czw, 23 sty 2025, 17:49 CET, NY 11:49, Londyn 16:49, Tokio 1:49, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

11.12.2024, Helsinki (PAP) - Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia podczas wypowiedzi dla mediów w Helsinkach, 11 bm. Marszałek Hołownia kontynuuje wizytę w Finlandii. Tematem rozmów polityka są m.in. międzynarodowa sytuacja bezpieczeństwa z uwzględnieniem regionu Morza Bałtyckiego. (fot. Paweł Supernak)
Hołownia o zapowiedzi premiera ws. TVN i Polsatu: czekam na szczegóły
PAP - Kraj
11 gru 2024, 17:20


11.12.2024, Warszawa (PAP) - Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w środę, że czeka na szczegóły ws. zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska umieszczenia TVN i Polsatu w wykazie firm strategicznych. Według niego "czasem trzeba użyć opcji atomowych", ale takich decyzji należy dokonywać bez cienia wątpliwości prawnych.

Tusk poinformował w środę, że "stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym, z punktu widzenia interesów państwa, przejęciem". Szef rządu wyjaśnił, że jego decyzja będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie przyjęte w przyszłym tygodniu.

O sprawę pytany był podczas środowego briefingu przebywający obecnie w Helsinkach marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jego zdaniem należy doprecyzować kwestię zapowiedzianego przez szefa rządu rozporządzenia. Jak mówił, usłyszał informację premiera, natomiast czeka na szczegóły operacyjne i to od nich - zaznaczył - zależeć będzie jego opinia w tej sprawie.

"My się wszyscy boimy o wolność mediów w Polsce, natomiast w momencie, w którym państwo zaczyna być graczem na rynku wolnych mediów, trzeba zachować potrójną ostrożność" - ocenił. W jego opinii "czasem trzeba użyć opcji atomowych, natomiast trzeba to zawsze zrobić bez cienia wątpliwości prawnych".

Hołownia podkreślił, że państwo nie powinno przejmować wolnych mediów, jednak w przypadku, gdy "przeciwnik polskiego państwa chce je zdestabilizować przez dezinformację, przez propagandę, przez sączenie trucizny w polski obieg informacji, to państwo ma prawo na to zareagować". Jak mówił, z uwagi m.in. na przyszłoroczne wybory prezydenckie należy "ze zdwojoną uwagą" przyglądać się "wszelkim próbom ingerencji naszych przeciwników - głównie ze Wschodu - w proces demokratyczny w Polsce".

Marszałek mówił także, że od wielu miesięcy słychać "niepokojące pogłoski na temat sprzedaży TVN". "Wiemy i słyszymy o tym od bardzo dawna, że za polskim TVN +chodzi+ kapitał, który może okazać się dla Polski strategicznie niebezpieczny. (...) Nie jest żadną tajemnicą, że nie tylko chodzi o kapitał węgierski, ale też i równego rodzaju inne ruchy, które mogłyby tutaj mieć miejsce" - wskazywał.

Premier Tusk, zapowiadając podczas środowej konferencji umieszczenie TVN i Polsatu w wykazie firm strategicznych, tłumaczył, że "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".

Zaznaczył, że TVN i Polsat to nie będą pierwsze firmy prywatne objęte taką ochroną i nie jest to precedens, ponieważ w innych krajach Europy też są tego typu rozwiązania. "Będziemy podejmowali decyzję w tej kwestii w sposób transparentny, one będą także podlegały zaskarżeniom, wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste. Ale nie odpuścimy i nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny (...) w nasze codzienne życie, w naszą gospodarkę, czy procesy wyborcze" - powiedział Tusk.

Wykaz podmiotów podlegających ochronie prowadzony jest na postawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli, np. resorty. Organy te mogą w drodze sprzeciwu zablokować transakcje skutkujące np. przejęciem tych firm. Zgłaszając taki sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO. (PAP)

nl/ dk/ sdd/ mow/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Warszawa: sąd nie uwzględnił zażalenia Stow. Marsz Niepodległości na przeszukanie jego siedziby
17:39 - PAP
Jerzy Owsiak: wokół WOŚP rozpętał się niewyobrażalny hejt
17:31 - PAP
Sejm: Komisja Kultury o problemach z KPO: zaległe pieniądze zostaną wypłacone w lutym
17:06 - PAP
Śląskie - Stan sześciu poszkodowanych po zapaleniu się metanu jest bardzo ciężki
16:10 - PAP
Nawrocki: bezpieczeństwo powinno być linią demarkacyjną sporu politycznego
13:48 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Trump: zwrócę się do wszystkich państw NATO o zwiększenie wydatków obronnych do 5 proc. PKB
czw, 17:45 - PAP
Syndyk Rafako: zwolnienia grupowe blisko 700 osób
czw, 17:41 - PAP
Krajewski - resort analizuje warunki udzielenia pomocy suszowej za 2024 r.
czw, 17:40 - PAP
PSEW: opóźnienia w rozwoju lądowej energetyki wiatrowej to wymierne straty
czw, 17:36 - PAP
Stawka Polonia nie zmieniła się w czwartek i wyniosła 5,59 proc.
czw, 17:33 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq