona do sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

O planach klubu Polski 2050-TD kandydat na prezydenta Szymon Hołownia poinformował na wtorkowym briefingu prasowym w Żaganiu. Jak powiedział, pierwszy projekt w tej sprawie "koalicjanci utopili". "Natomiast kładziemy drugą (ustawę), bo nie odpuścimy tego tematu" - zapowiedział.

Kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich tłumaczył, że celem projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa jest "zrobienie porządku w radach nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa", m.in. poprzez podniesienie wymogów kwalifikacyjnych i zaostrzenie kryteriów wykluczających dla kandydatów. "Będzie wprowadzony otwarty konkurs, (...) trzeba będzie się po prostu wykazać tym, że jest się najlepszym na rynku, jeśli chce się brać odpowiedzialność za coś, co jest państwowe" - podkreślił.

Dodał, że - zgodnie z treścią projektu - członkowie rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa będą objęci zakazem przekazywania darowizn na partie polityczne. Ponadto projekt zakłada pełną jawność wynagrodzeń.

Hołownia oświadczył też, że kopia projektu zostanie dostarczona do sztabu wyborczego kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jednocześnie skierował do niego pytanie, czy jako głowa państwa podpisałby taką ustawę. "Mam nadzieję na uzyskanie odpowiedzi twierdzącej" - podkreślił.

Projekt ustawy ws. odpartyjnienia spółek Skarbu Państwa po raz pierwszy wpłynął do Sejmu w marcu 2024 r. Prace nad nim trwały do 23 stycznia br.; wówczas sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz gospodarki nie poparły ani nie odrzuciły poselskiego projektu ustawy. 4 posłów było "za", 17 "przeciw", 17 wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący komisji gospodarki Ryszard Petru (Polska2050-TD) poinformował, że prezydia obu komisji zadecydują o dalszych losach projektu. "On jest w tej chwili w stanie zawieszenia" - stwierdził.

W trakcie prac podkomisji, która zajmowała się projektem, zmieniono jego nazwę na "projekt zmiany ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym i innych ustaw". Projekt przewiduje zastąpienie obecnej Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych Komitetem Dobrego Zarządzania. Komitet ma się składać z siedmiu członków, powoływanych na jedną 5-letnią kadencję przez rząd. Kandydatów do niego będą mogły zgłaszać wyłącznie związki zawodowe, organizacje pracodawców i rektorzy niektórych uczelni. Projekt przewiduje powołanie KDZ w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Komitet miałby przeprowadzić nabór i powołać tzw. niezależnych członków rad nadzorczych w spółkach, w których państwo jest jedynym akcjonariuszem lub udziałowcem.

W trakcie prac podkomisji z projektu wykreślono zapisy, precyzujące liczebność rad nadzorczych takich spółek, oraz liczbę ich "członków niezależnych". Połączone komisje z kolei przyjęły poprawkę przewidującą, żeby w radach nadzorczych będą mogły zasiadać osoby, które zdały odpowiednie państwowe egzaminy. (PAP)

andr/ sdd/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Rząd w II kw. chce przyjąć projekt o prawie do świadczeń dla pracujących cudzoziemców
18:04 - PAP
Niemcy: CDU zatwierdziła umowę koalicyjną chadecji z SPD
18:03 - PAP
Kalendarium ISBnews
17:58 - ISBnews
Debata PAP: eksperci o zagrożeniach geopolitycznych, migracji i sztucznej inteligencji
17:57 - PAP
Kontrola zagranicznych inwestycji w Polsce na stałe trafi do ministra ds. gospodarki
17:57 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Cloud Technologies szacuje, że w II sprzedaż danych do kluczowych klientów wzrosła o 8 proc. rdr
pon, 17:54 - PAP
Mostostal Zabrze chce przeznaczyć ok. 35,5 mln zł z zysku za '24 na skup akcji własnych
pon, 17:50 - PAP
MF: urzędy skarbowe będą 2 maja nieczynne
pon, 17:48 - PAP
XTPL oczekuje w 2025 r. istotnego wzrostu sprzedaży w ujęciu rdr
pon, 17:46 - PAP
Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza rozszerzy się o Czarnogórę, Albanię, Turcję i Hiszpanię
pon, 17:44 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq