nie, 16 mar 2025, 7:24 CET, NY 2:24, Londyn 6:24, Tokio 15:24, ^SPX +2.13%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Kraków Airport prognozuje 12 mln pasażerów w br.; nowe inwestycje zwiększą przepustowość
PAP - Biznes
10 lut 2025, 13:33


10.02.2025, Kraków (PAP) - Osiągnięcie liczby 12 mln pasażerów prognozuje na ten rok lotnisko Kraków Airport. Aby sprostać rosnącemu ruchowi pasażerskiemu zarząd portu przygotowuje szereg inwestycji, w tym budowę nowej drogi startowej i rozbudowę terminala pasażerskiego. Oba zadania mają być ukończone w 2031 r.

Prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że ubiegły rok krakowskie lotnisko zakończyło rekordowym w swojej historii wynikiem blisko 11,1 mln obsłużonych pasażerów.

"W tym roku prognozujemy wynik zbliżony do 12 mln pasażerów, ale będziemy walczyli o to, żeby przekroczyć 12 mln. To rekordowe wyniki, najlepsze, odkąd lotnisko powstało (…), ale problemy ze względu na rosnący ruch stają się coraz bardziej palące" - wskazał prezes Kraków Airport.

Według niego krakowskie lotnisko plasuje się w "pierwszej lidze lotnisk europejskich", a jego wyniki to odpowiedź na rozwój gospodarczy i turystyczny Krakowa i Małopolski.

Prognozy zarządu Kraków Airport zakładają wzrost ruchu pasażerskiego w kolejnych latach. W roku 2031 ma zostać osiągnięty poziom 16 mln obsłużonych pasażerów, a w 2045 - 25 mln osób w ciągu roku.

Strutyński zapowiedział, że aby sprostać tym wyzwaniom zarząd pracuje nad programem inwestycyjnym dla lotniska, który obejmuje zarówno modernizację istniejącej infrastruktury, jak i budowę nowych obiektów.

Najważniejszą z nich - wyjaśnił prezes lotniska - jest budowa nowej drogi startowej, ponieważ obecna jest wysłużona i w najbliższych latach będzie wymagała remontu. Z powodu protestów i odwołań procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej dla nowej drogi startowej od kilku lat przeciąga się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Członek zarządu Kraków Airport Janusz Kardasiński przekazał podczas konferencji prasowej, że zgodnie z optymistycznymi przewidywaniami decyzja taka może zostać wydana w listopadzie 2025 roku. Dwa lata później mógłby zostać wybrany wykonawca budowy, a pierwszy etap o długości 1800 metrów mógłby być gotowy jesienią 2029 roku - droga ta przyjmowałaby już większość samolotów lądujących i startujących w Krakowie. Kolejne dwa etapy i wydłużenie drogi do docelowych 2800 metrów zaplanowano na lata 2029-2031.

Zarząd lotniska uważa ten proces za długotrwały i obarczony ryzykiem, dlatego - jak poinformowano - podjął działania, aby opracować alternatywny plan, gdyby procedury się przeciągały, a obecna droga wymagała pilnej naprawy.

Według relacji przedstawicieli lotniska, tzw. plan B zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji administracyjnych dla remontu i przebudowy istniejącej drogi startowej. Jak wyjaśniono, procedura związana z przygotowaniem tego zadania będzie trwała ok. 1,5 roku, a sam remont pasa startowego zajmie ok. trzy miesiące - w tym czasie lotnisko musiałoby zostać wyłączone z użytkowania.

"To ostateczność, do której chcemy być przygotowani" - zaznaczył Strutyński i podkreślił, że stan techniczny obecnej drogi startowej jest cały czas monitorowany, a gdyby zaszła konieczność jej remontu będzie to zakomunikowane z ok. rocznym wyprzedzeniem.

Według prezesa kolejnym wyzwaniem będzie dostosowanie terminala pasażerskiego do wzrostu ruchu pasażerskiego, którego dynamika jest znacznie większa, niż przewidywano w przyjętym wcześniej tzw. masterplanie. Zakładał on rozbudowę terminala do obsługi 12 mln pasażerów rocznie.

Nowe założenia rozbudowy obiektu - wyjaśnił Strutyński - bazują na uzyskanych już decyzjach administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej i pozwoleniu na budowę, ale przewidują zwiększenie przepustowości obiektu do poziomu 19 mln pasażerów rocznie.

W pierwszym etapie, do kwietnia przyszłego roku, do obsługi pasażerów ma zostać przystosowany obecny terminal cargo. Będzie on pełnił funkcję tymczasowego terminala dodatkowego.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu sama rozbudowa terminala będzie wykonywana modułowo, tak aby każdy kolejny element zwiększał przepustowość krakowskiego lotniska. Najpierw obiekt zostanie rozbudowany od strony zachodniej - do 2029 roku, a po ukończeniu tego modułu, od strony wschodniej - do 2031 roku.

Docelowo nowy terminal pasażerski ma mieć 120 tys. m.kw powierzchni i przepustowość wynoszącą 19 mln pasażerów rocznie. Jak zastrzegł Strutyński, nowy terminal zaprojektowano tak, aby sprostał nawet ruchowi przewidywanemu na 2035 rok.

W planach inwestycyjnych lotniska jest także budowa budynku biurowego dla administracji lotniska oraz spółek i instytucji związanych z działalnością portu o powierzchni 9,5 tys, metrów kw., rozbudowa parkingów i zewnętrznego układu drogowego.

W kwietniu tego roku ma zapaść także decyzja w sprawie budowy systemu ILS trzeciej generacji na obecnej drodze startowej. Obecnie trwają analizy dotyczące możliwości technicznych i zasadności takiego przedsięwzięcia.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym; w całym zeszłym roku skorzystało z niego blisko 11,1 mln osób. W obowiązującym obecnie zimowym rozkładzie lotów oferuje 128 połączeń do 31 krajów, zapewnianych przez 24 linie lotnicze.(PAP)

rgr/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Serbia: ponad 100 tys. osób na antyrządowym proteście w Belgradzie; odnotowano incydenty
sob, 15 mar - PAP
Trump: rozpoczynamy dużą ofensywę przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti
sob, 15 mar - PAP
Trump ograniczył rolę gen. Kellogga tylko do kontaktów z Ukrainą
sob, 15 mar - PAP
Korea Płd.: na ulicach Seulu dziesiątki tysięcy zwolenników i przeciwników prezydenta Juna
sob, 15 mar - PAP
Biuletyn medyczny: dalsza, stopniowa poprawa stanu papieża
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Warmińsko-mazurskie - W tym roku nie będzie zbiorów winniczka w regionie
nie, 7:20 - PAP
Zmarła wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego Barbara Skrzypek
sob, 15 mar - PAP
Grenlandia: w Nuuk pod konsulatem USA manifestowano przeciwko wypowiedziom Trumpa
sob, 15 mar - PAP
Nawrocki: kraj stanął w egzystencjalnym zagrożeniu systemu praworządności; debata publiczna sięgnęła dna
sob, 15 mar - PAP
Ukraina: Zełenski wyznaczył zespół negocjacyjny do ewentualnych rozmów z Rosją
sob, 15 mar - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq