pią, 21 mar 2025, 2:42 CET, NY 21:42, Londyn 1:42, Tokio 10:42, ^SPX -0.22%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Mocny złoty, słaba korona
InternetowyKantor.pl - Biznes
7 lut 2025, 12:55


Polska waluta rośnie w siłę. Pytanie, po co nam mocny złoty, skoro zapłacimy za to gospodarczo? Zupełnie inną strategię prezentują zarówno Czechy, jak i Indie. Oba te państwa, mimo osłabiającej się waluty, wciąż redukują stopy procentowe i tym samym pogłębiają deprecjację. Polska z kolei utrzymuje je na niezmienionych poziomach, co dławi eksport.

Konferencja prezesa NBP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie była niespodzianką. Są na rynku analitycy, którzy uważają, że jest w Polsce miejsce na obniżki stóp procentowych. Brakuje jednak tych, którzy przewidują, że RPP podejmie taką decyzję. Na konferencji prasowej prezes NBP zwracał uwagę, że „z punktu widzenia trendów inflacyjnych nie ma obecnie żadnych powodów do obniżek stóp procentowych”. By lepiej uzasadnić brak perspektywy obniżki stóp procentowych, na prezentowanych wykresach pokazywana był tylko obecny rok. Gdyby pokazać dalszy horyzont czasowy, wnioski mogłyby być inne. Warto zwrócić jednak uwagę, że zdanie prezesa jest decydujące na konferencji. Na spotkaniach Rady obowiązuje jednak głosowanie. Wiele ośrodków analitycznych wskazuje, że - jeżeli nie będzie poważnej zmiany względem obecnych przewidywań - już w lipcu prezes NBP może „przegrać” głosowanie. Przykładem takiej prognozy jest chociażby raport Santander BP. Przewiduje on rozpoczęcie cyklu obniżek. Taki ruch powinien powodować stopniowe osłabianie złotego, który jest obecnie silny właśnie wysokimi stopami procentowymi.

Euro poniżej 4,19 zł

Po raz kolejny w tym roku kurs EURPLN zameldował się na najniższych poziomach od 2018 roku. Polskiej walucie pomagają wspomniane powyżej odległe perspektywy obniżek stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że często porównywane z nami Czechy wczoraj obniżyły główną stopę procentową do 3,75%. Mamy zatem dokładnie 2 punkty procentowe różnicy. W efekcie rodzima waluta wyraźnie zyskuje względem czeskiej korony. Od początku roku to już ponad 1,5%. Od drugiej połowy stycznia wróciliśmy do sytuacji, w której za jedną koronę płacimy mniej niż 17 groszy. W pierwszym kwartale 2023 roku było to ponad 20 groszy. To nie dolar, na tej parze walutowej 3 grosze to przepaść. Słabsza korona czeska jest jednak dużo lepszą perspektywą dla tamtejszej gospodarki niż mocny złoty dla polskiej.

W Indiach bez zmian

Rupia indyjska z pewnością nie jest walutą, która radzi sobie fenomenalnie na światowych rynkach. W lutym waluta Indii ustanowiła swoje najsłabsze poziomy w historii. By lepiej zrozumieć obecną sytuacją, należy pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko w 2 nie widzieliśmy historycznego minimum wszechczasów. Na rynku rozpoczęły się interwencje walutowe, które mają wesprzeć lokalny pieniądz. Problem w tym, że dzień po takim ruchu Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Gdy spada koszt pieniądza, waluta zwyczajowo się osłabia. Mamy zatem dwie możliwości. Jedna - tańszy kredyt doprowadzi do rozkwitu tamtejszej gospodarki i umocnienia waluty. Druga - Indie wejdą na ścieżkę, która doprowadzi do pobicia „rekordu” 10 miesięcy z historycznymi minimami w ciągu roku. Żal oczywiście osób posiadających oszczędności w rupiach.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy.

(InternetowyKantor.pl)

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq, InternetowyKantor.pl oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody InternetowyKantor.pl jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
U.S. Dollar Index - ICE
DX.F103.472+0.022 (+0.02%)2:42
Euro / Polish Zloty
EURPLN4.19387+0.00110 (+0.03%)2:42
PLN Index
PLN_I0.185716-0.000033 (-0.02%)2:42
Santander Bank Polska SA
SPL574.8-5.0 (-0.86%)03-20
U.S. Dollar / Polish Zloty
USDPLN3.86340+0.00169 (+0.04%)2:42
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Bloober Team, PCF Group i 11 bit pokazały zapowiedzi gier na Future Games Show
czw, 20 mar - PAP
Resort sprawiedliwości chce, by w sporach o roboty budowlane obligatoryjne były mediacje
czw, 20 mar - PAP
PCF Group pokazało zwiastun gry "Lost Rift", wczesny dostęp na Steam w '25
czw, 20 mar - PAP
Szef PGZ: spółka Dezamet ubiega się o środki na zwiększenie zdolności produkcyjnych
czw, 20 mar - PAP
Szefowa MFiPR: banki powinny zostać objęte podatkiem od nadmiarowych dochodów
czw, 20 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z InternetowyKantor.pl
Koktajl gołębio-jastrzębi
czw, 20 mar - InternetowyKantor.pl
Turecka demokracja w praktyce
czw, 20 mar - InternetowyKantor.pl
Rozdanie Powella
śro, 19 mar - InternetowyKantor.pl
Dyplomacja telefoniczna
śro, 19 mar - InternetowyKantor.pl
W drodze ku 1,1$?
wto, 18 mar - InternetowyKantor.pl

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq