czw, 20 mar 2025, 16:22 CET, NY 11:22, Londyn 15:22, Tokio 0:22, WIG20 -1.11%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
SEG chce priorytetu dla implementacji CSRD i odłożenia innych zmian w raportowaniu emitentów
PAP - Biznes
10 lut 2025, 16:17


10.02.2025, Warszawa (PAP) - Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych postuluje priorytetowe wdrożenie zapisów dyrektywy CSRD (zrównoważone raportowanie) i odłożenia innych propozycji zmian w obowiązkach informacyjnych emitentów, ze względu na zaawansowane prace w spółkach nad raportami rocznymi - podał SEG w uwagach do projektu rozporządzenia.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

SEG podzielił zmiany w projektowanym rozporządzeniu na 5 grup:

1. zmiany przepisów ogólnych, 2. zmiany przepisów dot. informacji bieżących, 3. zmiany przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD), 4. zmiany przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy ws. poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych (dyrektywa WoB), 5. inne zmiany przepisów dot. raportów okresowych.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, iż co do zasady dalsze prace dotyczące przedmiotowego projektu powinny toczyć się jedynie w zakresie grup 1 i 3. Zmiany rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 powinny zostać w ocenie SEG w dalszych pracach zaprzestane, a w zakresie grup 2 i 4 pominięte, jeżeli ich procedowanie miałoby opóźnić wydanie rozporządzenia.

"(...) Stowarzyszenie wskazuje, iż przepisy projektowanego rozporządzenia dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy CSRD powinny niezwłocznie wejść w życie. Obecnie trwają bowiem prace nad przygotowaniem raportów rocznych emitentów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wobec braku przepisów umożliwiających realizację obowiązków przewidzianych w przepisach krajowych implementujących dyrektywę CSRD, emitenci ci stoją przed dylematem, czy opóźniać publikację tych raportów czy też je publikować mimo braku stosownych przepisów wykonawczych. Wprawdzie termin publikacji raportów rocznych mija z końcem kwietnia, ale część spółek (...) zadeklarowała termin publikacji na luty czy też marzec 2025 r." - napisano.

W ocenie SEG zmiany rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 powinny zostać pominięte w ramach przedmiotowego projektu, ponieważ dalsze procedowanie tych zmian z jednej strony opóźnia wejście w życie przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy CSRD,a z drugiej strony budzi niepewność co do finalnych wymogów tworzonych właśnie raportów rocznych.

"Zmiany rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 wprowadzają bowiem nowe obowiązki ujawnień, które w znacznej części będą obciążające dla emitentów, jak też nie ma jasności co do sposobu ich stosowania. A wszystko to dzieje się w sytuacji, w której jak już wspomniano, trwają prace nad przygotowaniem raportów okresowych przez emitentów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym" - dodano.

"Dalsze procedowanie przedmiotowego projektu w zakresie grupy 5 bardzo negatywnie wpływałoby na proces przygotowywania tych raportów oraz podważałoby zaufanie przedsiębiorców co do stabilności prawa regulującego ich działalność, która to stabilność powinna być jednym z celów funkcjonowania administracji państwowej. I na koniec należy wskazać, iż zmiana rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 nie jest wymagana żadnymi przepisami ani prawa krajowego ani unijnego" - dodano.

W zakresie grup 2 i 4 Stowarzyszenie postuluje ich pominięcie, jeżeli dalsze ich procedowanie miałoby opóźnić wydanie projektowanego rozporządzenia.

"Zmiany przepisów dot. informacji bieżących nie są wymagane żadnymi przepisami prawa krajowego ani unijnego, a przepisy prawa krajowego implementujące dyrektywę WoB są jeszcze przedmiotem prac legislacyjnych" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Polska za uznaniem przez Filipiny m.in. zasady regionalizacji w związku ASF
16:21 - PAP
Sąd odrzucił apelację KRRiT w sprawie przeciwko Radiu ZET
16:17 - PAP
Stały komitet RM zgodził się na powołanie funduszu obronności - Szyszko, MFiPR
16:09 - PAP
Tusk o głosowaniu nad uchwałą ws. bezpieczeństwa RP: mieli do wyboru poparcie uchwały albo hańbę; wybrali hańbę
16:06 - PAP
Hiszpania - Ryanair pozwał agresywnego pasażera, który opóźnił odlot samolotu
16:04 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Źródło o wojnie Rosji z Ukrainą: na szczycie UE przekonanie, że nie toczą się prawdziwe negocjacje
czw, 16:02 - PAP
Lubelskie - 9 mln zł na modernizację placów zabaw przy żłobkach
czw, 16:00 - PAP
Konin otrzyma ponad 38,8 mln zł dofinansowania do remontu mostu w ciągu DK92
czw, 16:00 - PAP
DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy idą w dół po ok. 1 proc.; Dino wśród najsłabszych w WIG20
czw, 15:43 - PAP
Biedronka chce poprawić dynamikę sprzedaży LFL w tym roku
czw, 15:37 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq