śro, 30 kwi 2025, 9:12 CEST, NY 3:12, Londyn 8:12, Tokio 16:12, WIG20 -0.11%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Sejm uchylił immunitet M. Romanowskiemu do kolejnych zarzutów ws. Funduszu Sprawiedliwości
PAP - Kraj
20 lut 2025, 21:52


20.02.2025, Warszawa (PAP) - Sejm uchylił w czwartek immunitet b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyraził zgodę na jego zatrzymanie i areszt. Kolejne uchylenie immunitetu posła PiS ma związek z przestawieniem przez prokuraturę nowych zarzutów w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Za uchyleniem immunitetu głosowało 238 posłów, przeciw było 195. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za wnioskiem opowiedziało się 153 posłów KO, 30 posłów Polski 2050-TD, 30 posłów PSL-TD, 19 posłów Lewicy, pięcioro posłów Razem oraz jeden poseł niezrzeszony. Przeciw było 178 posłów PiS, 13 posłów Konfederacji, trzech posłów Wolnych Republikanów oraz jeden poseł PSL (Zbigniew Sosnowski).

Wcześniej głosowano nad przyjęciem wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Romanowskiego za osiem poszczególnych czynów.

Wcześniej w czwartek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zadecydowała o zarekomendowaniu Sejmowi propozycji przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiemu i wyrażenia zgody na jego zatrzymanie i areszt.

Prokuratura chce postawić posłowi PiS, b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu kolejne osiem zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości związanych z wydawaniem pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.

Sejm już wcześniej - 12 lipca ub.r. (a 2 października ub.r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł PiS jest jednym z delegatów) - wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt. Wówczas chodziło o 11 zarzutów w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W przypadku nowych zarzutów konieczne jest kolejne uchylenie immunitetu przez Izbę.

Tym razem chodzi o osiem czynów, które m.in. są związane z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Romanowskiego jako ówczesnego pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także wiceministra sprawiedliwości.

Według prokuratury, Romanowski "działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, w tym z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, a także działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej" przekazywał projekty ofert do ustalonych urzędników jeszcze przed ich złożeniem w konkursie z Funduszu Sprawiedliwości.

"Mechanizm polegał na tym, że projekty tych ofert Marcin R. przekazywał do ustalonych w tym postępowaniu urzędników MS, którzy następnie poddawali te oferty swoistej kontroli, nanosili poprawki, a także nanosili komentarze jak należy przygotować tę ofertę, aby spełniała warunki formalne przewidziane zakresem, przedmiotem ogłoszonego konkursu. Te projekty, po naniesionych poprawkach były przekazywane z powrotem do autorów projektów i już sporządzone zgodnie z tym uwagami (były) składane w konkursie i oczywiście te podmioty wygrywały konkursy, uzyskiwały najwyższą liczbę punktów" - wyjaśniała rzeczniczka PG Anna Adamiak.

Dodawała, że "następnie Marcin R. podejmował decyzję o przyznaniu dotacji, a finalnie podpisywał umowę i dotacje były przekazywane". "To dotyczyło dwóch fundacji, a mianowicie Fundacji Instytutu Prawa Ustrojowego. Ta fundacja w ramach tego mechanizmu działania uzyskała dotację w wysokości około 2,7 mln zł" - mówiła.

W drugim przypadku chodzi o Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia z siedzibą w Szczecinie. Prokuratura wskazała, że Romanowski przyznał stowarzyszeniu środki, mając świadomość, że zostaną wykorzystane niezgodnie z celami dotacji. Prokuratura przekazywała, że zawarł on umowę, na mocy której stowarzyszenie uzyskało dotację w kwocie ponad 7,7 mln zł.

Od grudnia ub.r. Romanowski przebywa na Węgrzech, a władze tego państwa udzieliły mu na jego wniosek azylu politycznego. Wcześniej warszawski sąd okręgowy wydał wobec posła Europejski Nakaz Aresztowania. W lutym - komentując kolejny wniosek o uchylenie immunitetu, Romanowski pisał, że to kolejne hucpa i ustawka, "które z wymiarem sprawiedliwości nie mają nic wspólnego". (PAP)

mja/ mrr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Pollster dla "SE": według 31 proc. badanych debatę prezydencką wygrał Rafał Trzaskowski
9:04 - PAP
W majówkę na drogach więcej policyjnych patroli; wyjadą m.in. policjanci z grup SPEED
8:15 - PAP
Dyrektor CKE: matura przeprowadzona będzie na podstawie uszczuplonej podstawy programowej
6:45 - PAP
Szpitale uczczą minutą ciszy pamięć zamordowanego lekarza
6:45 - PAP
Bodnar: zatrzymany ws. zabójstwa lekarza to funkcjonariusz Służby Więziennej
6:12 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Obroty firm faktoringowych w I kwartale wyniosły 119,8 mld zł; wzrost o 8,3 proc. rdr - PZF
śro, 9:07 - PAP
BIEC: Wskaźnik Rynku Pracy rośnie; bezrobocie na poziomie 5 proc.
śro, 9:02 - PAP
Amnesty International: alarmujący regres w kwestii poszanowania praw człowieka w Ameryce Łacińskiej
śro, 8:58 - PAP
Prezes EC Będzin Marcin Chodkowski złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji
śro, 8:43 - PAP
Instytut Finansów zostanie zlikwidowany z dniem 1 sierpnia 2025 roku
śro, 8:38 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq