sob, 26 kwi 2025, 16:38 CEST, NY 10:38, Londyn 15:38, Tokio 23:38, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (ISBnews)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Personnel Service: 24% firm planuje podwyżki płac, 16% chce zatrudniać
ISBnews - Biznes
12 mar 2025, 12:56


Warszawa, 12.03.2025 (ISBnews) - Odsetek firm planujących nowe rekrutacje spadł o 12 pkt proc. r/r do 16%, przy czym utrzymał się na podobnym poziomie odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia, który wynosi 17%, wynika z badania Personnel Service. 24% firm planuje podwyżki płac, 47% firm chce utrzymać płace na takim samym poziomie. 30% pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę.

Utrzymanie poziomu zatrudnienia zakłada więcej niż co druga firma (53%).

"Zatrzymanie pracowników, co jest priorytetem dla wielu firm, wiąże się obecnie z koniecznością oferowania konkurencyjnych wynagrodzeń. Ekonomiści szacują, że w tym roku wynagrodzenia będą rosły w tempie ok. 7-8%. W styczniu wzrost rok do roku wyniósł 9,2%. Prawie połowa (47%) zatrudniających zamierza utrzymać pensje na dotychczasowym poziomie, a co siódme przedsiębiorstwo (14%) przewiduje obniżki wynagrodzenia, co oznacza wzrost tej grupy o 7 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem" - czytamy w "Barometrze Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.

Wśród firm, które zdecydują się na podniesienie płac, dominują podwyżki w granicach 6-10% - taki wzrost przewiduje 39% pracodawców. Co piąta firma (22%) planuje zwiększyć wynagrodzenia o 11-15%, a 13% podniesie je o 16-20%. Nieliczne organizacje zdecydują się na jeszcze wyższe podwyżki – 4% firm deklaruje wzrost w przedziale 21-30%, a 3% przekroczy 31%. Jednocześnie 5% pracodawców nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w tym zakresie, podano także.

Z badania wynika, że utrzymuje się wysoka presja ze strony pracownika na wyższe wynagrodzenia.

"Presja na wyższe wynagrodzenia nadal jest wysoka, bo 30% pracowników planuje zwrócić się do aktualnego pracodawcy o podwyżkę w tym roku (taki sam odsetek jak rok wcześniej). Więcej mężczyzn zdecyduje się na ten krok niż kobiet (odpowiednio: 34% vs. 27%). 17% Polaków zamierza poszukać lepiej płatnej posady, a 11% rozważa pracę dorywczą. Niemal co piąty zatrudniony (19%) nie planuje ubiegać się o wyższe dochody, natomiast 23% nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej kwestii" - czytamy w raporcie.

Wśród polskich pracowników 18% deklaruje zamiar zmiany pracy w ciągu najbliższego półrocza, co jest wynikiem identycznym jak rok wcześniej. 58% zamierza pozostać u obecnego pracodawcy, a co czwarty pracownik (24%) nie ma jeszcze sprecyzowanych planów. Podobnie jak w ubiegłych latach, największą skłonność do zmiany pracy wykazują najmłodsi - 34% osób w wieku 18-24 lata w porównaniu do 8% osób powyżej 55. roku życia.

"Najważniejszym czynnikiem skłaniającym do pozostania w firmie jest stabilność zatrudnienia (62%). Na kolejnych miejscach znalazły się wynagrodzenie (51%) oraz atmosfera w pracy (50%). Możliwości rozwoju czy dodatkowe benefity mają mniejsze znaczenie, wskazało na nie odpowiednio 19% i 17% ankietowanych" - czytamy dalej.

W badaniu wskazano, że doniesienia o grupowych zwolnieniach wpływają na nastroje i co piąty pracownik (20%) obawia się o swoje zatrudnienie.

"Najbardziej wrażliwą grupą na takie informacje są osoby w wieku 45-54 lata, najmniej przejęci są pracownicy po 55. roku życia. 27% Polaków odczuwa niepokój, choć nie boi się utraty pracy" - czytamy w materiale.

11% zatrudnionych unika zmiany pracy z powodu niepewności, a dla kolejnych 17% jest to czynnik brany pod uwagę, choć nie kluczowy. Większość (55%) deklaruje, że medialne doniesienia nie wpływają na ich decyzje o ewentualnej zmianie zatrudnienia.

Rok temu 43% pracodawców w Polsce deklarowało chęć zatrudniania obywateli innych państw niż Ukraina - w najnowszym badaniu ten odsetek spadł do 21%, podano także.

"Jednocześnie ponad połowa przedsiębiorców (55%) nie rozważa zatrudniania cudzoziemców spoza Ukrainy, a 24% nie ma jeszcze sprecyzowanej strategii w tej kwestii. Największe bariery dla firm to trudności językowe (39%), różnice kulturowe (28%) oraz złożone formalności związane z legalizacją zatrudnienia (24%). Nieco więcej niż co piąty pracodawca zwraca uwagę na wysokie koszty zatrudnienia obcokrajowców (22%)" - czytamy dalej.

Z badania wynika, że wśród przedsiębiorstw planujących zatrudnienie cudzoziemców największym zainteresowaniem cieszą się pracownicy z Białorusi (49%), więcej niż co trzecia firma bierze pod uwagę rekrutację z Azji (36%).

Niższe koszty zatrudnienia cudzoziemców (27%) oraz brak dostępności polskich pracowników (22%) to dwa główne powody dla firm do sięgania po kadrę za granicę kraju, podano także.

28% pracodawców deklaruje, że w ich zespołach pracują Ukraińcy, podczas gdy rok wcześniej było to 43%.

"Spadek liczby ukraińskich pracowników etatowych nie oznacza ich mniejszej aktywności na polskim rynku pracy. Coraz więcej z nich decyduje się na własny biznes. Od stycznia 2022 roku do czerwca 2024 roku w Polsce powstało blisko 59,8 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych. W pierwszej połowie ubiegłego roku obywatele Ukrainy zakładali ponad 11% wszystkich nowych firm, a aż 77% nowo zarejestrowanych działalności prowadzonych przez cudzoziemców należało do nich" - czytamy dalej.

Badanie wykazało, że ogólne zadowolenie z sytuacji na rynku pracy jest umiarkowane - 43% pracowników ocenia ją dobrze, z czego 8% bardzo dobrze.

"To spadek o 5 pkt proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Z kolei 15% Polaków uważa swoją sytuację za złą lub bardzo złą, a poziom satysfakcji jest ściśle powiązany z wiekiem pracowników. Najmłodsza grupa zawodowa (18-24 lata) jest najbardziej niezadowolona pa zawodowa (18-24 lata) jest najbardziej niezadowolona - aż co czwarta (25%) osoba w tej grupie ocenia swoją sytuację negatywnie. Może to wynikać z trudności w znalezieniu stabilnego zatrudnienia, niskich wynagrodzeń na starcie kariery czy niepewności związanej z pierwszymi doświadczeniami zawodowymi. Najbardziej stabilnie swoją sytuację oceniają osoby 55+, gdzie tylko 11% deklaruje niezadowolenie" - podsumowano.

(ISBnews)

  RSS  
Najświeższe niusy
Łódzkie - Rogowska wąskotorówka zaczyna sezon, ŁKA wprowadza wspólny bilet
16:06 - PAP
Oświęcim - Do finału zbliża się budowa parkingu przy starówce
15:20 - PAP
Poznań - Ruszyła 16. edycja akcji "Odmień swoje podwórko"
14:55 - PAP
MS: obowiązek publikowania wpisów do KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - ma być zniesiony
13:43 - PAP
Serbia - Największy koncern naftowy kraju otrzymał trzecie zwolnienie od sankcji USA
12:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
pią, 25 kwi - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek
pią, 25 kwi - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
pią, 25 kwi - ISBnews
Newag miał 122,13 mln zł zysku netto, 210,8 mln zł zysku EBITDA w 2024 r.
pią, 25 kwi - ISBnews
Introl rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2024 rok
pią, 25 kwi - ISBnews

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq