wto, 25 mar 2025, 15:56 CET, NY 10:56, Londyn 14:56, Tokio 23:56, WIG20 +0.88%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

18.02.2025, Warszawa (PAP) - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C), poseł PiS Henryk Kowalczyk (P) i przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (L) na konferencji prasowej w siedzibie partii w Warszawie, 18 bm. Politycy PiS zaapelowali, aby wpłacać pieniądze na kampanię wyborczą Karola Nawrockiego, kandydata w wyborach prezydenckich. (fot. Szymon Pulcyn)
Amerykański konserwatywny think tank: próby "zniszczenia PiS" przez rząd mogą odbić się na relacjach z USA
PAP - Świat
18 lut 2025, 21:40


18.02.2025, Waszyngton (PAP) - Dalsze próby koalicji w Polsce, by "zniszczyć PiS" zostaną dostrzeżone przez Waszyngton i może się to odbić na interesach Polski oraz relacjach z USA - przestrzegają autorzy raportu konserwatywnego think-tanku Hudson Institute. Oskarżają władze w Polsce o "przekroczenie czerwonej linii" w traktowaniu opozycji.

W opublikowanym we wtorek raporcie były dyplomata Matthew Boyse i ekspert Fundacji na rzecz Obrony Demoracji (FDD) Peter Doran bronią część zmian - w tym w wymiarze sprawiedliwości - wprowadzonych przez PiS oraz szeroko krytykują zmiany wprowadzone przez koalicję rządzącą po przejęciu władzy, wymieniając m.in. zmiany w mediach publicznych, sądownictwie, "czystki" w MSZ, a także ściganie i śledztwa polityków PiS przez wymiar sprawiedliwości.

Zaznaczają przy tym, że choć politycy rządu mają rację, twierdząc że stosunki z USA są silne niezależnie od tego, kto jest u władzy, to administracja Donalda Trumpa jest świadoma preferencji koalicji dla Demokratów, a także "wybitnych" stosunków prezydenta USA z prezydentem Andrzejem Dudą oraz dobrych relacji Prawa i Sprawiedliwości z Republikanami. Twierdzą też, że stosunki te są "ważnym atutem polskiej polityki zagranicznej i stosunków dwustronnych".

Dlatego - ostrzegają autorzy - kolejne kroki skierowane przeciwko opozycji mogą zaszkodzić zarówno polskim interesom, jak i relacjom ze Stanami Zjednoczonymi.

"Dalsze próby zniszczenia PiS-u przez rząd pod przywództwem KO zostaną zauważone, co może doprowadzić do utraty wpływów w Waszyngtonie, co zaszkodzi interesom narodowym i prestiżowi Polski, a także stosunkom dwustronnym" - argumentują Boyes i Doran.

Jak powiedział PAP Boyes, były zastępca asystenta sekretarza stanu USA ds. europejskich, który odpowiadał za relacje z Polską podczas dwóch ostatnich amerykańskich administracji, choć stosunki nowej administracji z Warszawą są dobre, to ludzie Trumpa wiedzą, że sympatie polityków rządzących leżą po drugiej stronie sporu politycznego w USA.

"Myślę też, że dla Polski dobrze jest mieć partię konserwatywną, która ma teraz dobre relacje z Białym Domem, ponieważ daje to Polsce głos, którego inaczej by nie miała" - powiedział.

Jak dodał, główną ideą raportu było rozpoczęcie debaty na temat różnych form demokracji i że ta preferowana przez UE nie jest jedyną - jego zdaniem - prawowitą formą.

"Podczas pierwszej administracji Trumpa, wielu publicystów, polityków i NGO chciało, żebyśmy pouczali rząd PiS o tym, jak Polska nie jest już demokracją, że demokracja się cofa (...) To nie był nasz instynkt, nie chcieliśmy tego robić, bo Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem i Polska była, jest i pozostanie demokracją" - powiedział były dyplomata. Stwierdził też, że z powodu tej krytyki poprzedniego rządu administracja Bidena chciała trzymać Polskę na dystans, co jego zdaniem było "głupią" polityką.

Dodał, że choć część krytyki pod adresem PiS była uzasadniona, to jego obawy wzbudziły też działania nowej koalicji rządzącej czy zapowiedzi "depisyzacji", które - jego zdaniem - sugerowały chęć marginalizacji opozycji. Ocenił, że dalsze podobne działania mogą zakłócić stosunki z Waszyngtonem.

Hudson Institute to konserwatywny, centroprawicowy think-tank, którego główna siedziba mieści się w Waszyngtonie. W jego skład wchodzi kilkoro członków poprzedniej administracji Trumpa, w tym były sekretarz stanu i dyrektor CIA Mike Pompeo, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego gen. H.R. McMaster i była ambasador przy ONZ Nikki Haley.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/ lm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Kalisz - Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego
15:53 - PAP
Śląskie - Metropolia wesprze skrócenie czasu jazdy tramwajów w Bytomiu
15:51 - PAP
Wiceminister Gzik: sektor obronności jest zasobny finansowo, to szansa dla naukowców
15:42 - PAP
Spomlek planuje nowe inwestycje dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu
15:42 - PAP
Śląskie - GZM pomoże miastom przy dokumentacji dot. efektywności energetycznej
15:37 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
W. Brytania: od 2 kwietnia Polacy mają obowiązek uzyskać autoryzację podróży
wto, 15:46 - PAP
MRPiPS: rząd przyjął projekt w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego
wto, 15:42 - PAP
Poznański sąd: Adam Z. uniewinniony od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman
wto, 15:38 - PAP
Rząd zgodził się na powołanie funduszu obronności - Pełczyńska-Nałęcz
wto, 15:37 - PAP
Rząd za podwyższeniem zasiłku pogrzebowego do 7 tys. zł od '26 - MRPiPS
wto, 15:37 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq