nie, 16 mar 2025, 7:18 CET, NY 2:18, Londyn 6:18, Tokio 15:18, ^SPX +2.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
PIE: rozwój sektora półprzewodników wymaga dużych nakładów kapitałowych
PAP - Biznes
15 lut 2025, 9:00


15.02.2025, Warszawa (PAP) - Polski sektor półprzewodników, to na razie poniżej 1 proc. PKB; jego rozwój wymaga dużych nakładów kapitałowych - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Podkreślono jednak, że nasz kraj ma potencjał, by go rozwinąć, ma bowiem specjalistów m.in. od projektowania układów scalonych.

Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym przypomniał, że 6 lutego 2025 r. do konsultacji społecznych skierowano przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji tzw. strategię półprzewodnikową. Potrwają one do 4 marca.

"Mimo że Polska nie odgrywa obecnie kluczowej roli w branży półprzewodników (obecnie sektor generuje poniżej 1 proc. PKB), nasz kraj ma znaczący potencjał. Wyróżniamy się specjalizacją w takich obszarach, jak projektowanie układów scalonych, zaawansowane detektory oraz systemy pomiarowe i fotonika" - uważają eksperci Instytutu.

PIE przekazał, że strategia dla systemu półprzewodników ujmuje siedem kluczowych filarów: infrastrukturę; impuls państwa; współpracę regionalną i międzynarodową; inwestycje i finansowanie; talenty i edukację; energię i wodę; chemikalia i surowce.

Według ekspertów PIE impuls państwa ma polegać "na aktywnym działaniu w roli katalizatora innowacji", stwarzając zapotrzebowanie na nowe rozwiązania technologiczne. Dodali, że w zakresie współpracy międzynarodowej strategia odnosi się do możliwości wykorzystania połączonych potencjałów sąsiadujących regionów Polski, Czech oraz Niemiec (Saksonii) jako punkt wyjścia do stworzenia mikroregionu technologicznego.

Eksperci podkreślili, że rozwój sektora półprzewodników wymaga dużych nakładów kapitałowych oraz efektywnego wykorzystania źródeł finansowania. Wskazali, że głównym narzędziem wsparcia publicznego są Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych z budżetem 1,5 mld euro na lata 2024-2026.

Zwrócili ponadto uwagę, że w sektorze inwestycji prywatnych Polska stawia sobie za cel pozyskanie minimum trzech dużych inwestorów z sektora półprzewodników w najbliższej dekadzie.

W opinii PIE, polski projekt strategii dla sektora półprzewodników wpisuje się w nurt obecnej polityki UE nakierowanej na wzmacnianie innowacyjności i konkurencyjności gospodarek państw członkowskich, przy uwzględnieniu szybko zmieniającej się gospodarki światowej.

Instytut wskazał, że w swoistym wyścigu o pierwszeństwo w innowacjach technologicznych oraz rozwoju gospodarki cyfrowej, rywalizacja toczy się na wielu rynkach geograficznych, a inwestycje w nowe technologie wymagają coraz większych nakładów finansowych. Jako przykład współpracy o charakterze globalnym może być ogłoszona w lutym br. inwestycja Zjednoczonych Emiratów Arabskich w budowę największego data center we Francji. Przedstawiciele ZEA deklarują, że są gotowi do zainwestowania do 50 mld euro w ten projekt.

Eksperci PIE pozytywnie ocenili deklarację zawartą w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji odnoszącą się do rozwijania relacji z globalnymi liderami mając na uwadze wspomniane inwestycje francusko-arabskie czy projekt Stargate ogłoszony przez prezydenta USA Donalda Trumpa obejmujący budowę centrów danych oraz infrastruktury obliczeniowej. "Kluczem jest równowaga między budowaniem własnych zdolności, a otwartością na współpracę zarówno z partnerami z UE, jak i graczami spoza UE, przy uwzględnieniu rosnącego znaczenia bezpieczeństwa ekonomicznego i technologicznego" - stwierdzili. (PAP)

ab/ mick/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Zmiany w komunikacji koło dworca Łódź Fabryczna; nie tylko w związku z budową tunelu
sob, 15 mar - PAP
Kujawsko-pomorskie - Powstanie nowy wiadukt na DK91 nad linią kolejową w Raciążku
sob, 15 mar - PAP
Śląskie - Hołownia: prezydent powinien opowiadać się za prawami konsumentów
sob, 15 mar - PAP
Gdańsk - Tramwaje wracają na ul. 3-go Maja po zapadnięciu się ulicy w centrum miasta
sob, 15 mar - PAP
Iceye umieśił na orbicie 4 nowe satelity w ramach misji SpaceX
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Zmarła wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego Barbara Skrzypek
sob, 15 mar - PAP
Serbia: ponad 100 tys. osób na antyrządowym proteście w Belgradzie; odnotowano incydenty
sob, 15 mar - PAP
Trump: rozpoczynamy dużą ofensywę przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti
sob, 15 mar - PAP
Trump ograniczył rolę gen. Kellogga tylko do kontaktów z Ukrainą
sob, 15 mar - PAP
Korea Płd.: na ulicach Seulu dziesiątki tysięcy zwolenników i przeciwników prezydenta Juna
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq