sob, 25 sty 2025, 23:34 CET, NY 17:34, Londyn 22:34, Tokio 7:34, ^SPX -0.29%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

21.11.2024, Warszawa (PAP) - Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Dariusz Mazur na konferencji prasowej "Sprawne sądy - 10 filarów" w siedzibie resortu w Warszawie, 21 bm. Podczas konferencji minister Adam Bodnar przedstawił plan działań na poprawę sytuacji w sądach. (fot. Paweł Supernak)
Wiceszef MS: weryfikacja statusu sędziów będzie oddzielona od rozliczeń dyscyplinarnych
PAP - Kraj
26 lis 2024, 15:46


26.11.2024, Warszawa (PAP) - Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur poinformował we wtorek, że w obecnej wersji projektu dotyczącego sędziów powołanych po 2017 roku, kwestia weryfikacji ich statusu będzie oddzielona od odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jak wskazuje MS, priorytetem jest "uzdrowienie statusu sędziów".

"Jesteśmy na etapie prac komisji kodyfikacyjnej ustroju sądów i prokuratury, która pracuje nad zaadoptowaniem wymogów Komisji Weneckiej do przygotowywanego projektu. (...) Na pewno bardzo poważnej zmianie ulegnie sam tryb ponownej oceny sędziów w ramach sanacji ich statusu. Ustawa będzie wskazywać zasady grupowania sędziów, zaś następnie zaliczenie imienne do poszczególnych grup będzie realizowane przez przyszłą, legalną Krajową Radę Sądownictwa" - powiedział dziennikarzom Mazur. Od decyzji KRS przysługiwałoby odwołanie do Sądu Najwyższego.

Jak zaznaczył wiceminister, "te osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do podważania podstaw rządów prawa będą podlegały odpowiedzialności dyscyplinarnej". Jednak aktualna koncepcja MS przewiduje, że odpowiedzialność dyscyplinarna nie będzie bezpośrednio powiązana z kwestiami weryfikacji statusu sędziów. "To zostało przesądzone w opinii Komisji Weneckiej. Tam jest takie zdanie, z którego wynika, że te sfery należy oddzielić" - zaznaczył wiceszef MS.

Od początku września toczy się dyskusja nad założeniami do rozwiązań mających regulować status sędziów powołanych w oparciu o przepisy dot. Krajowej Rady Sądownictwa uchwalone w grudniu 2017 r. (weszły w życie w 2018 r.). Plan przygotowywanej reformy opiera się na założeniu, że powołania sędziów, które zostały dokonane z udziałem KRS powstałej w 2018 r., są pozbawione mocy prawnej i nie są powołaniami, o których mowa w konstytucji. Sędziowie ci mieliby wrócić na poprzednio zajmowane stanowiska, choć zasada ta ma się nie odnosić do młodych sędziów po egzaminie sędziowskim i asesurze.

Pierwotnie przewidywano, że podział sędziów nominowanych w procedurach przed KRS po 2017 r. na trzy grupy - nominacje zachowują asesorzy i młode osoby zaczynające zawodową drogę. Większość sędziów wówczas awansowanych wracałaby na poprzednio zajmowane stanowiska, zaś część z awansowanych - czyli ci, którzy "w sposób kwalifikowany przyczynili się do podważenia praworządności" - miałaby czekać odpowiedzialność dyscyplinarna. Złożenie przez te osoby deklaracji o dobrowolnym powrocie - jak planowano - miało być traktowane jako okoliczność łagodząca.

W październiku br. Komisja Wenecka zwróciła m.in. uwagę, że weryfikacja statusu tych sędziów jest konieczna dla przywrócenia rządów prawa, choć automatyczne cofnięcie sędziów na zajmowane wcześniej stanowiska nie byłoby zgodne z europejskimi standardami i dlatego potrzebna jest forma ich indywidualnej oceny z możliwością odwołania się do sądu w przypadku oceny negatywnej.

Obecnie więc, m.in. po październikowych uwagach Komisji Weneckiej, podział na trzy grupy ma zostać zmodyfikowany. Ustawa ma dotyczyć w przybliżeniu 3 tys. 150 osób. Bez zmian pozostaje pierwsza grupa młodych sędziów rozpoczynających orzekanie. Szacuje się, że chodzi o 1 tys. 670 osób. Z kolei 1 tys. 130 osób awansowanych - co do zasady - miałoby wrócić na poprzednio zajmowane stanowiska sędziowskie. Z kolei około 350 orzeczników, to osoby, które przyszły do sądów po 2017 r. z zewnątrz - pracy naukowej lub korporacji prawnych. Te osoby miałyby wrócić do dawnych zawodów lub przejść na stanowiska referendarzy.

Jak dodał Mazur, obecnie też nie jest brana pod uwagę, jako zapis w projekcie, "możliwość dobrowolnego powrotu na ostatnio legalnie zajmowane stanowisko".

Wcześniej MS zapowiadało, że przygotowanie całego projektu jest możliwe do końca tego roku. We wtorek wiceminister Mazur sprecyzował, że "biorąc pod uwagę, że to nie są zmiany kosmetyczne, bo zmienia się procedura powtórnej oceny sędziów", to gotowego projektu należy spodziewać się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

Resort zapewnia też, że "nie traci z pola widzenia" kwestii postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów zaangażowanych w ostatnich latach w "podważanie praworządności". Nie rozstrzygnięto jednak na razie, czy zapisy odnoszące się do tych zagadnień również znajdą się w projekcie dotyczącym weryfikacji statusu sędziów, czy też będą częścią innych propozycji legislacyjnych. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Mazowieckie: nie żyje ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach
21:28 - PAP
Centrum Leczenia Oparzeń: zmarł trzeci górnik leczony po zapaleniu metanu w kopalni Szczygłowice
21:06 - PAP
59 delegacji potwierdziło udział w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz
21:04 - PAP
Gen. Polko: następny szef BBN powinien umieć wznieść się ponad bieżącą politykę
20:46 - PAP
Gen. Koziej: bardzo wysoko oceniam pracę ministra Jacka Siewiery
20:17 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Niemcy: wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi
sob, 21:03 - PAP
Szefowa unijnej dyplomacji: Łukaszenka sam siebie nominuje na prezydenta w sfingowanych wyborach
sob, 20:55 - PAP
USA: Trump odblokował dostawę bomb dla Izraela wstrzymaną przez Bidena
sob, 20:46 - PAP
Szefowa MSZ Finlandii: chcemy środkami prawnymi uderzyć w rosyjską flotę cieni
sob, 20:40 - PAP
Słowacja: premier Fico odrzucił apele demonstrantów o dymisję
sob, 19:55 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq