pią, 24 sty 2025, 2:11 CET, NY 20:11, Londyn 1:11, Tokio 10:11, ^SPX +0.53%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Orlen zwiększa możliwości wydobywcze gazu ziemnego
PAP - Biznes
3 gru 2024, 15:35


3.12.2024, Płock (PAP) - Orlen zakończył budowę tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko w Wielkopolsce. Uruchomienie zespołu sprężarek pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o około 10 mld metrów sześc., wydłuży też okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat - podał we wtorek koncern.

#spółka skorygowała udokumentowane zasoby węglowodorów w 4. akapicie od końca z 1,3 mln boe na 1,3 mld boe#

Złoża gazu ziemnego Kościan-Brońsko odkryto w drugiej połowie lat 90. XX wieku, a eksploatacja gazu ziemnego rozpoczęła się tam w 2002 r. Pierwotne zasoby obu złóż były szacowane na około 35 mld metrów sześc. Obecnie - jak poinformował Orlen - dzięki budowie tłoczni rozpoczyna się tam kolejny etap eksploatacji, największego kompleksu złóż gazu ziemnego na Niżu Polskim.

Ogłaszając sfinalizowanie budowy tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko, koncern podkreślił, że uruchomienie zespołu sprężarek pozwoli tam "zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe około 10 mld metrów sześciennych i wydłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat".

Jak podkreślił Wiesław Prugar z zarządu Orlenu, który odpowiada za segment upstream - wydobycia i poszukiwań, koncern dąży do podniesienia krajowej produkcji gazu ziemnego. Zaznaczył przy tym, że tak określony cel "to podstawowy element zapewnienia nieprzerwanych dostaw tego surowca do odbiorców w Polsce".

"Stale poszukujemy nowych złóż, ale też intensyfikujemy wydobycie ze złóż istniejących, co stanowi element optymalizacji wykorzystania już funkcjonującej infrastruktury wydobywczej (...)" - powiedział Prugar, cytowany w komunikacie Orlenu.

Ocenił, że segment poszukiwań i wydobycia w Grupie Orlen jest rozwijany przy wykorzystaniu najlepszych doświadczeń, wiedzy i technologii, czemu sprzyja integracja rozproszonych dotąd krajowych aktywów wydobywczych w jednej spółce, Orlen Upstream Polska.

Orlen podał, że zrealizowana budowa tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko wykorzystuje szereg synergii, takich jak odzysk ciepła wytwarzanego w procesach technologicznych, co wpisuje się w długofalowe cele strategii transformacji energetycznej. Takie rozwiązanie, według koncernu, pozwala na wyłączenie istniejącej kotłowni gazowej i oszczędności w zużyciu gazu na potrzeby grzewcze.

W listopadzie Orlen przekazał, że jego spółka zależna Orlen Upstream Polska, działająca wcześniej jako Orlen Upstream, połączy rozproszone aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos i PGNiG. Koncern zapowiedział, że efektem ma być poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów i stabilizacja poziomu wydobycia gazu.

Orlen podkreśla, że jako koncern prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą, posiadając aktywa upstream na czterech kontynentach: w Europie, oprócz Polski, to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej - Kanada, w Azji - Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w Afryce - Libia.

Udokumentowane zasoby węglowodorów, którymi koncern dysponował na koniec 2023 r., wyniosły ok. 1,3 mld boe (baryłek ekwiwalentu - PAP), a prace realizowane są w oparciu o ok. 360 koncesji na 239 złożach.

Według Orlenu, w 2023 r. jego produkcja krajowa gazu ziemnego wyniosła ok. 3,4 mld metrów sześc. gazu, pokrywając 20 proc. zapotrzebowania Polski.

"Natomiast łącznie ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy Orlen produkcja wyniosła ok. 7,1 mld metrów sześc., co odpowiadało 42 proc. zapotrzebowania naszego kraju" - wyliczył koncern.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Oprócz segmentu upstream, rozwija również segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje przy tym rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR. (PAP)

mb/ malk/ asa/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Więcej wiadomości dla symboli: NG.F, PKN
AQ
ON | OFF
Kwotowania

Natural Gas - NYMEX
NG.F3.933-0.012 (-0.30%)2:11
ORLEN SA
PKN53.000+0.200 (+0.38%)01-23
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Donald Trump podpisał dekrety o sztucznej inteligencji i kryptowalutach
czw, 23 sty - PAP
Włochy - Organizacja konsumencka: dość ciągłych strajków w komunikacji
czw, 23 sty - PAP
Benefit Systems zdecydował o utworzeniu programu emisji do 1 mld zł obligacji
czw, 23 sty - PAP
Sejm - wniosek o odrzucenie poselskiego projektu PiS ws. zamrożenia cen energii
czw, 23 sty - PAP
Kuba - Rząd potwierdził znaczący spadek produkcji żywności
czw, 23 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Ponad 2,8 mld zł w 2024 r. otrzymali obywatele Ukrainy w ramach 800 plus
czw, 23 sty - PAP
Niemcy: po ataku nożownika szefowa MSW zapowiada deportacje przestępców do Afganistanu
czw, 23 sty - PAP
"NYT": Trump cofnął ochronę Pompeo i innym urzędnikom zagrożonym irańskimi zamachami
czw, 23 sty - PAP
Niemcy: Merz proponuje nowy polsko-niemiecki traktat o przyjaźni
czw, 23 sty - PAP
Francja: 30 lat więzienia dla sprawcy ataku z 2020 r. przed byłą siedzibą tygodnia "Charlie Hebdo"
czw, 23 sty - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq