pią, 21 mar 2025, 17:39 CET, NY 12:39, Londyn 16:39, Tokio 1:39, ^SPX -0.37%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

14.02.2025, Warszawa (PAP) - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przemawia przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie, 14 bm. Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej oraz 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Wydarzenie jest organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. (fot. Paweł Supernak)
Lech Parell w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej: AK jest symbolem wartości, które wciąż są istotne
PAP - Kraj
14 lut 2025, 15:21


14.02.2025, Warszawa (PAP) - Armia Krajowa jest symbolem wartości, które wciąż są istotne, a więc poświęcenia dla drugiego człowieka, osobistej odwagi, pracy i ofiary dla ojczyzny - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

W piątek przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK. Uczestniczyli w nich kombatanci z rodzinami, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska oraz służb mundurowych.

"Armia Krajowa jest symbolem wartości, które wciąż są istotne, a więc poświęcenia dla drugiego człowieka, osobistej odwagi, pracy i ofiary dla ojczyzny. (…) To są też wartości, które przyświecały pokoleniom działaczy opozycji antykomunistycznej już długo po wojnie" - powiedział szef UdSKiOR.

Wskazał, że "Armia Krajowa, to przede wszystkim ludzkie życiorysy, to pełen przekrój polskiego społeczeństwa, szeregowi żołnierze z miast, miasteczek i wsi; to harcerze; to ludzie mniej czy bardziej wykształceni, reprezentujący wszystkie klasy społeczne, to dowódcy i oficerowie".

Zwrócił uwagę także na wielką rolę kobiet "zaangażowanych w ramach Wojskowej Służby Kobiet". "Było ich kilkadziesiąt tysięcy. Ryzykowały swe życie na równi z mężczyznami pełniąc role sanitariuszek, łączniczek, kancelistek, ale także niejednokrotnie walcząc z bronią w ręku" - przypomniał.

Podziękował premierowi, parlamentarzystom i prezydentowi za wspólne działania na rzecz ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. "Możemy więc się jednoczyć w ważnych sprawach, możemy działać ramię w ramię, bez względu na podziały polityczne. (…) Armia Krajowa skupiała ludzi o różnych poglądach, którzy potrafili współpracować ze sobą dla wyższego celu. Wyzwaniem dla nas dzisiaj jest budowanie wspólnoty ponad podziałami; wspólnoty tu i teraz bez czekania na dramatyczne wydarzenia" - oznajmił.

Natomiast marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "dwie litery +AK+, dla Polaków brzmią niczym słowa hymnu narodowego +Jeszcze Polska nie zginęła+, pozostają symbolem polskiego oporu podczas II wojny Światowej.

"Przy takich okazjach jak dziś zadajemy sobie pytanie, dlaczego AK jest tak ważna dla naszej narodowej pamięci. Przecież istniała zaledwie kilka lat. Ale powody są co najmniej dwa. Armia Krajowa nie była zwykłą armią. Była armią, częścią sił zbrojnych Państwa Podziemnego, była fenomenem w okupowanej Europie. (…) Ale Armia Krajowa była armią obywatelską (…) osobistego poczucia odpowiedzialności za Polskę każdego dnia" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że "Armia Krajowa była też symbolem jedności". Wskazała, że "pokolenie Kolumbów wychowane w drugiej Rzeczpospolitej potrafiło stanąć ponad podziałami i bronić polskiej wolności i niepodległości".

Oceniła, że "legenda Armii Krajowej wciąż trwa, jako fundament Polski obywatelskiej". "Troska o Rzeczpospolitą jest naszą powinnością, także wobec pamięci o żołnierzach Armii Krajowej" - oznajmiła.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. W piśmie podkreślił, że o "bezpieczeństwie Rzeczpospolitej mamy mówić jednym głosem". "Taki testament zostawili nam żołnierze AK" - oznajmił. Zaznaczył, że bez solidarności i patriotyzmu nie będzie suwerennej i bezpiecznej Polski.

Janusz Komorowski prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wskazał, że żołnierze AK byli "częścią narodu zjednoczonego w walce, solidarnego we współżyciu" i "reprezentowali najpiękniejsze cechy i wartości Polaków".

Podziękował władzom RP, że "powstał akt sprawiedliwości dziejowej, symboliczne upamiętnienie kilkuset tysięcy żołnierzy zbrojnej Polski (…) jakim jest ustawa wprowadzająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej".

"Żołnierze AK byli ufni i głęboko wierzyli, że ich działalność dla dumnej Polski przyniesie jej upragnioną niepodległość" - zaznaczył.

Od tego roku, 14 lutego to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia br.

Inicjatorem jej powstania był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

14 lutego 1942 r. premier RP gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny - jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania powszechnego, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. (PAP)

wnk/ dki/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Spółka celowa PHN otrzymała zwrot środków dot. odliczenia podatku naliczonego VAT w wys. 215,9 mln zł
17:35 - PAP
PZU: Szanse na wzrost cen energii dla gospodarstw domowych w końcu br. są bardzo małe
17:33 - ISBnews
Indeks WIG20 spadł o 1,02% na zamknięciu w piątek
17:31 - ISBnews
PZU: Wzrost PKB może przyspieszyć do 3,8% w 2025 r.
17:27 - ISBnews
GDDKiA wycofała wnioski o uzyskanie decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy
17:26 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
MRiRW zadecydowało o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji
pią, 17:25 - PAP
DataWalk szacuje stratę EBITDA w '24 na 49,05 mln zł
pią, 17:23 - PAP
MI: do powiatu włocławskiego trafi 26 autobusów, których zakup finansowany będzie z KPO
pią, 17:18 - PAP
Duda: relacje w regionie i więzi transatlantyckie ważne dla stabilności Polski i Węgier
pią, 17:15 - PAP
Lubelskie - 72 mln zł na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową
pią, 17:08 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq