czw, 23 sty 2025, 17:29 CET, NY 11:29, Londyn 16:29, Tokio 1:29, WIG20 +0.02%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

27.11.2024, Warszawa (PAP) - Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak na sali obrad Sejmu w Warszawie, 27 bm. Sejm wznowił obrady. Zajmie się rządowymi projektami ustaw - ws. obniżenia składki zdrowotnej oraz zamrożenia cen energii. Posłowie będą też pracować nad projektem Lewicy zakładającym, że Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. (fot. Rafał Guz)
Siemoniak: ustawa o obronie cywilnej ma zmienić filozofię podejścia do ochrony ludności
PAP - Kraj
2 gru 2024, 12:44


2.12.2024, Warszawa (PAP) - Ustawa o obronie cywilnej ma zmienić całą filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się tematem dla konkretnych służb, urzędników, musi stać się tematem dla wszystkich - ocenił podczas Kongresu Polska Moc Biznesu szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

W poniedziałek w Warszawie zorganizowano Kongres Polska Moc Biznesu. Podczas jego otwarcia szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślił, że w trwającym tygodniu ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej powinna ostatecznie przejść przez Sejm już po poprawkach izby wyższej, a później trafić do podpisu prezydenta.

"Ta ustawa ma zmienić całą filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się tematem dla konkretnych służb, urzędników, musi stać się tematem dla wszystkich" - zaznaczył minister.

Podczas jednego z paneli - "Obywatel. Bezpieczny - Program ochrony ludności cywilnej" wojewoda zazowiecki Mariusz Frankowski zaznaczył, że spotkania z samorządami na temat wprowadzania założeń ustawy prowadzi od ponad dwóch miesięcy. "Byłem zbudowany poziomem świadomości wśród wójtów, burmistrzów, starostów. Oni są jednak najbliżej obywatela. (...) Czują nie tyle co zagrożenie, co sytuację taką, że trzeba być gotowym, trzeba być przygotowanym" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że w rozmowach z samorządowcami coraz częściej wybrzmiewa większa świadomość obywateli - interesują się tym, gdzie znajdują się schrony, jakie działania podjąć po usłyszeniu sygnału alarmowego, gdzie w razie zagrożenia będzie można uzyskać czystą wodę.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej uzupełnia funkcjonujące już w Polsce akty prawne - ustawę o zarzadzaniu kryzysowym oraz ustawę o stanie klęski żywiołowej. W ocenie Frankowskiego nie tylko je uzupełnia, ale również wprowadza nowe, niezbędne kwestie. Co więcej, ma ona charakter apolityczny, co było widoczne podczas procesu legislacyjnego. Jak podkreślił wojewoda, wszyscy będą wspólnie budować ten system - zarówno rząd jak i samorząd, niezależnie od przynależności partyjnej.

Ustawa o ochronie ludności to również wiodąca rola Państwowej Straży Pożarnej. Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wskazał, że dwa lata temu straż pożarna zrobiła inwentaryzację obiektów schronowych. "Okazało się, że w Polsce mamy gdzieś 2 tys. schronów, czyli budynków hermetycznych, na 300 tys. mieszkańców" - wyjaśnił dodając, że inwentaryzowanych było w sumie 200 tys. obiektów, na które składają się zarówno schrony jak i miejsca doraźnego ukrycia.

"Budujemy system alarmowania, oparty na starych i teraz nowych syrenach. Ponad 4 tys. lokalizacji zostało wybranych. (...) W pierwsze fazie przewidujemy z KPO prawie 180 mln zł na budowę nowoczesnych syren" - stwierdził.

Prezes NASK Jarosław Grzywiński zwrócił natomiast uwagę na konieczność wzmocnienia systemu cyberbezpieczeństwa. Jak dodał, "kwestie prawidłowej komunikacji to jest klucz do zapewnienia bezpieczeństwa".

Mając na uwadze ustawę o ochronie ludności i obronie ojczyzny stwierdził, że NASK zajmuje się nie tylko kwestiami zwianymi z edukacją i cyberbezpieczeństwem nieodczuwalnym wprost dla obywatela, ale także ma za zadanie dbać o infrastrukturę krytyczną państwa. "Nie ma dnia, żebyśmy nie odbierali sygnałów i nie odpowiadali na nie. Jesteśmy taką jednostką cywilną reagowania na te incydenty krytyczne" - ocenił.

Michał Mikołajczyk, członek zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, zwrócił uwagę na znaczenie organizacji pozarządowych w systemie ochrony ludności. "Te działania prowadzimy od zawsze, bo sytuacje kryzysowe legły u podstaw powstania idei Czerwonego Krzyża" - podkreślił. Jak dodał, mają one mandat do tego, by współuczestniczyć w działaniach operacyjnych, ale także w działaniach prewencyjnych i przygotowawczych. W jego ocenie duże znaczenie ma edukacja społeczeństwa jak zadziałać, gdy coś już się dzieje, ale również umiejętność przewidywania, kiedy coś się wydarz, odpowiednie odczytywanie sygnałów.

Ustawa zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który - w razie wojny - będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB. Zasadniczym jej jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i - jak wielokrotnie zwracali uwagę autorzy regulacji - nie wpływa na swobody obywatelskie.

Konstrukcja systemu ochrony ludności zostanie oparta m.in. na strukturach PSP, OSP, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Na poziomie centralnym system ochrony ludności będzie koordynował szef MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności. (PAP)

ak/ agz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Sejm: Komisja Kultury o problemach z KPO: zaległe pieniądze zostaną wypłacone w lutym
17:06 - PAP
Śląskie - Stan sześciu poszkodowanych po zapaleniu się metanu jest bardzo ciężki
16:10 - PAP
Nawrocki: bezpieczeństwo powinno być linią demarkacyjną sporu politycznego
13:48 - PAP
Sąd nie uwzględnił zażalenia na areszt dla żołnierza, który strzelał w Mielniku
13:41 - PAP
Tusk: rząd pilnie zajmie się propozycją ws. 800+ tylko dla pracujących imigrantów; jestem na tak
13:40 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Deloitte: Real Madryt pierwszym w historii klubem, który zanotował miliard euro wpływów w sezonie
czw, 17:26 - PAP
Uproszczenia unijnego ESG dla przedsiębiorstw mają być wprowadzone dwuetapowo - MRiT
czw, 17:18 - PAP
Projekt rewizji KPO zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów - Szyszko
czw, 17:14 - PAP
Black Red White planuje zwolnić ok. 350 osób w tym półroczu
czw, 17:06 - PAP
Prezydia sejmowych komisji gospodarki i energii zdecydują co dalej z projektem ws. ładu korporacyjnego
czw, 17:05 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq