pon, 13 sty 2025, 22:31 CET, NY 16:31, Londyn 21:31, Tokio 6:31, ^SPX +0.16%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

03.12.2024, Warszawa (PAP) - Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie, 3 bm. Temat posiedzenia: "Informacja na temat realizacji programu wyposażenia indywidualnego dla polskich żołnierzy pk. "Szpej" oraz programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan". (fot. Leszek Szymański)
Gen. Kukuła: jeszcze w grudniu zakończą się prace nad nowym Programem Rozwoju Sił Zbrojnych
PAP - Kraj
9 gru 2024, 11:23


9.12.2024, Warszawa (PAP) - Jeszcze w grudniu zakończą się prace nad nowym Programem Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039; program będzie miał 7 priorytetów, w tym zwiększanie liczebności i rezerw, "dronizacja" wojska czy rozwój obrony powietrznej - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.

Szef SGWP uczestniczył w poniedziałek w konferencji pt. "Wnioski z wojny na Ukrainie - wyposażenie i struktura polskiej armii oraz Obrony Cywilnej".

Gen. Kukuła podkreślał, że obecnie wnioski dotyczące pożądanego kształtu, jaki ma przyjąć polskie wojsko, są zupełnie inne niż jeszcze 3 czy 4 lata temu, gdy powstawały poprzednie tego typu dokumenty.

Zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu" zakończą się prace nad Programem Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039 - niejawnym dokumentem stanowiącym podstawę prac planistycznych w wojsku.

"Wraz z nowych Programem Rozwoju Sił Zbrojnych ostatecznie odchodzimy od właściwej dla okresu tzw. wojny z terroryzmem i wojen asymetrycznych struktury sił zbrojnych" - powiedział szef SGWP. Chodzi m.in. o oparcie struktury wojska na modelu "force providera" i "force usera", czyli osobnych instytucji odpowiedzialnych za dostarczenie sprzętu, zaopatrzenie czy wyszkolenie żołnierzy i osobnych odpowiedzialnych za dowodzenie nimi w akcji. "Ten model w warunkach zagrożenia wojną o dużej intensywności i skali jest dzisiaj bardzo anachroniczny" - zaznaczył gen. Kukuła.

Szef Sztabu Generalnego powiedział, że nowy Program rozwoju SZ oparty jest na 7 priorytetach. "Po pierwsze: jakość powiązana z ilością jako nowy paradygmat; potrzebujemy zdecydowanie większych sił zbrojnych" - wskazał.

Drugim priorytetem jest, jak mówił, osiągnięcie zdolności do prowadzenie zsynchronizowanych działań wielodomenowych - w "klasycznych" domenach, czyli na lądzie, w powietrzu i na morzu, jak również w nowych, w tym w przestrzeni informacyjnej, cyberprzestrzeni oraz przestrzeni kosmicznej.

"Po trzecie - zdolność do przełamywania systemów antydostępowych, dominacja w powietrzu i głębokie, precyzyjne rażenie celów" - powiedział generał, dodając, że wojna na Ukrainie wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby ukraińskie wojsko dysponowało takimi możliwościami.

Jako czwarty priorytet gen. Kukuła wymienił dalszy rozwój systemów obrony przeciwlotniczej, w tym przeciwrakietowej i przeciwdronowej, jako kluczowy dla ochrony własnego wojska i funkcjonowania państwa.

"Po piąte - budowa potencjału rezerw osobowych nowej generacji, w odpowiedzi zarówno na wyzwania zarówno demograficzne, jak i na potrzebę wypełniania szerokiej skali zdolności zasobami osobowymi" - dodał generał.

Kolejnym priorytetem ma być szeroka "dronizacja" wojska, w tym na niższych szczeblach taktycznych (na poziomie np. plutonu czy kompanii) oraz utrudnianie wykrywania sił lądowych. Siódmym priorytetem ma być "przyspieszenie i poprawienie jakości procesów decyzyjnych, m.in. poprzez wdrażanie nowych systemów wsparcia dowodzenia i rozwiązań opartych na AI".

Program rozwoju Sił Zbrojnych to niejawny dokument, który szczegółowo określa m.in. zakres modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz plany rozwoju dotyczące wszystkich zdolności operacyjnych, systemu szkolenia i rozmieszczenia jednostek wojskowych na najbliższe lata. Dokument określa także docelową liczebność oraz skład bojowy poszczególnych komponentów Sił Zbrojnych.(PAP)

mml/ mok/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Sondaż CBOS: Andrzej Duda polskim politykiem roku 2024; Donald Trump - na świecie
22:10 - PAP
Szef MON: rok 2025 musi być rokiem rozpędzenia przemysłu zbrojeniowego w Europie
20:45 - PAP
Gdańsk: w Europejskim Centrum Solidarności odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza
17:23 - PAP
Warszawa: miejski przewoźnik miał kupować gaz od spółki powiązanej z Rosją
17:01 - PAP
Niemcy: w wypadku autokaru na A11 ciężko ranna kobieta z polskim obywatelstwem
16:57 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Prezydent Biden: nasze sojusze są silniejsze, nasi wrogowie słabsi, nasza pozycja mocniejsza
pon, 21:50 - PAP
Wielkopolskie - Apel samorządowców ws. elektryfikacji linii kolejowej Poznań - Gołańcz
pon, 21:46 - PAP
Tyski przewoźnik kupuje 10 autobusów elektrycznych przy wsparciu KPO
pon, 21:45 - PAP
Duński kontrwywiad: pomysł na zajęcie Grenlandii podsunął Trumpowi wywiad Rosji
pon, 21:05 - PAP
Z powodu pożarów ogłoszenie nominacji do Oskarów przełożone na 23 stycznia
pon, 20:37 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq