wto, 14 sty 2025, 13:43 CET, NY 7:43, Londyn 12:43, Tokio 21:43, WIG20 +0.99%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

25.11.2024, Włoszczowa (PAP) - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat Komitetu Obywatelskiego w wyborach prezydenckich, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Karol Nawrocki na konferencji prasowej na stacji kolejowej Włoszczowa Północ, 25 bm. (fot. Piotr Polak)
Nawrocki: czekamy na rozpoczęcie prac na Wołyniu; Trzaskowski: ekshumowane ofiary mogą spocząć na Powązkach
PAP - Kraj
27 lis 2024, 6:18


27.11.2024, Warszawa (PAP) - Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że Instytut czeka w gotowości na rozpoczęcie prac na Wołyniu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że Cmentarz na Powązkach jest gotowy, by stać się godnym miejscem spoczynku dla ekshumowanych ofiar rzezi wołyńskiej.

We wtorek Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. Decyzja o zniesieniu obowiązującego od 2017 r. moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni wołyńskiej została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy.

We wpisie na platformie X, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - kandydat KO na prezydenta - zauważył, że na ten moment czekały pokolenia Polek i Polaków. "Tak wygląda skuteczna dyplomacja. Rozwiązujemy dziś sprawę, której nie potrafiły doprowadzić do końca rządy mające usta pełne frazesów o +narodowym interesie+. To pokazuje, że liczą się nie puste, nawet najgłośniej wykrzykiwane hasła, a realne działania. Gratulacje dla Radosława Sikorskiego" - napisał.

"Wreszcie będziemy mogli godnie upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej. A jako prezydent Warszawy deklaruję już dziś: Cmentarz na Powązkach jest gotowy, by stać się godnym miejscem ich spoczynku" - dodał.

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej opublikował krótki komentarz prezesa IPN Karola Nawrockiego - kandydata na prezydenta popieranego przez PiS. Nawrocki podkreślił, że deklaracja władz Ukrainy ws. rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu cieszy. "Teraz czas na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków. Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac" - zadeklarował Nawrocki, cytowany przez IPN.

Decyzję skomentował również minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Jak ocenił, Ukraina - znosząc blokadę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - podjęła historyczną decyzję. "To ogromny sukces obu narodów. To także świadectwo skuteczności polskiej dyplomacji. Razem, bez barier, jesteśmy silniejsi" - napisał na platformie X szef MSWiA.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tysiącach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRS), a nie antypolskie.

W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych łącznie w 65 lokalizacjach (miejsca powtarzały się w związku z koniecznością ponawiania wniosków). Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i przeprowadzone zostały prace, w innych miejscach nie wyrażono zgody na prace, niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.(PAP)

reb/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Czarzasty: Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego
13:19 - PAP
Biejat: na razie jestem w stanie godzić obowiązki wicemarszałkini Senatu z prowadzeniem kampanii
13:14 - PAP
Zandberg: nowy prezydent powinien wystąpić z propozycjami zmian traktatów UE
12:59 - PAP
Z. Gawlik: kolejne posiedzenie Komisji Odpowiedzialności ws. TS dla M. Świrskiego 21 stycznia
12:55 - PAP
Prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych: kary za ataki na ratowników są niskie, temat wymaga dyskusji
12:29 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Wstrzymano produkcję w ukraińskiej kopalni węgla Pokrowske, kluczowej dla przemysłu kraju
wto, 13:40 - PAP
MRiRW: nabór wniosków w ramach funduszy dla rybactwa
wto, 13:39 - PAP
UE: Morawiecki wybrany przez aklamację na szefa partii EKR
wto, 13:37 - PAP
Pomorskie - PSSE ogłosiła nabór do Strefy Akceleracji
wto, 13:19 - PAP
Sieć sklepów kosmetycznych The Body Shop zakończy działalność w Polsce 22 lutego br.
wto, 13:16 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq