nie, 16 mar 2025, 7:09 CET, NY 2:09, Londyn 6:09, Tokio 15:09, ^SPX +2.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Ukazała się książka o losie dziecka deportowanego z powstańczej Warszawy do Auschwitz
PAP - Biznes
10 lut 2025, 14:21


10.02.2025, Oświęcim (PAP) - Wspomnienia Andrzeja Ociepki, w których opisał doświadczenia z dzieciństwa w przedwojennej Warszawie, a potem z czasów okupacji, powstania w stolicy oraz uwięzienia w obozach Auschwitz i Mauthausen, ukazały się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz - podała placówka.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że autor nowej książki - "Przerwane dzieciństwo", Andrzej Ociepko, był jednym z ponad 1,4 tys. małoletnich więźniów deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego. Opisał swoje doświadczenia od czasów przedwojennych przez okres powstania po uwięzienie w obozach Auschwitz i Mauthausen.

Zdaniem dr Wandy Witek-Malickiej z centrum badań w Muzeum Auschwitz, która napisała wstęp do książki, choć doświadczenie autora można uznać do pewnego stopnia za typowe dla dzieci deportowanych do obozu z powstańczej Warszawy, to zapis wspomnień jest nieszablonowy.

"Ich dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do większości wydanych wspomnień obozowych, te ukazują perspektywę czasowo znacznie szerszą niż sam okres uwięzienia. Autor sięga pamięcią daleko do czasów przedwojennych, tworząc obraz widzianej oczami dziecka Warszawy. (…) Ukazuje, jak w życie rodziny raptownie wkracza wojna, niosąca ze sobą strach, zubożenie, konieczność zmiany codziennego funkcjonowania i rezygnacji ze starych przyzwyczajeń" - wskazała.

Witek-Malicka podkreśliła, że Ociepko konstruuje narrację, w której prowadzi czytelnika przez kolejne wojenne nieszczęścia, aż do ostatecznej tragedii, jaką jest uwięzienie w obozie koncentracyjnym. "Jednak wbrew temu, czego można by się spodziewać, biorąc pod uwagę tematykę, tekst w żadnej mierze nie epatuje makabrą ani nie przytłacza czytelnika poczuciem beznadziei. Przeciwnie, relacjonuje koleje swojego losu w sposób zdystansowany, miejscami anegdotyczny lub nawet kpiarski" - zaznaczyła.

Szefowa wydawnictwa muzeum Jadwiga Pinderska-Lech zwróciła uwagę na ważny element publikacji, jakim są rysunki uznanego malarza i rzeźbiarza Michała Slezkina, które artysta stworzył specjalnie na potrzeby tego wydania.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum dodał, że "Przerwane dzieciństwo" - obok "Dzieciństwa w pasiakach" Bogdana Bartnikowskiego - "jest jednym z nielicznych samodzielnych wydań wspomnień dzieci deportowanych z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz". "Tematyka ta, choć obecna w literaturze, zazwyczaj przybiera formę fragmentarycznych relacji zawartych w zbiorach wspomnień" - powiedział.

Publikację wydano przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Po wybuchu 1 sierpnia 1944 roku Powstania Warszawskiego Niemcy deportowali do Auschwitz ze stolicy blisko 13 tys. mieszkańców, w tym dzieci, kobiety w ciąży i starców. (PAP)

szf/ dki/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Zmarła wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego Barbara Skrzypek
sob, 15 mar - PAP
Nawrocki: kraj stanął w egzystencjalnym zagrożeniu systemu praworządności; debata publiczna sięgnęła dna
sob, 15 mar - PAP
Opady śniegu na Podhalu: Śmiertelny wypadek i trudne warunki na drogach 
sob, 15 mar - PAP
Nie żyje neurochirurg prof. Andrzej Maciejczak
sob, 15 mar - PAP
Szef MON o gen. Kukule: oceniam współpracę z generałem bardzo dobrze
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Serbia: ponad 100 tys. osób na antyrządowym proteście w Belgradzie; odnotowano incydenty
sob, 15 mar - PAP
Trump: rozpoczynamy dużą ofensywę przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti
sob, 15 mar - PAP
Trump ograniczył rolę gen. Kellogga tylko do kontaktów z Ukrainą
sob, 15 mar - PAP
Korea Płd.: na ulicach Seulu dziesiątki tysięcy zwolenników i przeciwników prezydenta Juna
sob, 15 mar - PAP
Biuletyn medyczny: dalsza, stopniowa poprawa stanu papieża
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq