pon, 17 mar 2025, 14:46 CET, NY 9:46, Londyn 13:46, Tokio 22:46, WIG20 +0.73%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Toruń - Prezydent miasta polecił objęcie zewnętrznym nadzorem archeologicznym budowy Trasy Staromostowej
PAP - Biznes
8 lut 2025, 15:06


8.02.2025, Toruń (PAP) - Prezydent Torunia Paweł Gulewski polecił objęcie zewnętrznym nadzorem archeologicznym budowy Trasy Staromostowej. Magistrat nie miał takiego obowiązku, ale teren położony na Chełmińskim Przedmieściu przy cmentarzu św. Jerzego może skrywać elementy dziedzictwa miasta.

PAP zapytała wojewódzką konserwator zabytków, czy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wystąpiono z wnioskiem o uzgodnienie niezbędnych działań archeologicznych na tym obszarze. Inwestycja prowadzona jest jednak na mocy decyzji ZRiD z 2010 roku, która nie wymusza na inwestorze takich uzgodnień. "Możemy tylko obserwować budowę i reagować, gdy podczas prac w ziemi zostaną odnalezione zabytki archeologiczne bądź warstwy kulturowe" - powiedziała PAP Izabela Brzostowska, kujawsko-pomorska wojewódzka konserwator zabytków.

Jeden z członków Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia prof. Wojciech Chudziak, szef Instytutu Archeologii UMK, powiedział PAP, że będzie poruszał ten temat podczas obrad Rady, bo dla niego oczywista jest obecność archeologa podczas prac na tym terenie.

Rzecznik prasowy magistratu Marcin Centkowski przekazał PAP, że na polecenie prezydenta Pawła Gulewskiego uruchomiony zostanie zewnętrzny nadzór archeologiczny nad tą inwestycją. "Prezydent miasta polecił, aby ta inwestycja była wsparta nadzorem ze względu na dziedzictwo miasta, a także realizowane w ubiegłych latach prace archeologiczne w okolicy tej inwestycji drogowej" - poinformował Centkowski. Miejski Zarząd Dróg przeprowadzi postępowanie związane z wyborem wykonawcy takiego nadzoru. Będzie to dodatkowy nadzór, bo w myśl zapisów umowy także firma realizująca prace powinna w trakcie robót ziemnych mieć zatrudnionego archeologa.

Obecnie teren za targowiskiem miejskim to droga gruntowa w bardzo złym stanie. W ostatnich miesiącach w mieście trwała dyskusja dotycząca realizacji tej inwestycji. Wiele środowisk społecznych apelowało do władz miasta o to, aby drogę zrealizować nie w formie czterech pasów, ale dwóch. Były też głosy przeciwne, które wskazywały na konieczność dwóch pasów w każdą stronę, gdyż cały układ drogowy od Szosy Chełmińskiej do mostu im. Piłsudskiego został w ostatnich latach zrealizowany w postaci czterojezdniowych arterii.

"W Toruniu idziemy za trendami europejskimi i światowymi, które mają na celu uspokojenie ruchu samochodowego. Trasa Staromostowa jest pierwszym widocznym działaniem w tym kierunku, wypracowanym przy udziale wszystkich interesariuszy tego procesu" - podkreślił prezydent Gulewski.

Droga będzie miała ostatecznie po jednym pasie ruchu w każdą stronę, ale obok wybudowane zostaną drogi serwisowe z dojazdami do targowiska i miejsc parkingowych. Obecnie firma prowadząca inwestycje wycina drzewa kolidujące z inwestycją.

W I etapie robót wykonawca wyłączył z ruchu i parkowania gruntowy odcinek od ul. Gałczyńskiego do bramy wjazdowej na targowisko miejskie od strony ul. Dekerta. Do niedawna, szczególnie w dni targowe, parkowało tam "na dziko" około 200 aut. Miejski Zarząd Dróg wskazuje, że osobom handlującym i odwiedzającym targowisko zaleca się korzystanie z bezpłatnych parkingów przy Izbie Przemysłowo-Handlowej, przy Cinema City oraz z płatnych parkingów zlokalizowanych przy targowisku od strony Szosy Chełmińskiej.

Kupcy, z którymi rozmawiał reporter PAP, są przekonani, że w okresie budowy drogi spadną obroty na targowisku, bo wiele osób nie znajdzie miejsc parkingowych, a tym samym zrezygnuje z przyjazdu po zakupy.

W najbliższych tygodniach wykonawca będzie przebudowywał fragmenty wodociągu w pasie od ul. Gałczyńskiego do placu Niepodległości (ulica Czerwona Droga). Jak informuje MZD, ruch pojazdów na tym odcinku będzie utrzymany z ograniczeniami do jednego pasa ruchu.

Inwestycja została dofinansowana z rządowego funduszu Polski Ład.

Tomasz Więcławski(PAP)

twi/ lm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
PKP Intercity: od 14 kwietnia w nocnym pociągu do Czech będzie wagon sypialny
14:43 - PAP
Rejestracja do 9. edycji Index Investment Challenge przedłużona do 31 III
14:40 - PAP
Mizzox: Większość polskich MŚP zainwestuje do 20 000 zł w rozwiązania AI w br.
14:39 - ISBnews
Vivid Games ma list intencyjny dot. zbycia praw do gry 'Real Boxing 2' firmie z USA
14:35 - ISBnews
Kraków - Pięć ofert w przetargu na remont mostu Grunwaldzkiego
14:33 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
ZNP apeluje do MEN o podpisanie rozporządzenia ws. wynagrodzeń nauczycieli
pon, 14:32 - PAP
Podkarpackie - Do wojewody trafił wniosek o ZRID dla II etapu obwodnicy Sanoka
pon, 14:15 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Lekkie osłabienie PLN; oczekiwana zmienność w tym tygodniu
pon, 14:10 - PAP
Wiceszef MI: porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski
pon, 14:09 - PAP
Poczta Polska: kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów
pon, 14:08 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq