czw, 23 sty 2025, 15:36 CET, NY 9:36, Londyn 14:36, Tokio 23:36, WIG20 -0.12%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji CBA
PAP - Kraj
10 gru 2024, 18:05


10.12.2024, Warszawa (PAP) - Rada Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Przed wtorkowym posiedzeniem rządu premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie lata Centralnego Biura Antykorupcyjnego to drwina z misji, którą miała kierować się ta służba, gdy powstawała. Według szefa rządu lata te pokazały, że poprzednicy do walki politycznej używali bezwzględnie różnych metod, również z udziałem służb państwowych.

"Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnebiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją" - stwierdził. Przypomniał, że ideą powstającego Biura było coś dokładnie odwrotnego - że ta służba będzie przede wszystkim patrzyła władzy na ręce, a została zdeprawowana przez poprzedników.

Premier ocenił, że przyjęty przez Radę Ministrów przygotowany przez MSWiA projekt "wypali zło, które rozpleniło się w tej instytucji", państwo będzie skuteczniejsze w ściganiu korupcji, a służby przeznaczone do jej zwalczania będą skoncentrowane na tych, którzy wykonują władzę, a nie na opozycji.

Zgodnie z przyjętym we wtorek projektem, część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji - powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK), dla tych celów wzmocniona będzie też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Krajowa Administracja Skarbowa przejmie badanie oświadczeń majątkowych. Jednostki te będą kontynuowały czynności prowadzone obecnie przez CBA. Jednocześnie ustanowiona będzie tzw. osłona antykorupcyjna w celu wzmocnienia efektywności przeciwdziałania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym oraz działaniom godzącym w interesy ekonomiczne państwa.

Z ok. 1300 etatów funkcjonariuszy CBA i ok. 200 pracowników cywilnych 950 funkcjonariuszy i 200 pracowników cywilnych ma zostać przeniesionych do policji. Do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji trafi także ok. 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z innych jednostek policji. KAS uzyska około 150 etatów, a ABW - 200.

CBZK ma być odpowiedzialne za realizację na obszarze całego kraju zadań dotyczących rozpoznawania i zwalczania przestępstw korupcyjnych. Nowa jednostka przejmie od likwidowanego CBA zadania, które dotyczą przestępstw korupcyjnych przeciwko: działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego; wymiarowi sprawiedliwości; wyborom i referendom; porządkowi publicznemu; wiarygodności dokumentów; mieniu; obrotowi gospodarczemu; obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi; finansowaniu partii politycznych; zasadom rywalizacji sportowej; obrotowi lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobami medycznymi. Czynności operacyjno-rozpoznawcze, analityczno-informacyjne oraz kontrolne, które prowadzi obecnie CBA, będą w sposób nieprzerwany kontynuowane przez jednostki przejmujące.

Budżet CBA ma zostać rozdzielony proporcjonalnie do przejętych zadań i etatów - najwięcej pieniędzy - 73 proc. trafi do policji, 15,5 proc. do ABW, a 11,5 proc. do KAS - wynika z treści uzasadnienia projektu i oceny skutków tej regulacji, które trafiły na wtorkowe posiedzenie.

Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2025 roku, z tym, że niektóre rozwiązania przygotowujące proces likwidacji CBA, wejdą w życie od 1 kwietnia 2025 roku.(PAP)

ago/ mchom/ joz/ jann/ ktl/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Śląskie - Stan sześciu poszkodowanych po zapaleniu się metanu jest bardzo ciężki
14:45 - PAP
Nawrocki: bezpieczeństwo powinno być linią demarkacyjną sporu politycznego
13:48 - PAP
Sąd nie uwzględnił zażalenia na areszt dla żołnierza, który strzelał w Mielniku
13:41 - PAP
Tusk: rząd pilnie zajmie się propozycją ws. 800+ tylko dla pracujących imigrantów; jestem na tak
13:40 - PAP
CBA przedstawiło założenia do projektu ustawy o oświadczeniach majątkowych
13:37 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
DZIEŃ NA GPW: Większość głównych indeksów przeważnie spada; WIG20 spada o 0,1 proc.
czw, 15:26 - PAP
PGE może mieć dwie powęglowe lokalizacje pod potencjalną elektrownię jądrową - Wrochna
czw, 15:21 - PAP
Lubelskie - Pracownicy Stokrotki apelują o poprawę warunków pracy i płacy
czw, 15:20 - PAP
Nawrocki: zielony ekoterror narusza Konstytucję RP i dobrobyt pracowników
czw, 15:19 - PAP
Chiny - Media: woda w Pacyfiku w rejonie Fukushimy jest czysta
czw, 15:17 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq