pon, 24 mar 2025, 10:22 CET, NY 5:22, Londyn 9:22, Tokio 18:22, WIG20 +0.93%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

16.02.2025, Munich (PAP/EPA) - President of Finland Alexander Stubb speaks during the 61st Munich Security Conference (MSC) in Munich, Germany, 16 February 2025. High-level international decision-makers meet at the 61st Munich Security Conference in Munich from 14 to 16 February 2025 during their annual meeting to discuss global security issues. (fot. Ronald Wittek)
Prezydent Finlandii: teraz trzeba dozbrajać Ukrainę, by wywrzeć maksymalną presję na Rosję
PAP - Świat
16 lut 2025, 12:08


16.02.2025, Monachium (PAP) - Zanim rozpoczną się negocjacje pokojowe w sprawie Ukrainy i dojdzie do zawieszenia broni trzeba dozbroić ukraińską armię i nałożyć surowsze sankcję na Rosję, w tym zamrozić jej aktywa - powiedział w niedzielę prezydent Alexander Stubb na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Podczas trzeciego dnia konferencji w Monachium prezydent Finlandii wraz m.in. z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem oraz premierką Islandii Kristrun Frostadottir rozmawiają o sytuacji bezpieczeństwa w Europie w kontekście obchodzonej w tym roku 50. rocznicy podpisania w trakcie zimnej wojny Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) zorganizowanej w Helsinkach, na podstawie którego powołano w latach 90. ub. wieku Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

W 1975 roku w szczycie udział wzięli przedstawiciele 35 krajów. Obecna OBWE skupia 57 krajów. Z początkiem 2025 r. rozpoczęła się fińska prezydencja w organizacji. "Wierzę, że uda nam się ożywić ducha Helsinek" - oznajmił Stubb.

Fiński prezydent przyznał, że obecnie w sprawie Ukrainy ewentualną linię zawieszenia broni mogłaby monitorować ONZ lub OBWE, co - jak podkreślił - nie jest faktyczną "operacją pokojową", ale swoistą misją "obserwacyjną", podtrzymującą zawarte zawieszenie broni.

Zasugerował również, że Europa powinna wyznaczyć specjalnego przedstawiciela ds. Ukrainy i rozmów pokojowych. Jako przykład podał byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego (1994-2000).

Stubb, zanim objął na początku 2024 r. urząd prezydenta, kierował m.in. niezależną organizacją CMI - Crisis Management Initiative (Inicjatywa ds. Zarządzania Kryzysowego), powołaną przez Ahtisaariego (laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2008 r.), który wielokrotnie brał udział jako negocjator w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych i procesach rozjemczych m.in. na Bałkanach.

Słyszałem od wielu senatorów amerykańskich w tym tygodniu - powiedział Stubb - że "gdyby Rosja kiedykolwiek zaatakowała Ukrainę ponownie, wtedy członkostwo w NATO by się zmaterializowało". To doskonały pomysł, jako ostateczne zabezpieczenie i środek odstraszający, ale jeszcze nie jesteśmy na tym etapie - dodał.

Nie można negować tego, że Ukraina stanie się europejska. Proces akcesyjny do UE trwa i to jest już duża "strata" dla Putina - powiedział fiński prezydent.

Stubb przypomniał los Finlandii po II wojnie światowej, w wyniku której po agresji ZSRR straciła ok. 10 proc. swoich wschodnich terenów, zachowała niepodległość, stała się neutralna i miała ograniczenia co do możliwości prowadzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narzucone przez wschodnie mocarstwo ("finlandyzacja").

Ukraina musi zachować niepodległość, prawo do samostanowienia i terytorium - oświadczył Stubb, co spotkało się z dużym aplauzem publiczności.

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs w pełni zgodził się ze swoim przedmówcą. Zwrócił uwagę, że Europa, w obliczu tego, że stosunki z nową administracją USA stają się coraz bardziej "transakcyjne", musi zacząć działać. UE musi być bardziej nastawiona na wyniki, a nie na procesy. Ważną kwestią jest to, kto mógłby reprezentować Europę w negocjacjach - dodał.

Szefowa rządu Islandii Kristrun Frostadottir podkreśliła, że z negocjacji nie można wykluczyć ani Ukrainy, ani Europy. Zapytana z kolei podczas panelu z lekkim żartem o hipotetyczne zakusy USA na Islandię (w nawiązaniu do oświadczeń Donalda Trumpa o możliwym przejęciu Grenlandii), odparła: "nie jesteśmy naiwni, ale zależy nam na pokoju w Arktyce". "Jesteśmy w NATO, ale nie w UE, co nie jest dla nas celem" - dodała. (PAP)

pmo/ sp/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
UOKiK sprawdza praktyki dotyczące ubezpieczeń "od wszystkich ryzyk"
10:12 - PAP
Kontrakty i umowy spółek - przegląd tygodniowy
10:10 - PAP
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym spadła o 0,5 proc. rdr - GUS
10:09 - PAP
GUS: Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych spadł o 24% r/r w 2024 r.
10:07 - ISBnews
DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy zwyżkują, WIG20 rośnie 0,81 proc.
10:04 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży detalicznej wyniósł w lutym 9,0 proc. - GUS
pon, 10:02 - PAP
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w lutym rdr wzrosły o 7,2 proc. - GUS
pon, 10:00 - PAP
8-9 kwietnia odbędzie się XIII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG
pon, 10:00 - PAP
Ukraina: systemy internetowe państwowych kolei celem cyberataku na dużą skalę
pon, 9:52 - PAP
Highlander Enterprise przejęło markę kosmetyczną
pon, 9:51 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq