czw, 20 mar 2025, 16:59 CET, NY 11:59, Londyn 15:59, Tokio 0:59, WIG20 -1.11% Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes) | |
 04.02.2025, Gdańsk (PAP) - Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej na zakończenie organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Forum Kościuszkowskiego, 4 bm. Jest to najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dotyczące praw człowieka i wolności obywatelskich w Białorusi. (fot. Adam Warżawa)
| | Sikorski: autorytetu Trybunału Konstytucyjnego nie da się już odbudować PAP - Kraj 8 lut 2025, 13:53
8.02.2025, Warszawa (PAP) - Autorytetu Trybunału Konstytucyjnego nie da się już odbudować - ocenił w sobotę szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem, do stwierdzania konstytucyjności ustaw wystarczyłby Sąd Najwyższy w odpowiednim składzie.Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował w środę, że zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski, po jego zawiadomieniu, wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia dokonania zamachu stanu m.in. przez premiera Donalda Tuska, marszałków: Sejmu i Senatu, szefa Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórych sędziów i prokuratorów.Według prezesa TK, przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 r. osoby te działają "w zorganizowanej grupie przestępczej", mając na celu "zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN".W sobotę m.in. do tej kwestii odniósł się na platformie X szef MSZ Radosław Sikorski. "Osobiście uważam, że autorytetu Trybunału Konstytucyjnego nie da się już odbudować" - napisał.Zwrócił uwagę, że komentując w 1997 projekt konstytucji był "sceptyczny wobec tego tworu stanu wojennego" i - jak zauważył - "wyszło na moje"."Do stwierdzania konstytucyjności ustaw wystarczyłby Sąd Najwyższy w odpowiednim składzie" - ocenił Sikorski.Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest krytykowany przez obecne władze i część prawników. 6 marca ub. r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. (PAP)mgw/ mrr/ Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
RSS
| | |
|
|