nie, 20 kwi 2025, 9:02 CEST, NY 3:02, Londyn 8:02, Tokio 16:02, ^SPX +0.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Warmińsko-mazurskie - W tym roku nie będzie zbiorów winniczka w regionie
PAP - Biznes
16 mar 2025, 7:20


16.03.2025, Olsztyn (PAP) - W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie będzie zbiorów ślimaka winniczka w woj. warmińsko-mazurskim - poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Powodem decyzji jest osłabienie populacji tego mięczaka w regionie.

Jak przekazała olsztyńska RDOŚ, w 2025 r., tj. drugi rok z rzędu obowiązuje decyzja o wstrzymaniu zbioru winniczków w województwie.

"W ostatnich latach obserwowaliśmy zdecydowany spadek pozyskanego tonażu tego mięczaka. W latach 2018-2023 pozyskano od 39 ton do 111,5 ton winniczków, podczas gdy w latach 2012-2013 zbiory wynosiły około 240 ton, a nawet 410 ton w 2011 r." - poinformowała PAP rzeczniczka RDOŚ Justyna Januszewicz.

Winniczki podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Do celów przetwórstwa spożywczego można je zbierać jedynie przez 30 dni w roku (od 20 kwietnia do 31 maja). Muszą to być osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Aby zbiór był zgodny z prawem, trzeba uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W woj. warmińsko-mazurskim prowadzono (w 2014 r, 2016 r. i 2019 r.) badania rozmieszczenia, liczebności i struktury populacji winniczka. Wykazały one, że zmniejsza się liczba stanowisk występowania i zagęszczenie osobników tego gatunku. Niewiele było osobników dużych, tj. o średnicy muszli powyżej 37 mm. Dlatego uznano, że nastąpiło osłabienie populacji winniczka w regionie i konieczna jest jej ochrona.

Z danych RDOŚ wynika, że sukcesywnie spadała też liczba wniosków o wydanie zezwolenia na pozyskanie winniczka w regionie. W 2023 r. wydano zaledwie 21 zezwoleń, podczas gdy w latach wcześniejszych od 40 do 90.

Olsztyńska RDOŚ planuje w 2025 r. przeprowadzić kolejne badania rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka w woj. warmińsko-mazurskim.

"Wyniki pozwolą realnie ocenić stan populacji tego gatunku, z uwzględnieniem dwuletniej przerwy, gdy pozyskanie mięczaków było wstrzymane oraz możliwość dopuszczenia zbioru w najbliższych latach" - powiedziała Januszewicz.

W ocenie RDOŚ, istotnym zagrożeniem dla ślimaka winniczka są działania ludzkie, powodujące trwałe przekształcenia preferowanych siedlisk (łąki, nieużytki, pobocza dróg, brzegi wód, zakrzaczenia), prowadzące do pogarszania się panujących w nich warunków lub definitywnie wykluczających bytowanie ślimaka.(PAP)

mbo/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę
7:59 - PAP
USA: ogólnokrajowe protesty przeciwko polityce administracji Donalda Trumpa
7:54 - PAP
UE o rozejmie wielkanocnym: musimy zobaczyć, że agresja naprawdę ustała
7:23 - PAP
W. Brytania: Rosja powinna zawrzeć całkowity, a nie jednodniowy rozejm z Ukrainą
7:21 - PAP
Zełenski zarzucił Rosjanom łamanie zawieszenia broni
7:17 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
nie, 8:52 - PAP
Ekspertka: w wyborach startują kandydaci motywowani różnymi, czasami niejasnymi celami
nie, 8:44 - PAP
Prof. Rowiński: w dyskusji o reformie PAN skupiamy się na didaskaliach, a nie na pryncypiach
nie, 8:13 - PAP
Abp Wojda: świat potrzebuje żywego świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa
nie, 7:33 - PAP
PIE: przemysł cementowy to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce
nie, 7:10 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq