sob, 19 kwi 2025, 15:54 CEST, NY 9:54, Londyn 14:54, Tokio 22:54, ^SPX +0.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

17.03.2025, Warszawa (PAP) - Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Mucha podczas wystąpienia otwierającego konferencję ph. "Let’s make inclusion happen! Inclusive education for a fair, resilient and competitive EU" w stołecznym Centrum Nauki Kopernik, 17 bm. (fot. Leszek Szymański)
Wiceszefowa MEN: edukacja włączająca przynosi korzyści wszystkim uczniom
PAP - Kraj
17 mar 2025, 13:28


17.03.2025, Warszawa (PAP) - Edukacja włączająca przynosi korzyści wszystkim uczniom, poprawiając nie tylko ich wyniki w nauce, ale także rozwój osobisty, emocjonalny i społeczny - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha podczas międzynarodowej konferencji w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Międzynarodowa konferencja o edukacji włączającej "Let’s make inclusion happen! Inclusive education for a fair, resilient and competitive EU" rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie.

"Będziemy analizować, w jaki sposób systemy edukacyjne odpowiadają na potrzeby zróżnicowanych grup uczniów, a także zapewniają jednocześnie wysokie standardy jakości, sprawiedliwości. Zastanowimy się jak te systemy odpowiadają obecnie na potrzeby uczniów ze szczególnym naciskiem na włączanie i równość" - powiedziała wiceszefowa MEN Joanna Mucha.

Dodała, że "poprzez edukację włączającą będziemy budować bardziej sprawiedliwe i równe społeczeństwo, w którym każdy uczeń ma szansę na sukces". "Edukacja włączająca to fundament sprawiedliwego społeczeństwa, w którym każdy niezależenie od swojego pochodzenia ma możliwość rozwoju i rozkwitania" - oceniła.

Powołując się na badania podkreśliła, że "edukacja włączająca przynosi korzyści wszystkim uczniom poprawiając nie tylko ich wyniki w nauce, ale także rozwój osobisty, emocjonalny i społeczny". "Gdy uczniowie o różnym pochodzeniu i zdolnościach uczą się razem w klasach ogólnodostępnych i otrzymują wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, częściej nawiązują pozytywne relacje społeczne, budują większą pewność siebie, a także uczą się rozwiązywania problemów - są to kluczowe cechy dla uczenia się przez całe życie, aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie, a także obecności na rynku pracy" - powiedziała Mucha.

Jednym z gości pierwszego dnia zjazdu była rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak. Zaznaczyła, że "w każdym dziecku są zasoby, a my, jako dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby je dostrzegać i wzmacniać". "Wzmacniać jego mocne strony, pokazując, że może, że potrafi, że ten świat jest dla niego i że w tym świecie jest tak samo ważny" - wskazała RPD. "Ważne, aby nie doświadczały hejtu, ale zrozumienia" - podkreśliła Horna-Cieślak.

O tym jak ważne jest zrozumienie poprzez poznanie mówiła podczas konferencji Agata Roczniak, prezeska Fundacji Diversum, pierwsza polska modelka poruszająca się na wózku inwalidzkim, inspiratorka i edukatorka, która w swojej działalności pokazuje innym, że pomimo niepełnosprawności można działać na wielu płaszczyznach życia i być szczęśliwym. Jako prezeska Fundacji Diversum jest pomysłodawczynią książek edukacyjno-przygodowych dla dzieci na temat niepełnosprawności.

Roczniak wraz z innymi ambasadorami fundacji m.in. prowadzi zajęcia dla dzieci - jak sama mówi - oswajające dzieci z niepełnosprawnością. "Ten temat cały czas jest tematem tabu" - powiedziała. Zauważyła, że większość dzieci w pełni sprawnych nie ma doświadczenia, nie ma wiedzy, nie ma wiedzy na temat niepełnosprawności.

Dlatego podczas warsztatów mogą same, siadając na wózku, doświadczyć poruszania się na nim, po to, by "mogły zrozumieć, że nie wszystko jest na wyciągniecie ręki". "Mogą zobaczyć, że droga do szkoły, która jest dla nich równa, dla osoby, która porusza się na wózku jest bardzo wyboista" - powiedziała Roczniak. Podczas warsztatów dzieci mogą też wejść w role osoby niewidomej.

Dyrektor Europejskiej Agencji ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej (European Agency for Special Needs and Inclusive Education - EASNIE) Joao Costa podkreślił, że różnorodność jest wzbogacająca, a inkluzywność przynosi korzyści dla wszystkich. "Dzieci, które objęte edukacją włączającą lepiej się czują, są w przyszłości lepszymi obywatelami, (...), a dzieci, które mają styczność z różnymi rówieśnikami budują w przyszłości lepszy świat" - powiedział.

Jako przykład, gdzie edukacja włączająca jest najlepiej realizowana, podał przedszkola. Jego zdaniem szkoły powinny przyjrzeć się temu jak pracują tam z dziećmi nauczyciele. "Przedszkole z zasady jest włączające. Dzieci są razem, różnice są akceptowane, dzieci pracują razem przy wspólnych projektach, przemieszczają się swobodnie po sali, ucząc się" - zauważył Costa.

Zaznaczył, że nie da się wprowadzić edukacji włączającej z dnia na dzień. "Nie ma tutaj magicznej różdżki, to proces" - powiedział. Wskazał, że konieczne są szkolenia dla nauczycieli jak sobie radzić z różnorodnością w szkołach. Dodał, że trzeba pokazywać i promować szkoły, gdzie już teraz inkluzywność jest praktykowana na co dzień, jest czymś naturalnym, jest normą.

"Uczmy się z przeszłości, w historii Europy był czas, kiedy kobietom nie wolno było głosować, bo uważano, że nie są do tego zdolne, system nie jest na to gotowy, mężczyźni tego nie chcieli. Ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest to możliwe, że kobiety mają zdolności, a system jest na to gotowy, a jeśli nie jest to trzeba go zmienić (...). Teraz, gdy patrzymy na uczniów z niepełnosprawnościami, to widzimy, że to ta sama historia i te same argumenty, jak były wtedy" - powiedział Costa.

W dyskusjach w ramach dwudniowej konferencji biorą udział przedstawiciele ministerstw państw członkowskich, Komisji Europejskiej, eksperci organizacji międzynarodowych (European Agency for Special Needs and Inclusive Education, UNICEF, UNESCO, OECD) oraz kadra pedagogiczna i niepedagogiczna przedszkoli i szkół.

Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęła się 1 stycznia 2025 r. i potrwa 6 miesięcy. (PAP)

dsr/ mgw/ agz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Bodnar: musimy sprzeciwiać się wszelkim formom uprzedzeń, ksenofobii i podziałów
15:40 - PAP
Warszawa: uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego
14:45 - PAP
Przewodniczący KEP: niech zwycięstwo Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu ku niebu
13:59 - PAP
82 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim
13:56 - PAP
Warszawa: syreny alarmowe zawyły w 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
13:34 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Trump: nikt mnie nie rozgrywa w rozmowach o końcu wojny w Ukrainie
sob, 15:44 - PAP
Zielona Góra - Zostaną wybudowane bloki dla wojska
sob, 15:01 - PAP
Szefowa KE: bohaterowie getta warszawskiego walczyli o wolność i godność
sob, 14:25 - PAP
Poznań - W Poniedziałek Wielkanocny Kolejka Parkowa Maltanka rozpoczyna nowy sezon
sob, 14:09 - PAP
Źródło UE: większość krajów członkowskich za akcyzą na e-papierosy
sob, 14:01 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq