pon, 13 sty 2025, 20:36 CET, NY 14:36, Londyn 19:36, Tokio 4:36, ^SPX -0.08%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
ING: nadwyżka w obrotach bieżących jest pozytywna dla złotego
PAP - Biznes
13 gru 2024, 15:50


13.12.2024, Warszawa (PAP) - Zaskakująca nadwyżka w obrotach bieżących, choć wynika w dużej mierze z czynników sezonowych, jest pozytywna dla złotego - ocenił Leszek Kąsek z ING Banku Śląskiego komentując piątkowe dane NBP. Dodał, że korzystnie na złotego działa też perspektywa napływających funduszy unijnych.

Narodowy Bank Polski w piątek poinformował, że w październiku 2024 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie saldo usług (15,3 mld zł) oraz ujemne salda obrotów towarowych (3,2 mld zł), dochodów pierwotnych (5,6 mld zł) i dochodów wtórnych (1,9 mld zł).

Leszek Kąsek z ING Banku Śląskiego, komentując te dane, zauważył, że po trzech miesiącach deficytów, październik przyniósł nadwyżkę w obrotach bieżących wynoszącą ponad 1 mld euro, która jest "wyraźnie powyżej konsensusu -300 mln euro oraz po deficycie -1434 mln euro we wrześniu". "Według naszych szacunków w ujęciu dwunastomiesięcznym nadwyżka obrotów bieżących nieznacznie spadła do 0,3 proc. PKB z 0,4 proc. PKB po wrześniu" - dodał.

Zaznaczył, że październik jednocześnie był szóstym z rzędu miesiącem z deficytem w obrotach handlowych (-740 mln euro, w porównaniu do -690 mln euro we wrześniu). Odnotowano natomiast wzrost eksportu wyrażonego w euro o 1,5 proc. rdr (0,5 proc. miesiąc wcześniej) i przyśpieszenie wzrostu importu do 6,6 proc. rdr z 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

W ocenie ekonomisty poprawa salda obrotów bieżących wynikała z korzystniejszego o 2 mld euro niż miesiąc wcześniej salda dochodów i poprawy salda usług o 0,5 mld euro w porównaniu z wrześniem. "Silny wzrost dochodów pierwotnych częściowo wynikał ze wzrostu płatności bezpośrednich dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej (informacja NBP wskazuje na wzrost tych płatności o około 0,4 mld euro w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej)" - wyjaśnił Kąsek. Saldo dochodów wtórnych - jak zauważył - było nieznacznie lepsze niż miesiąc wcześniej.

W ocenie ekonomisty zmiany salda obrotów handlowych odzwierciedlają trendy gospodarcze w kraju i otoczeniu zewnętrznym Polski. "Popyt krajowy rośnie znacznie dynamiczniej od popytu zagranicznego, co przekłada się na wzrost nierównowagi w handlu towarami z zagranicą" - wskazał. Dodał, że spada udział Niemiec w polskim eksporcie, a wydatki importowe napędzane są przez popyt krajowy, w szczególności konsumpcyjny, w tym na samochody osobowe. "Szacujemy, że w ujęciu 12-miesięcznym saldo handlowe w październiku pogorszyło się do -0,6 proc. PKB z -0,4 proc. po wrześniu" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że czwartkowe prognozy ekonomistów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dla strefy euro, do której - jak dodał - trafia 60 proc. polskiego eksportu, nie rokują na szybką poprawę otoczenia zewnętrznego Polski. "Ekonomiści EBC obniżyli prognozę wzrostu gospodarki strefy euro w 2025 do 1,1 proc. z 1,3 proc. prognozowanych we wrześniu. To wciąż wydaje się optymistyczna prognoza w obliczu ryzyk wynikających z zapowiadanych przez Donalda Trumpa ceł i erozji konkurencyjności gospodarki europejskiej na tle rosnącej presji z Chin, na co wskazuje raport Draghiego" - ocenił przedstawiciel ING. Wskazał też, że prognozy dla gospodarki niemieckiej obniżył Bundesbank i "zwraca uwagę na ryzyka związane z ewentualnymi cłami na eksport do USA".

Kąsek zauważył, że z komunikatu NBP, dotyczącego obrotów handlowych wyrażonych w PLN, wynika, iż spadek eksportu odnotowano w pięciu na sześć kategorii towarów. Według niego największy wpływ miały spadek sprzedaży środków transportu i części, w tym spadek eksportu akumulatorów elektrycznych, ponadto - jak zaznaczył - silnie spadł eksport dóbr inwestycyjnych. "Jeśli chodzi o import, to wzrost odnotowano w trzech kategoriach towarów, najmocniejszy w imporcie towarów konsumpcyjnych, zwłaszcza sprzętu AGD i odzieży, a także imporcie produktów rolnych oraz środków transportu" - dodał.

Wskazał, że w kategorii środków transportu ING spodziewa się silnych wzrostów w ostatnich miesiącach roku ze względu na "wejście w życie bardziej rygorystycznych norm emisyjnych od nowego roku, co sugerują dane o rejestracjach pojazdów". Natomiast rachunki importowe na surowce energetyczne były niższe, według szacunków banku o około 20 proc. rdr.

"Zaskakująca nadwyżka w obrotach bieżących, choć wynika w dużej mierze z czynników sezonowych, jest pozytywna dla złotego" - zaznaczył ekonomista. W ujęciu rocznym utrzymuje się niewielka nadwyżka salda obrotów bieżących, a deficyt handlowy w tym samym ujęciu "pozostaje niewielki". Dodał, że perspektywy dla handlu zagranicznego w latach 2025-2026 sugerują "zmianę nadwyżki w rachunku obrotach bieżących na deficyt, choć stosunkowo niski - około 1 proc. PKB".

Ocenił, że na notowania złotego pozytywnie wpływa też różnica stóp procentowych między Polską a strefą euro. "EBC kontynuuje cykl obniżek, a w RPP (Radzie Polityki Pieniężnej - PAP) nie ma jeszcze zgody co do momentu rozpoczęcia dyskusji o łagodzeniu polityki pieniężnej" - wyjaśnił Kąsek. Ponadto korzystnie na złotego oddziałuje też perspektywa napływu środków unijnych z polityki spójności i kolejnych przelewów z Krajowego Planu Odbudowy, z czego najbliższy jeszcze w grudniu. (PAP)

jls/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ING Bank Śląski SA
ING265.0-2.0 (-0.75%)17:02
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Zabytkowy most w Giżycku zdemontowany
20:20 - PAP
Poznań - Jaśkowiak 215,6 mln zł dofinansowania na nowe tramwaje
20:16 - PAP
MRiRW: gminy w planach przestrzennych powinny wyznaczać tereny wyłącznie dla produkcji rolnej
20:07 - PAP
Poczta Polska jest zainteresowana paczkomatami Orlenu - Mikosz
19:57 - PAP
MP: ruszyły konsultacje nowelizacji ustawy o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego
19:52 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Mikosz: Poczta Polska jest zainteresowana paczkomatami Orlenu
pon, 19:51 - PAP
UE - Costa zaprosił unijnych przywódców na nieformalne posiedzenie dotyczące obronności
pon, 19:43 - PAP
Szef MSWiA skoordynuje działania lotnictwa publicznego.
pon, 19:35 - PAP
Fitch obniżył rating PGE do "BBB", perspektywa ratingu pozostała stabilna
pon, 18:53 - PAP
Szef MON: rok 2025 musi być rokiem rozpędzenia przemysłu zbrojeniowego w Europie
pon, 18:35 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq