wto, 29 kwi 2025, 22:27 CEST, NY 16:27, Londyn 21:27, Tokio 5:27, ^SPX +0.58%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (PAP)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Autonomia Palestyńska: PCPM uruchomi pierwsze konsultacje telemedyczne w regionie Dżeninu i Hebronu
PAP - Świat
8 mar 2025, 18:27


8.03.2025, Gaza (PAP) - Po raz pierwszy w mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej od 1 kwietnia będą mogli skorzystać z pomocy lekarzy dzięki telemedycynie - powiedziała PAP koordynatorka projektu Ewa Jakutajć z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Do końca 2025 roku przeprowadzonych ma zostać około 2 tys. konsultacji.

Pilotażowy program będzie realizowany przez polską fundację i organizację partnerską, Palestyńskie Stowarzyszenie Medyczne (PMRS- Palestinian Medical Relief Society) w regionie Dżeninu i Hebronu na Zachodnim Brzegu, w tzw. strefie C, która znajduje się pod kontrolą izraelską. Jak wytłumaczyła Jakutajć potrzeba uruchomienia telemedycyny w tym obszarze jest o tyle pilna, że dostęp do pomocy medycznej jest w niej niezwykle utrudniony i opiera się w dużej mierze na działalności klinik mobilnych.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP palestyńska lekarka Ibtihal Khalil Ahmed Zahour, dostęp do pomocy medycznej, także tej mobilnej, dla mieszkańców Zachodniego Brzegu jest bardzo trudny. "Stan dróg jest bardzo zły, bywają zamykane one o różnych o porach dnia, co utrudnia dotarcie do potrzebujących pomocy" - wyjaśniła. Dodała, że przeszkodą w dostępie do ośrodków zdrowia jest też zła sytuacja ekonomiczna wielu rodzin.

Zahour podkreśliła, że dostęp do pomocy medycznej jest szczególnie ważny dla "zdrowia kobiet, na przykład w ciąży, gdzie może zaistnieć pilna potrzeba konsultacji z lekarzem". Przytoczyła ona historię pacjentki z osady Masafer Yatta, która w 34 tygodniu ciąży skarżyła się na krwawienie i ból w podbrzuszu. "Nie chciała udać się do szpitala, bo miała problemy z dostaniem się do niego, ale też obawiała się skrzywdzenia przez izraelskich osadników. W czasie rozmowy telefonicznej powiedziałam jej, że konieczne jest jak najszybsze udanie się do kliniki, by wykonać badania, w tym USG" - opowiedziała lekarka, zaznaczając jak ważny jest szybki kontakt z pacjentami w nagłych przypadkach.

"Wprowadzany przez nas system telemedycyny nie polega wyłącznie na zakupie telefonów dla lekarzy i uruchomieniu linii telemedycznej. Zależy nam na stworzeniu systemu, który będzie zapewniał możliwie jak najlepszą jakość udzielanej pomocy. Dlatego też polscy i palestyńscy lekarze wspólnie stworzyli procedury pracy. Przeprowadzono także szkolenia dla lekarzy z dwóch obszarów, w których będziemy wdrażać telemedycynę: medycyna rodzinna i ginekologia" - stwierdziła Jakutajć. W ramach projektu uruchomiona zostanie także aplikacja mobilna, która umożliwi pacjentom kontakt z lekarzem, w formie wideo rozmowy czy czatu, a także będzie gromadzić podstawową dokumentację medyczną.

PCPM szacuje, że do końca 2025 roku czterech zatrudnionych lekarzy swoją opiekę roztoczy nad 24 tys. ludzi i przeprowadzi około dwa tys. konsultacji w ramach telemedycyny. W 2026 roku projekt ma objąć w sumie siedem dystryktów zamieszkanych przez kilkaset tysięcy osób. Wzrośnie też liczba lekarzy uczestniczących w projekcie do 10, a przewidywana liczba konsultacji to minimum pięć tys.

Pionierski projekt wprowadzenia telemedycyny na Zachodnim Brzegu jest finansowany przez polskie MSZ w wysokości ponad 5,5 mln zł.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej współfinansuje od 2021 roku działanie czterech klinik mobilnych (dwóch w dystrykcie Hebronu i dwóch w dystrykcie Dżeninu) prowadzonych przez PMRS. W 2024 roku lekarze klinik mobilnych przeprowadzili łącznie 10314 konsultacji dla 6832 pacjentów. PCPM zapewnia finansowanie wydatków związanych z prowadzeniem działalności klinik mobilnych, na które składają się: koszty leków, sprzętu i środków medycznych, paliwa oraz wynagrodzenia dla dwóch pracowników merytorycznych odpowiadających za działanie klinik.

Marta Zabłocka(PAP)

mzb/ fit/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
MSZ Francji oskarżyło rosyjski wywiad wojskowy GRU o cyberataki przeciw Francji
22:04 - PAP
USA: Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce 400 rakiet powietrze-powietrze za 1,3 mld dol.
22:03 - PAP
Media: ukraińska dziennikarka zmarła w rosyjskim więzieniu była torturowana
21:17 - PAP
USA: Trump z najniższym od 80 lat poparciem po 100 dniach urzędowania
20:55 - PAP
Unijny komisarz ds. energii zapowiedział dochodzenie ws. awarii prądu w Hiszpanii i Portugalii
18:09 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Śląskie - Wstrząs w kopalni Halemba; trwa wyprowadzanie załogi
wto, 21:13 - PAP
Modivo ma porozumienie z Pekao na przedłużenie finansowania kredytowego
wto, 21:08 - PAP
Projekt nowelizacji ułatwiający łączenie niepublicznych FIZ
wto, 20:57 - PAP
Śląskie - Metropolia zakończyła drugi etap projektu open data
wto, 20:52 - PAP
Hołownia: wybory prezydenckie są o tym, żeby było bezpiecznie
wto, 20:39 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq