czw, 23 sty 2025, 15:04 CET, NY 9:04, Londyn 14:04, Tokio 23:04, WIG20 -0.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (PAP)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

28.11.2024, Warszawa (PAP) - Podsekretarz stanu w MRiRW Adam Nowak na briefingu prasowym po zakończonym posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży, 28 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (fot. Rafał Guz)
Wiceszef MRiRW: Poza Polską przeciw umowie z Mercosurem Francja, Austria, Irlandia
PAP - Kraj
2 gru 2024, 22:45


3.12.2024, Warszawa (PAP) - Poza Polską przeciwne umowie UE z Mercosurem są Francja, Austria i Irlandia; Włochy się wahają, a w Hiszpanii jest spory sprzeciw - powiedział w poniedziałek wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Dodał, że jeśli umowa będzie miała charakter stowarzyszeniowy, nie będzie na nią zgody w UE.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział w RMF FM, że umowie o wolnym handlu z Mercosurem, czyli częścią państw Ameryki Południowej, poza Polską i Francję, są Austria i Irlandia, a Włosi się wahają. "Nawet Hiszpania (...) ma spory sprzeciw ze strony organizacji rolniczej Asaja, która też na szczeblu europejskim spory sprzeciw wnosi. Ja myślę, że piłka wciąż jest w grze" - zaznaczył. Weług niego jest szansa na tzw. mniejszość blokującą, tj. kraje reprezentujące przynajmniej ponad 35 proc. ludności UE.

"Pamiętajmy, że jeśli ta umowa będzie miała charakter stowarzyszeniowy, a nie tylko handlowej umowy, wtedy jest wymagana jednomyślność i ratyfikacja przez wszystkie kraje, a na to zgody w Unii z pewnością nie ma" - dodał wiceminister.

Powiedział, że polscy rolnicy sprzeciwiają się umowie, ponieważ "boją się braku równej konkurencji". "Mówimy przecież o terenach, które często są przedmiotem wylesiania, wycinki lasów Amazonii, mówimy o dużo większych przestrzeniach i dużo większych powierzchniach (...). To jest trochę podobna sytuacja, jak z konkurencją rolnictwa polskiego i ukraińskiego" - powiedział.

Podkreślł, że nie zawsze żywność sprowadzana z Ameryki Południowej spełnia te same, bardzo rygorystyczne normy, którą spełniają produkty spożywcze produkowane w Unii Europejskiej. "Z naszego punktu widzenia najbardziej obawiamy się produkcji zwierzęcej, tutaj drób jest najbardziej narażony na tę nierówną konkurencję" - dodał. Wyjaśnił, że drób z Ameryki Południowej jest tańszy, ma inne parametry i nie obowiązują tam takie normy dobrostanoweh w zakresie produkcji zwierzęcej, jak w Europie.

Według Nowaka żywność europejska, w tym polska jest uznawana na świecie jako żywność luksusowa, spełniająca najwyższe standardy i wymogi, których inne kraje nie spełniają. Zaznaczył, że chodzi m.in. o stosowanie hormonów przy produkcji zwierzęcej oraz brak monitoringu stosowania środków ochrony roślin.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur w obecnym kształcie. Swój sprzeciw ws. umowy wyrazili wcześniej m.in. resort rolnictwa, polskie organizacje rolnicze oraz sami rolnicy.

Po tej zapowiedzi, w Unii pojawiły się spekulacje, że Polska - razem z Francją, która od dawna jest niechętna porozumieniu - zablokują Komisji Europejskiej możliwość podpisania umowy. W rzeczywistości jednak obydwa państwa członkowskie nie mają wymaganej większości, żeby móc wstrzymać przyjęcie dokumentu. Dużo zależy też od tego, w jaki sposób jego treść zostanie sformułowana przez KE.

W praktyce wygląda to tak, że Komisja Europejska może zaproponować podpisanie części handlowej umowy z krajami Mercosuru jedynie na poziomie unijnym. W tym wypadku, żeby porozumienie zostało przyjęte, musi uzyskać poparcie większości kwalifikowanej, czyli 15 z 27 państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65 proc. populacji UE. Wniosek KE może, co prawda, zablokować tzw. mniejszość blokująca - musi na nią składać się co najmniej minimalna liczba państw UE, reprezentujących ponad 35 proc. ludności Unii plus jeden kraj członkowski. Francja, której ludność stanowi 15 proc. populacji UE, i Polska z 8 proc. to za mało, żeby zablokować porozumienie.

Prognozuje się, że sprzeciw wobec umowy mogą wyrazić w Radzie UE także Austria, Luksemburg, Grecja i Holandia, ale nawet z tymi państwami grupa reprezentować będzie mniej niż 35 proc. ludności UE. Z drugiej strony - nawet ze spodziewanym dzisiaj poparciem dla porozumienia ze strony Niemiec, Danii, Chorwacji, Hiszpanii, Szwecji i państw bałtyckich, nie ma ono zgody wymaganej większości. Szalę może przechylić stanowisko krajów niezdecydowanych, takich jak Rumunia, Włochy, Portugalia czy Słowacja.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak przyjęta.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej. (PAP)

bpk/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Pracodawcy RP: Rewizja KPO może oznaczać zmarginalizowanie umów cywilnoprawnych
15:00 - ISBnews
Sejmowa komisja za poprawkami Senatu do ustawy o rynku mocy
15:00 - PAP
Śląskie - Stan sześciu poszkodowanych po zapaleniu się metanu jest bardzo ciężki
14:45 - PAP
Polski Holding Rozwoju ma umowę o współpracy ze spółką Siltec
14:45 - ISBnews
MF nie sprzedało obligacji w ramach sprzedaży dodatkowej (sprost.)
14:43 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
W ramach sprzedaży dodatkowej MF nie uplasował żadnych papierów
czw, 14:30 - PAP
Pekao uruchomi finansowanie dla firm o łącznej wartości 1,25 mld zł
czw, 14:29 - PAP
Marchewka: gdy poznamy wartość inwestycji w kołobrzeskim porcie, będą działania
czw, 14:22 - PAP
Rekompensaty dla firm w sektorach energochłonnych za 2024 r. max. 3,535 mld zł - URE
czw, 14:19 - PAP
Rząd zamierza uchylić uchwałę ws. ograniczenia zatrudniania w zw. z COVID-19
czw, 14:18 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq