pią, 25 kwi 2025, 5:02 CEST, NY 23:02, Londyn 4:02, Tokio 12:02, ^SPX +2.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Woj. śląskie uruchomiło dotąd 80 proc. środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
PAP - Biznes
17 mar 2025, 16:42


17.03.2025, Katowice (PAP) - Woj. śląskie uruchomiło dotąd 80 proc. środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dostępnych w latach 2021-27. Urząd marszałkowski wskazuje, że tych środków jest za mało; problemem są też ograniczenia wynikające z polskich ograniczeń ustawowych i europejskich dot. pomocy publicznej.

Informacje te dyrektor departamentu rozwoju i transformacji regionu w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Małgorzata Staś przekazała podczas poniedziałkowej prezentacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Wrażliwość regionów górniczych na transformację energetyczną" w Katowicach.

Wsparcie transformacji polskich regionów górniczych było w poprzednich latach przygotowywane w pracach nad Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji, tworzonymi pod kątem unijnego Just Transition Mechanism (JTM). Główne źródło finansowania JTM, czyli Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST), jest dziś włączone do regionalnych programów operacyjnych.

W woj. śląskim środki FST zasilają tzw. działanie 10. programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL), kierunkowane wprost na działania mające wspierać transformację obszarów węglowych.

Pytana w poniedziałek o problemy w tych działaniach odpowiedzialna za FE SL dyrektor zasygnalizowała, że to m.in. "kwestia samej realizacji, czyli dostępności potencjałów danych beneficjentów, możliwości finansowych zarówno po stronie beneficjenta, jak i po stronie regionu (w kontekście dostępności środków FST)".

"Uruchomiliśmy, patrząc na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, ponad 80 proc. środków. Zapotrzebowanie przerosło te 80 proc.: jest 120 proc. zapotrzebowania, w szczególności w zakresie wsparcia przedsiębiorców, firm okołogórniczych, terenów pogórniczych, odnawialnych źródeł energii czy kształcenia - zarówno w uczelniach wyższych, jak i zawodowego" - wymieniła Staś.

"To zapotrzebowanie jest bardzo mocne. Mamy je zmiarowane, tylko widzimy, że brakuje nam środków. Niektórym beneficjentom brakuje też potencjału: to kwestia wkładów własnych, uregulowań związanych z gruntem, pomocy publicznej. To bardzo ważne kwestie: ustawodawstwa, aby pomogło realizować nam działania i też ukierunkowania środków europejskich" - podkreśliła dyrektor.

Wskazała, że widzi w spółkach górniczych i wśród ich załóg dużą chęć przekwalifikowań, dywersyfikacji, tworzenia różnego rodzaju spółek rozwojowych, ale tu barierą są też ramy prawne.

"Tych ludzi, którzy są w górnictwie zaangażowani, można by było przekwalifikować i wykorzystać ich potencjał, wykorzystać możliwości, które są na tych terenach. Tu mamy blokadę zarówno ze strony pomocy publicznej Komisji Europejskiej, jak i ze strony ustawowej. To są rzeczy, o których powinniśmy rozmawiać" - zaapelowała Staś.

Stwierdziła jednocześnie, że realizacja projektów FST jest trudna. "Mamy 50 proc. środków zakontraktowanych, a płatności nie ma" - przyznała.

"Czujemy, że niektórzy przedsiębiorcy mają problemy z wkładami własnymi, niektórzy mają problem, kiedy wchodzą na teren pogórniczy i widzą trudny teren do realizacji, też wykonawcy, którzy do tych terenów startują w przetargach, dają zdecydowanie wyższe kwoty" - wyjaśniła dyrektor departamentu rozwoju i transformacji regionu.

Ogółem do woj. śląskiego w obecnej perspektywie finansowej trafia z FST ok. 2,2 mld euro (w priorytecie 10. cały FE SL ma wartość 5,1 mld euro). Obecnie polskie regiony górnicze oraz Ministerstwo Przemysłu starają się o zachowanie FST, zarządzanego z poziomu regionów, w kolejnej europejskiej perspektywie finansowej 2028-34.

"To rozmowa o polityce regionalnej, o funduszach spójnościowych, o FST. Z pozostałymi regionami górniczymi podpisaliśmy stanowisko i rekomendację dla Komisji Europejskiej do kontynuowania FST. Bo cała piątka ma różne potrzeby, ale potrzebuje źródeł na rozwój, bo tych środków jest bardzo mało - i nie mówmy tu o łagodzeniu, lecz zrównoważonym rozwoju" - uściśliła Małgorzata Staś.(PAP)

mtb/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Walne zgromadzenie banku Pekao nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi Leszkowi Skibie
czw, 24 kwi - PAP
USA - Wzrosty na Wall Street trzeci dzień z rzędu
czw, 24 kwi - PAP
UE - Komisja PE za większą elastycznością uzupełniania magazynów gazu w krajach UE
czw, 24 kwi - PAP
WZ Banku Pekao nie udzieliło absolutorium Leszkowi Skibie i Piotrowi Zborowskiemu
czw, 24 kwi - PAP
Rząd zamierza zakazać sprzedaży przez internet niebezpiecznych środków do fumigacji
czw, 24 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Francja: Macron zaapelował do Putina, aby ten przestał kłamać
czw, 24 kwi - PAP
Orban: gdy warunki poza UE będą lepsze niż wewnątrz niej, to trzeba będzie odejść
czw, 24 kwi - PAP
Raport NATO: 22 kraje członkowskie wydają co najmniej 2 proc. PKB na obronność
czw, 24 kwi - PAP
Media: Izba Apelacyjna MTK uchyliła nakaz aresztowania Netanjahu i b. ministra obrony Izraela
czw, 24 kwi - PAP
Siemoniak: dopóki trwa hybrydowa agresja, nie będzie normalności na granicy z Białorusią
czw, 24 kwi - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq