nie, 23 mar 2025, 12:32 CET, NY 7:32, Londyn 11:32, Tokio 20:32, ^SPX +0.08%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Kandydaci na szefa KBW zgodni co do roli Biura ws. cyberbezpieczeństwa procesu wyborczego
PAP - Kraj
11 lut 2025, 21:10


12.02.2025, Warszawa (PAP) - Kandydaci na szefa KBW: Grzegorz Lewocki, Witold Niemkowicz i Rafał Tkacz, którzy we wtorek wzięli udział w publicznym wysłuchaniu w Senacie, zgodnie przekonywali do konieczności utrzymania cyberbezpieczeństwa procesu wyborczego; ocenili też, że KBW nie potrzebuje wprowadzania radykalnych zmian.

Kadencja szefa Krajowego Biura Wyborczego, który kieruje pracami administracji wyborczej, odpowiada za warunki organizacyjne, finansowe i techniczne wyborów czy referendów, trwa siedem lat. Kadencja obecnej szefowej KBW Magdaleny Pietrzak kończy się 3 marca.

Kandydaci byli wysłuchiwani w kolejności alfabetycznej i przedstawiali m.in. motywację do kandydowania na stanowisko szefa KBW, także wizję działalności Biura, w tym w obszarze współpracy z PKW oraz funkcjonowania systemów informatycznych. Następnie byli pytani przez parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i internautów m.in. o stosowanie przepisów kodeksu wyborczego, w tym np. o kwestię uznania statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, cyfryzację procesu wyborczego, kontrolę finansowania kampanii wyborczych i partii politycznych czy edukację wyborczą.

Wysłuchanie odbyło się w obecności m.in. szefowej Kancelarii Senatu Ewy Polkowskiej i szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Paprockiej, które - obok szefa Kancelarii Sejmu (reprezentowanego przez dyrektora generalnego kierującego gabinetem marszałka Sejmu Stanisława Zakroczymskiego) - opiniują kandydatów. Ostateczną decyzję co do wyboru jednego z kandydatów podejmie Państwowa Komisja Wyborcza.

Lewocki, który posiada ponad 20-letnie doświadczenie związane z prawem wyborczym, misjami obserwacyjnymi wyborów oraz administracją wyborczą, podkreślił podczas swojej prezentacji, że zamierza wprowadzić KBW na taki poziom, by wobec wyborów w Polsce nie było zastrzeżeń.

"Chciałbym w sposób profesjonalny (...) wprowadzić KBW na taki szczebel, żebyśmy więcej nie musieli słuchać ani czytać w raportach - czy to OBWE, Komisji Weneckiej, czy innych organizacji międzynarodowych, które do nas przyjeżdżają i monitorują nasze polskie wybory - o wielu rekomendacjach, które są w poszczególnych raportach, i które wskazują na (potrzebę wprowadzania - PAP) szeregu zmian zarówno legislacyjnych, jak i organizacyjnych" - powiedział Lewocki.

Jak zauważył, Krajowe Biuro Wyborcze ma ugruntowaną pozycję i od lat funkcjonuje znakomicie. "Jako ewentualny przyszły szef tego biura nie widzę tam jakichś wielkich zmian kadrowych. Nie zamierzałbym wprowadzać żadnych rewolucji" - zadeklarował.

Z informacji MSWiA wynika, że Lewocki uczestniczył w ponad 42 misjach obserwacyjnych wyborów dla Unii Europejskiej, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Europejskiej Sieci Organizacji Monitorującej Wybory (ENEMO). Ponadto w latach 2018-2020 w ramach misji OBWE w Kosowie pełnił funkcję szefa Zespołu do Spraw Wyborów. Od 2020 r. jest głównym ekspertem do spraw monitorowania administracji sądowej w ramach Misji UE do Spraw Praworządności (EULEX KOSOVO).

Kolejny kandydat Witold Niemkowicz, który jest wieloletnim pracownikiem delegatury KBW w Słupsku, a od 2012 r. jest jej dyrektorem, ocenił, że Biuro powinno rozwijać narzędzia informatyczne, które pozwalają usprawnić proces wyborczy, a także działalność delegatur Biura. "W procesie wyborczym mamy rejestrację komitetów kandydatów, które są podparte listami podpisów. Ten proces jest długotrwały i wprowadzenie rozwiązania elektronicznego ułatwiłoby to zadanie, tak jak dla KBW, tak i dla komitetów" - podkreślił.

Zdaniem Niemkowicza, problemem jest finansowanie kampanii wyborczych i dostęp do sprawozdań finansowych z kampanii. W jego ocenie, należy ułatwić komitetom prowadzenie kampanii i zapewnić dostępność do ich sprawozdań w internecie.

"Powinno być narzędzie, które pozwoli obserwować proces wyborczy komitetów przez wgląd w kampanię wyborczą i kontrolować na bieżąco tą działalność w trakcie kampanii. Na tę chwilę nie ma takiego narzędzia, które pozwoliłoby ułatwić i obserwować proces wyborczy i kampanię wyborczą. Widzimy tylko dostęp do procesu w mediach i w social mediach" - tłumaczył Niemkowicz, który - według MSWiA - zajmuje się zadaniami z zakresu organizacyjno-technicznego i prawnego przygotowania wyborów i referendów.

Trzeci w kolejności wystąpień kandydat Rafał Tkacz, który od 2006 r. jest dyrektorem delegatury KBW w Opolu, wskazał trzy obszary, które są istotne dla niego jako ewentualnego przyszłego szefa KBW. To współpraca z PKW, wsparcie delegatur KBW oraz rozwój i bezpieczeństwo systemów informatycznych obsługujących procesy wyborcze.

Odnosząc się do systemu Wsparcia Organów Wyborczych (WOW), którego głównym zadaniem jest m.in. ustalenie wyników głosowania, konieczne jest zapewnienie mu w tym zakresie pełnego bezpieczeństwa, w tym dzięki stałej kontroli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Wyniki wyborów przesyłanych w systemie informatycznym w Polsce muszą być dostępne możliwie najszybciej, ale przede wszystkim muszą być bezpieczne, wiarygodne i niepodważalne. To będzie mój cel" - zapewnił.

W przypadku systemu Centralnego Rejestru Wyborców - jak przekonywał - najważniejsze jest, by "wyborcy otrzymywali maksymalnie dużo oraz w pełni wiarygodne informacje poprzez aplikację m-Obywatel w całości powiązaną z Centralnym Rejestrem Wyborców".

Tkacz podkreślił też, że jest wielkim zwolennikiem wzmocnienia roli delegatur KBW oraz "szerokiego, edukacyjnego wyjścia na zewnątrz". "Delegatury Krajowego Biura Wyborczego to nie mogą być miejsca zamknięte, skupione tylko i wyłącznie na pracy administracyjnej. To muszą być miejsca, gdzie każdy otrzyma pełną, przejrzystą informację" - mówił. Również on wskazał, że w KBW nie ma potrzeby robić rewolucji, ponieważ jest - jak mówił - znakomicie zarządzana.

Według MSWiA Tkacz przed objęciem funkcji szefa opolskiej delegatury, jako jej pracownik, brał udział w organizacji i nadzorze nad wyborami i referendami w województwie opolskim, m.in. w referendum akcesyjnym do UE w 2003 r., w wyborach do PE w 2004 r., w wyborach prezydenckich i wyborach parlamentarnych w 2005 r.

Według obowiązujących regulacji, szefa Krajowego Biura Wyborczego powołuje Państwowa Komisja Wyborcza, którego wybiera spośród kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zasady wyboru szefa KBW zostały określone w kodeksie wyborczym. Na ich podstawie minister właściwy do spraw wewnętrznych przedstawia trzy osoby do wyboru przez Państwową Komisję Wyborczą. Wcześniej minister uzyskuje w tej sprawie opinie szefów kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta RP. (PAP)

nno/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Beskidy - Ruszają wiosenne przeglądy kolei linowych w górach
9:56 - PAP
Sezon flisacki na Dunajcu rusza 1 kwietnia; są obawy o poziom wody
9:13 - PAP
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie
9:05 - PAP
Małopolskie - Rusza program dla gmin "Małopolska deszczówka"
8:55 - PAP
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
8:05 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Papież pozdrowił i pobłogosławił wiernych z balkonu Polikliniki Gemelli
nie, 12:22 - PAP
Aresztowany burmistrz Stambułu: stoję z podniesioną głową i się nie poddam
nie, 12:12 - PAP
Iran: negocjacje z USA niemożliwe, chyba że "pewne rzeczy się zmienią"
nie, 12:11 - PAP
Szef MSW Turcji: minionej nocy zatrzymano ponad 300 osób; w policjantów rzucono kwasem
nie, 11:07 - PAP
Bloomberg: USA chcą, by do rozejmu w Ukrainie doszło przed 20 kwietnia
nie, 11:00 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq