wto, 25 mar 2025, 16:54 CET, NY 11:54, Londyn 15:54, Tokio 0:54, WIG20 +0.98%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Badanie: polskie firmy coraz bardziej zwracają uwagę na zagrożenia związane z AI
PAP - Biznes
16 lut 2025, 8:00


16.02.2025, Warszawa (PAP) - W 2024 r. 94 proc. firm analizowało aspekty związane z cyberbezpieczeństwem wprowadzając narzędzia sztucznej inteligencji, co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2023 r. - wynika z badania firmy EY. 75 proc. firm wdrażało szczególne zasady i procedury związane z systemami AI - dodano.

Jak wynika z badania EY "Jak polskie firmy wdrażają AI", w 2024 r. o 2 proc. rdr. wzrosła liczba firm, które analizowały aspekty związane z cyberbezpieczeństwem wprowadzając narzędzia sztucznej inteligencji (z 92 do 94 proc.). Szczególne zasady i procedury dotyczące używania systemów AI wprowadziło w ub.r. 75 proc. ankietowanych organizacji, co oznacza wzrost o 9 pkt proc. w porównaniu do 2023 roku - dodano. O 10 pkt proc. (z 40 proc. do 50 proc.) urósł odsetek przedsiębiorstw, które wdrożyły politykę korzystania zarówno z wewnętrznych jak i ogólnodostępnych systemów AI.

"W przypadku sztucznej inteligencji firmy nie mają innej drogi niż zwiększać rolę cyberbezpieczeństwa. Z jednej strony cyfrowi przestępcy już powszechnie korzystają z tej technologii, która znacząco zwiększa ich możliwości. Z drugiej zaś implementacja AI wymusza na organizacjach wgranie do systemów znaczących ilości danych, które muszą być odpowiednio chronione. Cieszy, że przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz większą świadomość rosnącej roli wprowadzania odpowiednich zabezpieczeń. Martwi, że ograniczona wielkość inwestycji często wymusza pójście na kompromisy, których hakerzy nie uznają" - skomentował w komunikacie prasowym Piotr Ciepiela, partner EY, lider obszaru cyberbezpieczeństwa w regionie EMEIA.

Badanie wykazało, że polskie firmy coraz częściej weryfikują konkretne zagrożenia związane z implementacją systemów AI. W 2024 r. 36 proc. ankietowanych przedsiębiorstw w ramach procesu wdrożeniowego AI identyfikowało ryzyka specyficzne dla ich organizacji i starało się im przeciwdziałać, co stanowi wzrost o 5 pkt proc. rdr. - wskazano. Równocześnie z 27 proc. do 21 proc. rdr. spadł odsetek firm, które swoje działania opierały na typowych, rynkowych zagrożeniach. 11 proc. organizacji zarządzało ryzykiem przy wdrożeniu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji tak samo jak przy implementacji innych systemów IT - dodano. Natomiast z 3 do 2 proc. spadł odsetek firm, które nie zastanawiały się nad ryzkiem.

Jak wskazano w badaniu, w obszarze finansowym 34 proc. ankietowanych firm wskazało cyberbezpieczeństwo jako obszar, w który zainwestowało w ramach procesu wdrażania sztucznej inteligencji. Firmy inwestowały też w integrację systemów AI (45 proc.), zakup gotowych rozwiązań (44 proc.) oraz w budowanie własnych rozwiązań AI (34 proc.).

"Niezwykle niepokojący w kontekście prewencji przed wirtualnymi zagrożeniami jest niski wynik w obszarze szkoleń i edukacji, które zostały wskazane przez 13 proc. ankietowanych firm" - oceniali autorzy badania. Jak dodali, sztuczna inteligencja stwarza przed hakerami możliwość tworzenia precyzyjnie targetowanych maili lub materiałów doskonale imitujących czyjś głos, czy wizerunek. Firmy, w których pracownicy mają niską świadomość tego rodzaju ryzyk są mocniej narażone na potencjalne wirtualne ataki - podkreślono.

"Implementując narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji przedsiębiorstwa skupiają się na aspektach technologicznych. W ślad za nim musi jednak pójść budowanie świadomości wśród pracowników oraz organizacja szkoleń na poziomie ogólnofirmowych. Nawet najbardziej zaawansowana technologia będzie niewystarczająca, jeśli zatrudnione osoby nie zdobędą wiedzy jak chronić siebie i firmę przez nowymi zagrożeniami wynikającymi z rozwoju AI" - przestrzegł w komunikacie Patryk Gęborys, partner EY Polska z zespołu bezpieczeństwa informacji i technologii.

Druga edycja badania "Jak polskie firmy wdrażają AI" została opracowana na zlecenie EY Polska przez Cube Research w ostatnim kwartale 2024 roku na próbie 501 dużych i średnich przedsiębiorstw, działających w branżach produkcyjnej, usługowej i handlowej.

EY świadczy usługi audytorskie, doradztwa podatkowego, biznesowego, strategicznego i transakcyjnego. (PAP)

mbl/ mick/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Alior Bank wprowadzi do oferty cyfrową hipotekę w ramach strategii na lata 2025-2027
16:51 - ISBnews
Wirtualna Polska zauważa wzrost udziału w przychodach narzędzi do reklamy
16:36 - PAP
DZIEŃ NA GPW: Indeksy na 1-proc. plusach, ale dynamika wzrostów wyczerpuje się
16:35 - PAP
PKP Cargo: zarząd zdecydował o zawarciu nowych umów z Grupą Azoty o wartości 233,45 mln zł netto
16:33 - PAP
Rząd zgodził się na powołanie funduszu obronności
16:28 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Kraków - Zapadł wyrok w procesie znanego biznesmena Zbigniewa S.
wto, 16:27 - PAP
Inspekcja Weterynaryjna kontroluje gospodarstwa, które sprowadziły zwierzęta ze Słowacji
wto, 16:16 - PAP
Airbus: nowe silniki i materiały, składane skrzydła w samolotach przyszłości
wto, 16:15 - PAP
PKP Cargo podjął decyzję o zawarciu umów z Grupą Azoty za max. ok. 233,45 mln zł netto
wto, 16:11 - PAP
Minister Cyfryzacji powołał Zespół ds. Rozwoju Telekomunikacji
wto, 16:10 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq