pon, 24 mar 2025, 4:42 CET, NY 23:42, Londyn 3:42, Tokio 12:42, ^SPX +0.08%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

05.02.2025, Bruksela (PAP) - Rzecznik polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Wojciech Talko ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej podczas konferencji "Digital Responsibility: Safeguarding Minors Online" w Parlamencie Europejskim w Brukseli, 5 bm. Spotkanie poświęcone było ochronie nieletnich w przestrzeni cyfrowej. (fot. Wiktor Dąbkowski)
Rzecznik prezydencji o zaufaniu Polaków do UE: dostrzegają wartość w byciu razem w obliczu zagrożenia
PAP - Świat
6 lut 2025, 22:47


6.02.2025, Bruksela (PAP) - Z badania opublikowanego przez Komisję Europejskie wynika, że Polacy coraz bardziej ufają Unii Europejskiej. Jak ocenił dla PAP rzecznik polskiej prezydencji w Radzie UE Wojciech Talko, Polacy dostrzegają dużą wartość w byciu razem w obliczu zagrożenia.

Opublikowane w styczniu przez KE badanie Eurobarometru pokazuje duży wzrost zaufania Polaków do UE. Podobnie jak inni Europejczycy, Polacy uważają, że w najbliższych latach Wspólnota powinna skupić się na bezpieczeństwie i obronie.

"Wyniki badania pokazują, że Polacy w czasach pewnej niepewności - gdy cały czas mamy do czynienia z wojną na Ukrainie - rozumieją, że razem jesteśmy silniejsi. Rozumieją, że UE może być instrumentem - jeśli podejmie dobre decyzje - do tego, żeby zapewnić więcej bezpieczeństwa. Może wzmocnić te działania, które kraje takie jak Polska podejmują same" - powiedział PAP Talko.

Dodał, że w czasie kryzysu Unia Europejska pokazuje swoją wartość dodaną. W tym kontekście wymienił też kryzysy finansowy i pandemiczny. "Mam wrażenie, że tak znaczący wzrost zaufania Polaków do UE może być spowodowany tym, że Polacy dostrzegają dużą wartość w byciu razem w obliczu zagrożenia" - powiedział.

Pytany, o kwestię bezpieczeństwa i obrony, ocenił, że to pokazuje "dobre wyczucie premiera Donalda Tuska, który nalegał, aby motywem przewodnim polskiej prezydencji w UE było bezpieczeństwo". "Czy może być w Polsce inaczej? Chyba nie. Bomby spadają niedaleko naszych granic, mamy wielu uchodźców z Ukrainy, nie dziwi więc to, że Polacy chcą czuć się bezpieczniejsi" - powiedział Talko.

Unii Europejskiej ufa 63 proc. Polek i Polaków (wobec 51 proc. Europejczyków) i ten odsetek wzrósł o 11 punktów procentowych wobec poprzedniego badania.

Największe zaufanie do UE mają Duńczycy (68 proc.), w dalszej kolejności mieszkańcy Litwy (67 proc.), Portugalii (67 proc.), Holandii (65 proc.) oraz Szwecji (64 proc.); Polacy zajmują szóste miejsce. Najmniej Unii Europejskiej ufają Francuzi (35 proc.).

W porównaniu do poprzedniego badania - jak podała KE - znacząco w Polsce wzrosło także zadowolenie z poziomu demokracji - o 12 punktów procentowych i wynosi obecnie 78 proc. To sprawia, że Polska jest na piątym miejscu w Europie. Najbardziej zadowoleni pod tym względem są mieszkańcy Luksemburga (92 proc.), a najmniej - Grecji (29 proc.).

Według 42 procent Polaków najważniejszym problemem w kraju jest wzrost cen i kosztów utrzymania; więcej niż w przypadku ogółu Europejczyków, gdzie ten odsetek wynosi 33 proc. Na kolejnych miejscach respondenci wymienili: zdrowie (18 proc. wobec 15 proc. ogółu Europejczyków), sytuację międzynarodową (17 proc. wobec 12 proc.), sytuację gospodarczą (15 proc. wobec 18 proc.) oraz imigrację (14 proc. wobec 20 proc.).

Zdaniem Polek i Polaków w najbliższych pięciu latach Unia Europejska powinna przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie i obronie (26 proc.), a następnie na zdrowiu (12 proc.) i migracji (8 proc.) oraz klimacie i środowisku (8 proc). Według ogółu Europejczyków obszarami, na których powinna się skupić UE są: bezpieczeństwo (14 proc.), migracja (13 proc.), gospodarka (12 proc.) oraz klimat i środowisko (12 proc.).

Mieszkańcy Polski, obok Hiszpanii (75 proc.) oraz Litwy (71 proc.) są największymi zwolennikami dalszego rozszerzenia UE. Pogląd taki wyraża 68 proc. Polaków. Ogólnie, połowa Europejczyków popiera dalsze rozszerzenie UE (53 proc.), najmniej entuzjastycznie nastawieni do przyłączenia nowych krajów są Austriacy (35 proc.) oraz Francuzi (37 proc.).

Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzane na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej. W Polsce przeprowadzono je 10-30 października 2024 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Adrian Zandberg: obecne klasy polityczne doprowadziły do podziału Polski
nie, 23 mar - PAP
Nawrocki: potrzebne zmiany w ochronie zdrowia; dla młodych mieszkania i kursy na prawo jazdy
nie, 23 mar - PAP
Trzaskowski: wszyscy musimy czuć się bezpiecznie
nie, 23 mar - PAP
Biejat: Lewica nigdy nie wyrazi zgody na ustawę obniżającą składkę zdrowotną
nie, 23 mar - PAP
Tusk: komentatorzy dyskwalifikujący Wrzosek byli powściągliwi, gdy PiS mianował "fachowców"
nie, 23 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Strefa Gazy: Izrael zaatakował największy szpital na południu Strefy
nie, 23 mar - PAP
Lider tureckiej CHP: w prezydenckich prawyborach oddano 15 mln głosów; jedynym kandydatem był Imamoglu
nie, 23 mar - PAP
Zełenski: rozmowy z USA owocne; musimy naciskać na Putina
nie, 23 mar - PAP
Izrael: Netanjahu rozmawiał z Rubio o wznowionej ofensywie w Strefie Gazy
nie, 23 mar - PAP
Gdynia - Przyznano Kolosy - najważniejsze polskie nagrody podróżnicze
nie, 23 mar - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq