śro, 26 mar 2025, 5:59 CET, NY 0:59, Londyn 4:59, Tokio 13:59, ^SPX +0.16%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Invalda INVL Group zebrał 305 mln euro i stworzył największy fundusz PE w krajach bałtyckich
PAP - Biznes
17 lut 2025, 8:29


17.02.2025, Warszawa (PAP) - Invalda INVL Group zakończyła pierwsze zamknięcie swojego funduszu private equity, osiągając 305 mln euro i przekraczając docelowy pułap 250 mln euro - poinformował litewski fundusz w komunikacie prasowym. Fundusz zapowiada m.in. kolejne inwestycje w polskie spółki.

INVL Private Equity Fund II otrzymał wsparcie zarówno od obecnych, jak i nowych inwestorów. Należą do nich przedsiębiorcy z krajów bałtyckich, family office i inwestorzy instytucjonalni, tacy jak Europejski Fundusz Inwestycyjny, fundusze emerytalne zarządzane przez Luminor, SB Asset Management i IPAS INVL Asset Management.

Zbieranie funduszy będzie kontynuowane do osiągnięcia pułapu 400 mln euro.

W celu zapewnienia zgodności z INVL Private Equity Fund II, inwestorzy Invalda INVL i zespół zarządzający funduszem również zainwestowali 32,7 mln euro, co stanowi obecnie 11 proc. całkowitej wielkości funduszu.

"To historyczny kamień milowy dla krajów bałtyckich, ponieważ przedstawiliśmy największy kiedykolwiek zebrany w regionie fundusz. Będziemy kontynuować sprawdzoną strategię naszego poprzednika, INVL Baltic Sea Growth Fund i pozostaniemy w pełni zaangażowani w pracę ramię w ramię z zespołami zarządzającymi, aby napędzać transformacyjny wzrost i tworzyć długoterminową wartość dla spółek, naszych inwestorów, a także przyczyniać się do wzrostu gospodarki" - powiedziała Deimantė Korsakaitė, partnerka zarządzająca INVL Private Equity Fund II i INVL Baltic Sea Growth Fund.

Nowy fundusz będzie opierał się na strategii INVL Baltic Sea Growth Fund, wykorzystując atrakcyjne możliwości w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii i całej UE.

Strategia obejmuje tworzenie zdywersyfikowanego portfela 10-12 inwestycji, dostarczanie kapitału na późnym etapie rozwoju docelowym spółkom oraz realizację strategii wykupu czy kupuj i rozwijaj.

W Polsce INVL Baltic Sea Growth Fund zainwestował do tej pory w Metal-Plast, największą krajową firmę zajmującą się recyklingiem okien PVC, LuxVet, największą grupę opieki weterynaryjnej w Polsce oraz MBL, wiodącego europejskiego producenta sprzętu medycznego.

INVL Private Equity Fund II zamierza dalej aktywnie poszukiwać atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych w Polsce.

Wielkość inwestycji wynosi zazwyczaj od 10 mln EUR do 40 mln euro, z preferowanym kapitałem własnym w wysokości około 25-30 mln euro. Jednak fundusz przewiduje również większe transakcje wspólnie ze współinwestorami.

"Poprzednik INVL Baltic Sea Growth Fund, który zebrał 165 mln euro, zamknął 2024 rok z 25 proc. wewnętrzną stopą zwrotu netto (IRR), całkowitą wartością do wpłaconego kapitału (TVPI) przekraczającą 2x i po ogłoszeniu pierwszego uzgodnionego wyjścia ze spółki portfelowej InMedica, która ma stać się jedną z największych dotychczasowych inwestycji w usługi opieki zdrowotnej w krajach bałtyckich" - powiedziała Deimantė Korsakaitė.

INVL Private Equity Fund II skupia się na przedsiębiorstwach o dużym potencjale wzrostu i konkurowania w coraz bardziej konkurencyjnym globalnym środowisku, koncentrując się na możliwościach inwestycyjnych w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii i całej UE.

Fundusz jest zarządzany przez INVL Asset Management - firmę zarządzającą aktywami w krajach bałtyckich, który jest częścią Grupy Invalda INVL z ponad 30-letnim doświadczeniem.

Zarządzane lub nadzorowane przez Grupę aktywa wynoszą ponad 1,6 mld euro i obejmują inwestycje w private equity, grunty leśne i rolne, energię odnawialną, nieruchomości i zadłużenie prywatne. Działalność Grupy obejmuje również usługi family office na Litwie, Łotwie i w Estonii, zarządzanie funduszami emerytalnymi na Łotwie oraz inwestycje w globalne fundusze krajów trzecich. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Kanada - Polskie firmy branży lotniczej na targach w Montrealu
5:31 - PAP
Belgia - Wszystkie loty z lotniska i na lotnisko w Charleroi w przyszły poniedziałek odwołane z powodu strajku
wto, 25 mar - PAP
Śląskie - GZM znów tworzy grupy zakupowe energii elektrycznej i gazu
wto, 25 mar - PAP
GPW: skorygowany zysk netto Grupy w 2024 wyniósł 157,7 mln zł
wto, 25 mar - PAP
Skorygowany zysk netto grupy GPW w '24 wyniósł 157,7 mln zł, więcej o 2,1 proc.
wto, 25 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Wroński: procedura weryfikowania Szejny przez służby przeprowadzana standardowo
wto, 25 mar - PAP
Jak Unia Europejska chce zwiększyć niezależność w obszarze metali ziem rzadkich
wto, 25 mar - PAP
KPRP: Kolarski spotkał się z wiceszefem MSZ Chin; wśród tematów współpraca gospodarcza
wto, 25 mar - PAP
Leszczyna: w obecnej sytuacji musimy jeszcze bardziej wzmacniać bezpieczeństwo lekowe
wto, 25 mar - PAP
Rząd Danii przyspiesza wprowadzenie obowiązkowego poboru kobiet do wojska
wto, 25 mar - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq