śro, 30 kwi 2025, 9:06 CEST, NY 3:06, Londyn 8:06, Tokio 16:06, WIG20 +0.06%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Świat)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

25.02.2025, Warszawa (PAP) - Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Republiki Łotewskiej Edgarsem Rinkevicsem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 25 bm. (fot. Radek Pietruszka)
Trump: popieram artykuł 5 NATO, lecz nie będzie potrzebny na Ukrainie
PAP - Świat
28 lut 2025, 6:09


28.02.2025, Waszyngton (PAP) - Popieram artykuł 5 NATO, lecz nie będzie on potrzebny na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump na konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Szef brytyjskiego rządu deklarował gotowość do wysłania wojsk na Ukrainę.

"Popieram go, ale nie sądzę, byśmy mieli jakikolwiek powód, by go używać, bo myślę, że będziemy mieć bardzo udany pokój i bardzo długotrwały pokój" - oświadczył Trump, odpowiadając na pytanie o jego stosunek do zobowiązań sojuszniczych USA w razie potencjalnego ataku na europejskie siły w Ukrainie. Ocenił jednocześnie, że albo do pokoju dojdzie szybko, albo może w ogóle do niego nie dojść.

Trump deklarował jednak, że choć uważał, że Putin chce wziąć całą Ukrainę, to zaangażowanie USA "wiele zmieniło" i mówił, że wierzy, iż Putin nie złamie potencjalnego porozumienia. Na początku spotkania twierdził, że ufa Putinowi, bo "razem przeszli przez rosyjski szwindel", tj. aferę dotyczącą powiązań jego ludzi z Kremlem podczas kampanii wyborczej 2016 r.

Zaznaczył, że jego celem jest zapewnienie, że podobna wojna jak ta na Ukrainie nie zdarzy się nigdy w Europie. Dodał też, że dąży do pokoju z dwóch powodów: humanitarnych, by zatrzymać zabijanie i gospodarczych, by nie wydawać więcej pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Temat gwarancji bezpieczeństwa i wsparcia USA w przypadku wysłania żołnierzy na Ukrainę przez państwa z Europy był główną kwestią poruszaną podczas spotkania Trumpa ze Starmerem.

Starmer ponownie zadeklarował chęć wysłania brytyjskich żołnierzy i samolotów, by zagwarantować trwałość pokoju i mówił, że rozmawiał z Trumpem na temat zapewnienia wsparcia USA w tej kwestii. Powiedział też, że odbył rozmowy na ten temat z szeregiem państw, w tym z Francją.

"Kraje europejskie, w tym Wielka Brytania, muszą sprostać wyzwaniu i zwiększyć swoje nakłady na bezpieczeństwo i obronę (...) Dziś rano usłyszeliście od prezydenta: jak zawsze w historii, zawsze możemy liczyć na siebie nawzajem" - powiedział premier.

Szef rządu w Londynie twierdził też, że Zachód musi "wygrać pokój na Ukrainie" i razem z Trumpem rozmawiają o "ciężkim, lecz sprawiedliwym" pokoju, który nie nagrodzi agresora i "powstrzyma Putina przed powrotem".

Mimo to, czwartkowe rozmowy nie sygnalizowały przełomu w sprawie ewentualnych gwarancji bezpieczeństwa. Pytany na początku spotkania Trump sugerował, że taką gwarancją byłaby sama obecność amerykańskich firm w Ukrainie i ich interes w wydobywaniu minerałów krytycznych na mocy porozumienia, które w piątek podpisze wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Trump porzucił przy tym dotychczasową krytykę prezydenta Ukrainy, mówił o nim w ciepłych słowach i żartując twierdził, że nie pamięta, by kiedykolwiek nazywał go dyktatorem. Ocenił, że porozumienie o minerałach będzie dobre i dla USA, i dla Ukrainy oraz że pozwoli Ameryce na odzyskanie, a przy tym będzie stanowił podstawę "bardziej trwałych" stosunków z Kijowem.

Trump i Starmer rozmawiali również m.in. o kwestiach handlowych, wyrażając chęć podpisania umowy handlowej między państwami. Amerykański prezydent sugerował jednak, że Wielka Brytania może nie uniknąć ceł, choć Starmer robił "świetną robotę" próbując go od tego odżegnać.

Brytyjski premier wręczył Donaldowi Trumpowi list od króla Karola z zaproszeniem do złożenia drugiej wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii, co "nigdy przedtem się nie wydarzyło". Trump przyjął to zaproszenie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Amnesty International: alarmujący regres w kwestii poszanowania praw człowieka w Ameryce Łacińskiej
8:58 - PAP
Niemcy: 80 lat temu wyzwolono obóz koncentracyjny Ravensbrueck
8:02 - PAP
Prezydent Zełenski wezwał do zwiększenia międzynarodowej presji na Moskwę
8:01 - PAP
USA: Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce 400 rakiet powietrze-powietrze za 1,3 mld dol.
6:51 - PAP
100 dni Trumpa: zemsta tematem przewodnim początku drugiej prezydentury Donalda Trumpa
6:46 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Pollster dla "SE": według 31 proc. badanych debatę prezydencką wygrał Rafał Trzaskowski
śro, 9:04 - PAP
BIEC: Wskaźnik Rynku Pracy rośnie; bezrobocie na poziomie 5 proc.
śro, 9:02 - PAP
Prezes EC Będzin Marcin Chodkowski złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji
śro, 8:43 - PAP
Instytut Finansów zostanie zlikwidowany z dniem 1 sierpnia 2025 roku
śro, 8:38 - PAP
DZIEŃ NA GPW: Środowa sesja może rozpocząć się neutralnie
śro, 8:37 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq